DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348961-0,83%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

─░ZM─░R EGE MAHALLES─░’NDE ‘KENTSEL D├ľN├ť┼×├ťM’ ZAMANI. TUN├ç SOYER: “─░ZM─░R ─░├ç─░N YEN─░ B─░R SAYFA A├çIYORUZ”

─░ZM─░R EGE MAHALLES─░’NDE ‘KENTSEL D├ľN├ť┼×├ťM’ ZAMANI. TUN├ç SOYER: “─░ZM─░R ─░├ç─░N YEN─░ B─░R SAYFA A├çIYORUZ”

ABONE OL
22 Eyl├╝l 2022 17:00
─░ZM─░R EGE MAHALLES─░’NDE ‘KENTSEL D├ľN├ť┼×├ťM’ ZAMANI. TUN├ç SOYER: “─░ZM─░R ─░├ç─░N YEN─░ B─░R SAYFA A├çIYORUZ”
0

BE─×END─░M

ABONE OL

─░ZM─░R EGE MAHALLES─░’NDE ‘KENTSEL D├ľN├ť┼×├ťM’ ZAMANI. TUN├ç SOYER: “─░ZM─░R ─░├ç─░N YEN─░ B─░R SAYFA A├çIYORUZ”

─░zmir Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Tunç Soyer, belediye taraf─▒ndan sürdürülen Ege Mahallesi Kentsel Dönü┼čüm Projesi’nde birinci etab─▒n yüklenicisi Durbay Grup Ortakl─▒─č─▒’n─▒n proje tan─▒t─▒m toplant─▒s─▒na kat─▒ld─▒. Ba┼čkan Soyer, “Biz, kentsel dönü┼čüm yapt─▒─č─▒m─▒z yerlerde evleri y─▒karken ruhlar─▒ incitmiyoruz. Ege Mahallesi ile birlikte ─░zmir’in insanca ve do─čayla uyumlu dönü┼čümünde yeni bir sayfa aç─▒lm─▒┼č oluyor” dedi.

Birinci etap çal─▒┼čmalar─▒na ba┼članan Ege Mahallesi Kentsel Dönü┼čüm Projesi’nde ilk etab─▒n yüklenicisi Durbay Grup Ortakl─▒─č─▒’n─▒n, yüklenici pay─▒ olarak tan─▒mlanan ba─č─▒ms─▒z bölümlerinin tan─▒t─▒m toplant─▒s─▒ bugün yap─▒ld─▒. Mövenpick Hotel’deki toplant─▒ya kat─▒lan ─░zmir Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Tunç Soyer, “─░zmir için kangren diyebilece─čimiz, en s─▒k─▒nt─▒l─▒ ve zor bir alan dönü┼čüme u─čruyor. Bu, her türlü takdirin üzerinde. ─░zmir’in gelece─či için çok de─čerli bir ad─▒m. ─░zmir’in insanca ve do─čayla uyumlu dönü┼čümünde yeni bir sayfa aç─▒lm─▒┼č oluyor. Ege Mahallesi’nde nihayet dönü┼čüm ba┼čl─▒yor. O nedenle çok gururluyum ve mutluyum” diye konu┼čtu.

“─░ZM─░R HUZURLU B─░R ┼×EH─░R OLACAK”

Ba┼čkan Tunç Soyer, ─░zmir’in ya┼čl─▒ yap─▒ stokunun ┼čehrin en temel sorunlar─▒ndan biri oldu─čuna de─činerek ┼čunlar─▒ söyledi:

“Yar─▒m yüzy─▒l─▒ a┼čan sürede olu┼čmu┼č bu plans─▒zl─▒─č─▒ düzenlemek gerçekten kolay de─čil. Ne var ki teslim olacak ve pes edecek de─čiliz. Göreve gelir gelmez ─░zmir’i gençle┼čtirmeye gayret ettik ve bu mücadelemize ara vermeden devam etmeye kararl─▒y─▒z. ─░zmir, daha genç, daha güvenli ve daha huzurlu bir ┼čehir olacak. Bunu hep birlikte ba┼čaraca─č─▒z. Biliyoruz ki mekan─▒n ruhu vard─▒r. O ruh ne kadar co┼čkulu ve kendinden eminse o ┼čehrin insanlar─▒ da öyle ya┼čar. Kentsel dönü┼čüme sadece eski binalar─▒n y─▒k─▒l─▒p yerine yenilerinin yap─▒lmas─▒ olarak bakm─▒yoruz, bakamay─▒z. ─░zmir’de kentsel dönü┼čümü, kentin sosyal, kültürel ve mekansal karakterinin bir yans─▒mas─▒ olarak görüyoruz. Bu nedenle yerinde dönü┼čüm, en temel ilkemiz. Çünkü biliyoruz ki mahallelerimizin ruhu, ancak orada do─čmu┼č ve büyümü┼č insanlar─▒n eliyle korunabilir. Toplamda alt─▒ bölgede; Ege Mahallesi, Uzundere, Ball─▒kuyu, Çi─čli Güzeltepe, Gaziemir ve Örnekköy’de ─░zmir’in dönü┼čümümü ad─▒m ad─▒m gerçekle┼čtirmeye devam edece─čiz. Ege Mahallesi’nde gerçekle┼čtirece─čimiz dönü┼čümle birlikte yakla┼č─▒k 4 bin ki┼či, ikamet etti─či bu bölge yepyeni ve çok modern bir çehreye kavu┼čmu┼č olacak.”

“VATANDA┼×LARIMIZIN S─░GORTASI BÜYÜK┼×EH─░R BELED─░YES─░”

Kentsel dönü┼čüme ba┼člarken üç temel ilkeyle yola ç─▒kt─▒klar─▒n─▒ söyleyen Ba┼čkan Soyer, sözlerine ┼čöyle devam etti:

 “Birincisi, yerinde dönü┼čüm. Elbette amac─▒m─▒z, Ege Mahallesi’nde ya┼čayan herkese daha güvenli ve sa─čl─▒kl─▒ evler sa─člamak. Ama ayn─▒ zamanda bu mahallede do─čanlar, yine bu mahallede ya┼čas─▒nlar istiyoruz. Bu nedenle ikinci ilkemiz, her bir vatanda┼č─▒m─▒z─▒n r─▒zas─▒n─▒ almakt─▒r. Yani yüzde yüz uzla┼č─▒ ile dönü┼čüm yap─▒yoruz. Tüm bu süreci ─░zmir Büyük┼čehir Belediyesi güvencesi ve garantörlü─čü alt─▒nda yürütüyoruz. Tüm vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n içi rahat etsin. ─░zmir’in kentsel dönü┼čümünde vatanda┼č─▒n sigortas─▒ belediyemizdir. ─░ster Ege Mahallesi’nde oldu─ču gibi yüklenici firmam─▒zla çal─▒┼čal─▒m isterse ─░zmir’e özgü kooperatifçilik modelini uygulam─▒┼č olal─▒m, her daim vatanda┼č─▒m─▒z─▒n hakk─▒n─▒ korumaya devam edece─čiz.”

“EVLER─░ YIKARKEN RUHLARI ─░NC─░TM─░YORUZ”

─░n┼čaat alan─▒n─▒n 120 bin metrekare oldu─čunu belirten Ba┼čkan Soyer, projenin ticaret ve konut fonksiyonu ta┼č─▒d─▒─č─▒n─▒ söyledi. Soyer, “Ege Mahallesi’ndeki çal─▒┼čmalar─▒ tamamlad─▒─č─▒m─▒zda, 7 hektarl─▒k dönü┼čüm alan─▒nda hem fiziksel hem sosyal aç─▒dan tüm eksiklikler giderilmi┼č olacak. Depreme dayan─▒kl─▒ yepyeni bir Ege Mahallesi görmü┼č olaca─č─▒z. Biz, kentsel dönü┼čüm yapt─▒─č─▒m─▒z yerlerde evleri y─▒karken ruhlar─▒ incitmiyoruz. Daha iyisini hep birlikte in┼ča etmeye gayret ediyoruz. Tüm di─čer kentsel dönü┼čüm projelerimizde bunu ba┼čarmay─▒ hedefledik. Göreceksiniz, burada da ayn─▒ ba┼čar─▒y─▒ yakalayaca─č─▒z” diye konu┼čtu.

Kentin gelece─či için yapt─▒klar─▒ depremsellik ara┼čt─▒rmalar─▒ ve yap─▒ stoku envanteri çal─▒┼čmalar─▒ hakk─▒nda da bilgi veren Ba┼čkan Soyer, “─░zmir’in yer alt─▒ foto─čraf─▒n─▒ ç─▒kar─▒yoruz. Türkiye’de hiçbir kentte olmayan bir çal─▒┼čmay─▒ yürütüyoruz. ┼×ehrin gelece─či, bu bilimsel çal─▒┼čmalar─▒n sonunda ortaya konulmu┼č olacak. Diliyorum, Türkiye’de tüm yerel yönetimler benzer çal─▒┼čmay─▒ kendi ┼čehirleri için yaparlar” dedi.

“HEDEF 20 B─░N”

Kentsel dönü┼čüm çal─▒┼čmalar─▒na kooperatifçilik modelini de dahil ederek elde ettikleri kazan─▒m─▒ anlatan Soyer, sözlerini ┼čöyle tamamlad─▒:

“Bir zamanlar Türkiye’de çok istismar edilen yap─▒ kooperatifçili─čini ┼čimdi belediye güvencesiyle yeniden canland─▒ran bir model ortaya koyduk. Bir müteahhit kâr─▒ da do─čmuyor art─▒k. Bu yeni modelimizde halk─▒ üretim öznesi haline getiriyoruz. Hem kentsel dönü┼čümü çok h─▒zland─▒rm─▒┼č oluyoruz hem de herkesin faydalanaca─č─▒, ┼čehrin üretti─či refahtan pay alaca─č─▒ bir noktaya ta┼č─▒m─▒┼č oluyoruz. ┼×u an yakla┼č─▒k 3 bin 900 konutun kentsel dönü┼čüm süreçleri devam ediyor. Hedefimiz 15 bin. Hatta 20 bine ç─▒karmak. Gücümüz, ömrümüz yetti─čince devam edece─čiz.”

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU