İBB, Şişli’de İzinsiz Yıkılan Tarihi Yapı İçin Suç Duyurusunda Bulunacak!

featured
service

Şişli’de İzinsiz Yıkılan Tarihi Yapı İçin Suç Duyurusunda Bulunacak!

İBB, Şişli’de İzinsiz Yıkılan Tarihi Yapı İçin Suç Duyurusunda Bulunacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Şişli’de erken Cumhuriyet dönemine ait kagir evin izinsiz yıkımı nedeniyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Şişli Kurtuluş’taki Bozkurt mahallesinde bulunun kagir evin izinsiz yıkımına ilişkin bugün sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Tarihi yapının koruma altına alınması için İBB olarak Koruma Kurulu’na bir ay önce raporla görüş bildirdiklerini belirten Polat, “Koruma Kurulu da burada herhangi bir inşaat ve fiziki işlem yapılmaması için duyarlılıkla karar alarak yapıyı korumaya aldı. Yıkım ile suç işlenmiştir” dedi.

Polat’ın açıklaması şöyle:

“Büyük ihtimalle oybirliği ile yapı tescillenecekti. İBB Miras, Koruma Kurulu, KUDEB gibi tüm koruma kurumları iş birliği ile yapıyı tescilleme çalışması yürüttü.

Fakat yıkım izni olmadan, dahası Koruma Kurulu’nun ‘inşa ve fiziki müdahale yapılamaz’ kararı almasına rağmen yapı yıkılmıştır.

Bu işlemi yapanlar hakkında bütün Koruma Kurulu’na suç duyurusunda bulunuyoruz. Bugün Kurul’da yapının yine de tescillenmesi için görüş bildireceğiz.

Yok edilmesine rağmen inşaat rantına kurban edilmeyip yeniden yerinde yapılması sağlanacak bir tescil kararını Koruma Kurulu’nda el birliği ile alacağımızı düşünüyorum. İBB Miras olarak aylar, önce koruma için çalıştığımız bir değerin yok edilmesinin üzüntüsünü yaşıyoruz.”

Yapının tescillenmesi ve koruma altına alınması için 22 Haziran 2022 tarihinde hazırlanan İBB KUDEB raporunda yer alan bilgilere göre, yapı 1925-1949 yılları arasında inşa edildi. İBB raporunda, söz konusu kagir evin korunması gerekli kültür varlığı özelliklerini taşıdığı vurgulandı.

Art’s Magazin – Gündem

İBB, Şişli’de İzinsiz Yıkılan Tarihi Yapı İçin Suç Duyurusunda Bulunacak!

İBB, Şişli’de İzinsiz Yıkılan Tarihi Yapı İçin Suç Duyurusunda Bulunacak!
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!