DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3521522,39%
─░zmir
24┬░

AÇIK

02:00

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

FA─░K ├ľZTRAK: SARAY, ENFLASYONU B─░LE ─░STEYE AZDIRARAK VATANDA┼×IMIZIN SOFRASINDAK─░ EKME─×─░, ├ťLKEM─░Z─░N GELECE─×─░ GEN├çLER─░M─░Z─░N UMUTLARINI ├çALDI

FA─░K ├ľZTRAK: SARAY, ENFLASYONU B─░LE ─░STEYE AZDIRARAK VATANDA┼×IMIZIN SOFRASINDAK─░ EKME─×─░, ├ťLKEM─░Z─░N GELECE─×─░ GEN├çLER─░M─░Z─░N UMUTLARINI ├çALDI

ABONE OL
23 Eyl├╝l 2022 13:22
FA─░K ├ľZTRAK: SARAY, ENFLASYONU B─░LE ─░STEYE AZDIRARAK VATANDA┼×IMIZIN SOFRASINDAK─░ EKME─×─░, ├ťLKEM─░Z─░N GELECE─×─░ GEN├çLER─░M─░Z─░N UMUTLARINI ├çALDI
0

BE─×END─░M

ABONE OL

FA─░K ├ľZTRAK: SARAY, ENFLASYONU B─░LE ─░STEYE AZDIRARAK VATANDA┼×IMIZIN SOFRASINDAK─░ EKME─×─░, ├ťLKEM─░Z─░N GELECE─×─░ GEN├çLER─░M─░Z─░N UMUTLARINI ├çALDI

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Faiz sebep, enflasyon sonuç” politikas─▒n─▒n kaybedeninin vatanda┼člar, kazanan─▒n ise faiz lobileri, dolar baronlar─▒ ve yanda┼č müteahhitler oldu─čunu belirterek, “Saray, en sinsi halk dü┼čman─▒ olan enflasyonu bile isteye azd─▒rarak vatanda┼č─▒m─▒z─▒n sofras─▒ndaki ekme─či, ülkemizin gelece─či gençlerimizin umutlar─▒n─▒ çald─▒. Bu metal yorgunu ucube rejim, milletimizin teveccühünü ve güvenini tamamen kaybetti. Milletimiz notunu verdi, sand─▒─č─▒n önüne gelmesini dört gözle bekliyor” dedi.  

CHP Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Faik Öztrak, bugün yapt─▒─č─▒ yaz─▒l─▒ aç─▒klamada, Merkez Bankas─▒’n─▒n faiz indirimlerini ba┼člatt─▒─č─▒ 23 Eylül 2021’den bu yana tam bir y─▒l geçti─čini belirterek ┼čunlar─▒ kaydetti:

“SARAY’IN TAL─░MATIYLA MERKEZ BANKASI, FA─░Z S─░LAHINI SARAYA TESL─░M ETT─░”

“Saray hükümeti, tam bir y─▒l önce, kerameti kendinden menkul ‘faiz sebep, enflasyon netice’ safsatas─▒n─▒ uygulamaya koydu. Saray’─▒n talimat─▒yla Merkez Bankas─▒, faiz silah─▒n─▒ Saray’a teslim etti. O günden bugüne milletimiz gün yüzü görmedi. Saray’─▒n, Nasreddin Hoca’n─▒n borç ödeme f─▒kras─▒na benzeyen sözde ekonomi modeline göre faiz dü┼čecek, param─▒z de─čersizle┼čecek, ihracat artacak, cari aç─▒k dü┼čecek, rezervler artacak, döviz ihtiyac─▒ azalacak, enflasyon dü┼čecekti. Ama bu bir y─▒lda, ne dedilerse tam tersi oldu. 

“2022 ─░T─░BAR─░YLE DÜNYADA TÜKET─░C─░ ENFLASYONUNUN EN YÜKSEK OLDU─×U BE┼× ÜLKEDEN B─░R─░Y─░Z”

Bundan bir y─▒l önce yüzde 19 olan tüketici enflasyonu, bugün yüzde 80’e ç─▒kt─▒. 2022 itibariyle dünyada tüketici enflasyonunun en yüksek oldu─ču be┼č ülkeden biriyiz. Türkiye’nin ad─▒, bu ligde Zimbabve, Lübnan, Sri Lanka gibi ülkelerle birlikte an─▒l─▒yor. TÜ─░K’in makyajl─▒ rakamlar─▒yla bile son bir y─▒lda ekmek fiyat─▒ yüzde 101, makarna fiyat─▒ yüzde 113, süt fiyat─▒ yüzde 121, dana eti fiyat─▒ yüzde 95, peynir fiyat─▒ yüzde 89 zam gördü. Ayn─▒ dönemde yüzde 46’dan yüzde 144’e ç─▒kan üretici enflasyonuyla dünya ┼čampiyonuyuz. Tar─▒msal üretimde kullan─▒lan ilaçlarda fiyat art─▒┼člar─▒ yüzde 100’ün, mazot ve gübrede yüzde 200’ün üzerinde seyrediyor. Son bir y─▒lda sanayide kullan─▒lan elektri─čin fiyat─▒ yüzde 322, sanayide kullan─▒lan do─čal gaz─▒n fiyat─▒ yüzde 273 artt─▒. Artan maliyetler, üretici fiyatlar─▒n─▒ yukar─▒ itmeye devam ediyor.

“KUR ARTARKEN DI┼× T─░CARET AÇI─×IMIZ VE CAR─░ AÇI─×IMIZ REKORDAN REKORA KO┼×TU”

Ayn─▒ dönemde uygulanan ekonomi bilimine tamamen z─▒t politikalar nedeniyle Türkiye’nin risk primi 392 puandan 744 puana f─▒rlarken dolar kuru da üç kata yak─▒n artt─▒, 8 lira 77 kuru┼čtan 18 lira 40 kuru┼ča geldi. Kur artarken d─▒┼č ticaret aç─▒─č─▒m─▒z ve cari aç─▒─č─▒m─▒z rekordan rekora ko┼čtu. ─░thalat─▒m─▒z ihracat─▒m─▒zdan iki kat fazla artt─▒, böylece geçen y─▒l bu zamanlar 49 milyar dolar olan d─▒┼č ticaret aç─▒─č─▒m─▒z 83 milyar dolara t─▒rmand─▒. Dü┼čecek denen cari aç─▒k, bu dönemde 27 milyar dolardan 37 milyar dolara yükseldi.

“─░LK SEK─░Z AYDA BÜTÇEDEN ÖDENEN FA─░Z 250 M─░LYAR L─░RAYI BULDU”

Türkiye ekonomisinin bu safsatan─▒n pe┼čine tak─▒lmas─▒n─▒n kaybedeni vatanda┼člar─▒m─▒z, kazanan─▒ ise bankalar, faiz lobileri, dolar baronlar─▒, yanda┼č müteahhitler oldu. Merkez Bankas─▒ talimatla faiz indirirken vatanda┼člar─▒n bankalarda kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒ tüketici kredisi faizleri yüzde 20’lerden yüzde 30’lara ve üstüne ç─▒kt─▒. Son bir y─▒lda bankalar─▒n net faiz gelirleri, yüzde 417 art─▒┼čla 208 milyar liraya ula┼čt─▒. Döviz kurunu tutmak için bütçenin alt─▒na bir saatli bomba gibi konan Kur Korumal─▒ Mevduat için sadece bu y─▒l─▒n ilk 8 ay─▒nda bütçeden ödenen faiz ise 75,6 milyar liraya ç─▒kt─▒. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bankalar─▒n ödeyece─či faiz yükü Hazine’nin s─▒rt─▒na ta┼č─▒nd─▒. Bütçeden yap─▒lan faiz harcamalar─▒ ise 174 milyar liray─▒ buldu. Böylece ilk sekiz ayda bütçeden ödenen faiz 250 milyar liray─▒ buldu. Ayn─▒ dönemde Saray müteahhitlerinin kasalar─▒na, ‘Milletin cebinden bir kuru┼č ç─▒km─▒yor’ denen döviz garantili projeler için 15,2 milyar lira ak─▒t─▒ld─▒.

“ÜLKEM─░Z─░N GELECE─×─░ GENÇLER─░M─░Z─░N UMUTLARINI ÇALDI”

Saray ve ┼čürekas─▒, tüm uyar─▒lar─▒m─▒za ra─čmen bu safsatay─▒ bile isteye hayata geçirdi. En sinsi halk dü┼čman─▒ olan enflasyonu azd─▒rarak vatanda┼č─▒m─▒z─▒n sofras─▒ndaki ekme─či çald─▒. Yanda┼č─▒n─▒ semirtirken bile isteye milletimizi hayat pahal─▒l─▒─č─▒ alt─▒nda ezdi. Ülkemizin gelece─či gençlerimizin umutlar─▒n─▒ çald─▒. Ama art─▒k gitti─čimiz her yerde ┼čunu görüyoruz; bu metal yorgunu ucube rejim, milletimizin teveccühünü ve güvenini tamamen kaybetti. Milletimiz notunu verdi, sand─▒─č─▒n önüne gelmesini dört gözle bekliyor. Cumhuriyet’in ikinci yüzy─▒l─▒nda biz gelece─čiz. Hakk─▒, hukuku ve adaleti yeniden in┼ča edece─čiz. Güven ortam─▒nda katma de─čerli üretimin önünü açaca─č─▒z. Üreterek kazand─▒─č─▒m─▒z refah─▒ hakça payla┼čaca─č─▒z. Alaca─č─▒m─▒z sürdürülebilirlik önlemleriyle istikrar─▒ sürekli hale getirece─čiz. Biz gelece─čiz, milletimiz kazanacak. Yeni kurumlar, yeni kurallar ve yeni kadrolarla ülkemizin ufku ayd─▒nlanacak.”

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU