KARŞIYAKA’DA GÖKYÜZÜNE KEYİFLİ YOLCULUK

KARŞIYAKA’DA GÖKYÜZÜNE KEYİFLİ YOLCULUK

ABONE OL
3 Ağustos 2022 12:57
KARŞIYAKA’DA GÖKYÜZÜNE KEYİFLİ YOLCULUK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KARŞIYAKA’DA GÖKYÜZÜNE KEYİFLİ YOLCULUK

Karşıyaka Belediyesi tarafından geçen yıl Evrensel Çocuk Müzesi Karşıyaka Eğitim Kampüsü içerisinde hizmete sunulan Planetaryum’da (Uzay Küresi) “Gece Gözlem Etkinliği” yapıldı. İlk kez düzenlenen ve yaş sınırı olmayan etkinliğe 370 kişi katıldı.

TELESKOPLA GÖZLEM

“Işık ile Yolculuk” adlı filmin gösterimiyle başlayan gecede, astronom eğitmenler yaptıkları sunumla “Teleskop nedir? Neden ve nasıl kullanılır? Işık kirliliği nedir? Neden şehirde yıldızları çıplak gözle göremiyoruz?” sorularına yanıt vererek ziyaretçileri bilgilendirdi. Ardından da tüm katılımcılar tek tek teleskop ile Ay’ı gözlemleme fırsatı buldu. Arcturus yıldızı ve gecenin ilerleyen saatlerine kalmayı tercih eden katılımcılar ile Satürn gözlemi de yapıldı. 

Teleskop ile izlenen gök cisimlerini konu alan mitolojik hikayeler anlatıldı, yıldızlar hakkında bilinmeyenlere ilişkin sorular yanıtlandı.

İzmir’in en büyük planetaryumu olan tesiste, 16 Ağustos ve 31 Ağustos tarihlerinde tekrarlanacak etkinliğe ilişkin 0232 324 63 43 numaralı telefondan detaylı bilgi alınabileceği bildirildi.

KARŞIYAKA’DA GÖKYÜZÜNE KEYİFLİ YOLCULUK Art’s Magazin Yurt

En az 10 karakter gerekli