DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 349187-1,05%
─░zmir
25┬░

AÇIK

13:01

├ľ─×LE'YE KALAN S├ťRE

KILI├çDARO─×LU: ÔÇťALTILI MASANIN EN G├ť├çL├ť YANI, ALTI L─░DER─░N DEMOKRAS─░YE VE ADALETE OLAN BA─×LILI─×I. B─░Z─░M ARZUMUZ T├ťRK─░YEÔÇÖY─░ HUZURA KAVU┼×TURMAKÔÇŁ

KILI├çDARO─×LU: ÔÇťALTILI MASANIN EN G├ť├çL├ť YANI, ALTI L─░DER─░N DEMOKRAS─░YE VE ADALETE OLAN BA─×LILI─×I. B─░Z─░M ARZUMUZ T├ťRK─░YEÔÇÖY─░ HUZURA KAVU┼×TURMAKÔÇŁ

ABONE OL
22 Eyl├╝l 2022 07:42
KILI├çDARO─×LU: ÔÇťALTILI MASANIN EN G├ť├çL├ť YANI, ALTI L─░DER─░N DEMOKRAS─░YE VE ADALETE OLAN BA─×LILI─×I. B─░Z─░M ARZUMUZ T├ťRK─░YEÔÇÖY─░ HUZURA KAVU┼×TURMAKÔÇŁ
0

BE─×END─░M

ABONE OL

KILI├çDARO─×LU: ÔÇťALTILI MASANIN EN G├ť├çL├ť YANI, ALTI L─░DER─░N DEMOKRAS─░YE VE ADALETE OLAN BA─×LILI─×I. B─░Z─░M ARZUMUZ T├ťRK─░YEÔÇÖY─░ HUZURA KAVU┼×TURMAKÔÇŁ

TAMER ARDA ER┼×─░N

CHP Genel Ba┼čkan─▒ Kemal K─▒l─▒çdaro─člu, “Alt─▒l─▒ masan─▒n en güçlü yan─▒, alt─▒ liderin demokrasiye ve adalete olan ba─čl─▒l─▒─č─▒. Zay─▒f yan─▒n─▒ ben görmüyorum. Alt─▒ lider de ayn─▒ kararl─▒l─▒kla hareket ediyoruz. Alt─▒ liderin ciddi bir sorumlulukla hareket etti─čini biliyorum. Bizim arzumuz Türkiye’yi huzura kavu┼čturmak. Bir ki┼činin iradesine Türkiye teslim edilemez” dedi.

CHP Genel Ba┼čkan─▒ Kemal K─▒l─▒çdaro─člu, sal─▒ günü Elaz─▒─č’da yapt─▒─č─▒ grup toplant─▒s─▒n─▒n ard─▒ndan bir grup gazeteciyle sohbet etti. Gazetecilerin gündeme ili┼čkin sorular─▒n─▒ yan─▒tlayan K─▒l─▒çdaro─člu’nun aç─▒klamalar─▒ ┼čöyle:

DI┼× POL─░T─░KAYI K─░┼×─░SELLE┼×T─░REMEZS─░N─░Z: (Erdo─čan’─▒n ‘┼×angay ─░┼čbirli─či Örgütü’ne tam üyelik s─▒ras─▒ geldi” aç─▒klamas─▒) D─▒┼č politika milli olmak zorundad─▒r ve d─▒┼č politikay─▒ ki┼čiselle┼čtiremezsiniz. Bir ki┼činin beklentileri üzerine d─▒┼č politika olu┼čturulmaz. ─░ç politikaya benzemez, d─▒┼č politika. Ayn─▒ zamanda, d─▒┼č politikan─▒n aktörleri de farkl─▒d─▒r. Büyükelçilerdir bunlar. D─▒┼č politika konusunda yaz─▒ yazan, yorum yapan önemli insanlar var. E─čer siz, d─▒┼č politika olu┼čturacaksan─▒z, bu çerçevede bakmak laz─▒m. Erdo─čan ki┼čiselle┼čtirdi─či için devlet yönetimini, kendisinin dü┼čündü─čü bir ┼čeyi rahatl─▒kla dile getirebiliyor. Arkas─▒n─▒n ne olaca─č─▒n─▒, nas─▒l sonuçlar do─čuraca─č─▒n─▒ bilmiyor. Etraf─▒nda bunu söyleyecek ki┼či de b─▒rakmad─▒. Asl─▒nda D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒ devre d─▒┼č─▒ b─▒rak─▒lmasa böyle bir konu┼čma yapaca─č─▒ kan─▒s─▒nda de─čilim.

(Alt─▒ siyasi partinin 2 Ekim’deki toplant─▒s─▒n─▒n gündemine ili┼čkin soru üzerine) Di─čer gündemlerde oldu─ču gibi. Neler yapaca─č─▒m─▒z konusunda, her toplant─▒da önemli a┼čamalar kat ediyoruz. Bu toplant─▒da da… Devlet yap─▒lanmas─▒nda yeni kurumlar olacak. Ekonomi… Düzenlemeler konusunda görü┼č birlikteli─či, büyük ihtimalle belli konularda sa─člayaca─č─▒z. Toplant─▒lar─▒n özelli─či; bir karar verildikten sonra, genel ba┼čkan yard─▒mc─▒lar─▒ o kararla ilgili nas─▒l olmas─▒ gerekti─či konusunda çal─▒┼č─▒yorlar. Belli bir olgunlu─ča ula┼čt─▒ktan sonra genel ba┼čkanlara sunuyorlar. Genel ba┼čkanlar da ona ‘Evet’ dedikten sonra alt─▒l─▒ masada o konuyla ilgili karar ç─▒km─▒┼č oluyor. Netle┼čmi┼č oluyor, karar. Böyle çal─▒┼č─▒yoruz. ┼×öyle bir ┼čey genelde yaz─▒l─▒yor. Efendim, toplan─▒yorlar da─č─▒l─▒yorlar. ─░yi de toplan─▒p bir karar al─▒yoruz. Ama ald─▒─č─▒m─▒z karar─▒n alt─▒n─▒n dolmas─▒ laz─▒m. O karar─▒n gereklerini nas─▒l yerine getirece─čiz, genel ba┼čkan yard─▒mc─▒lar─▒ oturup uzun uzun çal─▒┼č─▒yorlar. Tart─▒┼č─▒yorlar kendi aralar─▒nda, görü┼č birli─či sa─člamaya çal─▒┼č─▒yorlar. Görü┼č birli─či olu┼čturuyorlar, bu çerçevede alt─▒ lider oturup karar veriyoruz.

2018 YILINDAN SONRA DEVLET SAYDAM OLMA ÖZELL─░─×─░N─░ KAYBETT─░: (Yurtd─▒┼č─▒ndan Türkiye’ye girdi─či belirtilen kayna─č─▒ belirsiz para ile ilgili soru üzerine) Özellikle 2018 y─▒l─▒ndan sonra devlet saydam olma özelli─čini kaybetti. Devlet ki┼čiselle┼čtirilmez. Sadece d─▒┼č politikada de─čil, devlet yönetiminde de oldu. Dolas─▒yla vatanda┼č─▒n ödedi─či vergilerin nereye gitti─či bilmedi─čimiz gibi, kaç ki┼činin elektrik borcu dolay─▒s─▒yla elektri─či kesildi, bunu da bilmiyoruz. Söylemiyorlar. Gizliyorlar. Bu demokrasinin büyük ölçüde kan kaybetti─čini gösteriyor. Otoriter bir yap─▒, kendi beklentilerine uygun topluma bilgi verme, e─čer bilgiler kendisini rahats─▒z ediyorsa, onu da gizleme yönünde olu┼čuyor. Böyle bir garip yap─▒ var.

ÖNEML─░ OLAN GENEL BA┼×KANLARIN SÖYLEM─░D─░R: Say─▒n Ak┼čener ile görü┼čüyoruz zaten, görü┼čmüyor de─čiliz. Zaman zaman tart─▒┼čmalar olur. Bu da siyasetin do─čas─▒nda vard─▒r. Tart─▒┼čmas─▒z, bu süreci yakalamak mümkün de─čil. Bizim aç─▒m─▒zdan önemli olan genel ba┼čkanlar─▒n söylemidir. Genel ba┼čkan yard─▒mc─▒lar─▒ kendi görü┼člerini ifade edebilirler. Önemli olan say─▒n genel ba┼čkanlar─▒n söylemleridir. Bu çerçeveden, genel ba┼čkan yard─▒mc─▒lar─▒n─▒n ya da genel ba┼čkan d─▒┼č─▒ndaki parti yetkililerinin aç─▒klamalar─▒n─▒ dinleriz, kendi görü┼člerdir. Onlara da sayg─▒ duyar─▒z. Bunu alt─▒l─▒ masa aras─▒nda kriz ya da da─č─▒lma ┼čeklinde dü┼čünmüyoruz. Hiçbir lider de dü┼čünmüyor gördü─čüm kadar─▒yla. Bu tart─▒┼čmalar olur. ─░┼čin do─čas─▒nda vard─▒r.  

(‘Alt─▒l─▒ masada da─č─▒lma an─▒ oldu mu?’ sorusu üzerine) Yok efendim, hiç ya┼čamad─▒k. Gerçekten hiç ya┼čamad─▒k. Olmad─▒ yani. Olsa zaten ç─▒kar meydana. Geçen ─░stanbul’dayd─▒m. Sabah Gazetesi bir tweet atm─▒┼č. Efendim, ‘Ali Babacan ile K─▒l─▒çdaro─člu çok gizli görü┼čtüler.’ Görü┼čürüz yani. Gizli kapakl─▒ bir ┼čey yok. Görü┼čmemiz de bellidir. Masa bellidir. Sanki çok özel bir görü┼čme, ‘di─čeri sak─▒n duymas─▒n.’ Akl─▒n alaca─č─▒ ┼čey de─čil. Zaten liderler bir araya geliyor, oturuyor, konu┼čuyorlar. Tart─▒┼č─▒yoruz. Hangi konu nas─▒l olmal─▒? Makul düzeyde tart─▒┼č─▒yoruz, hepimiz makul insanlar─▒z.

HER PART─░, 41 ─░LDE BA─×IMSIZ SEÇ─░ME G─░RMEK DURUMUNDA. ONUN DI┼×INDA D─░─×ER ─░LLERDE ─░TT─░FAKLAR OLAB─░L─░R: (Ortak liste tart─▒┼čmalar─▒ üzerine) Her parti kendi içinde çal─▒┼čma yap─▒yor. Biz de yap─▒yoruz, kendi içimizde. Seçim Kanunu’nu esas al─▒yoruz. 41 ilde her parti ba─č─▒ms─▒z seçime girmek durumunda, Siyasi Partiler Yasas─▒’na göre. Onun d─▒┼č─▒nda di─čer illerde ittifaklar olabilir. Ama bizim yapt─▒─č─▒m─▒z çal─▒┼čmalar di─čer partileri ba─člam─▒yor, di─čer partilerin yapt─▒─č─▒ çal─▒┼čmalar bizi ba─člam─▒yor. Bütün partiler belli bir çal─▒┼čmay─▒ belli bir olgunlu─ča getirdi─činde, elbette oturulur konu┼čulur. AK Parti ve MHP de böyle bir çal─▒┼čma yap─▒yor, biz de böyle bir çal─▒┼čma yap─▒yoruz. Akademik dünyadan da böyle bir çal─▒┼čma yapanlar var. Onlarla da bize brifing verdiler, sonuçlar nas─▒l oluyor diye. Biz onlara da rica ettik, di─čer partilere de gidip ayn─▒ bilgileri verir misiniz diye. Çünkü onlar─▒n da bilme hakk─▒ var. Böyle dü┼čünüyoruz. Çal─▒┼čmalar yap─▒l─▒yor.

PART─░ MECL─░S─░’N─░N, ÖRGÜTLER─░N NABZINI TUTARIZ. ONA GÖRE B─░R KARAR VER─░L─░R: (‘CHP’de önseçim olacak m─▒’ sorusu üzerine) Parti olarak hiç dü┼čünmedik, samimi söylemek gerekirse. ┼×unun için dü┼čünmedik. Henüz seçim sath─▒ mailine giren bir ortam yok. Bir bu. ─░ki, gerçekten örgütler çal─▒┼č─▒yorlar. Milletvekilleri, belediye ba┼čkanlar─▒, di─čerleri. Hepsi çal─▒┼č─▒yorlar. Her türlü çabay─▒ gösteriyorlar. Seçim sath─▒ mailine girersek Parti Meclisi’nde oturup konu┼čmam─▒z laz─▒m. Önseçim mi yapal─▒m, yapmayal─▒m m─▒ diye. Zaten büyük bir k─▒s─▒mda belki önseçim hiç yap─▒lmayacak, belki baz─▒ yerlerde merkez yönetim yoklamas─▒, ön seçim yap─▒lacak. Parti Meclisi’nin, örgütlerin nabz─▒n─▒ tutar─▒z. Ne dü┼čünüyorlar, ne dü┼čünmüyorlar diye. Ona göre bir karar verilir. Belirleme noktas─▒nda ittifaklar─▒ da dü┼čünmemiz laz─▒m.

(─░ttifaklar) Olabilir ama bunlar─▒ hiç alt─▒l─▒ masada konu┼čmad─▒k. Benim ┼čahsi görü┼čüm, biz bu çal─▒┼čmay─▒ yap─▒yoruz. Bu çal─▒┼čmay─▒ di─čer partiler istediklerinde sunu┼č yap─▒yorum, bir partiye böyle bir sunu┼č yap─▒ld─▒. Onlar da kendi çal─▒┼čmalar─▒n─▒ yap─▒yor, onlar da bize sunu┼č yapacak. Belki bu çal─▒┼čmay─▒ yapan arkada┼člar─▒n bir araya gelmesi laz─▒m. ─░ller baz─▒nda anket yap─▒l─▒rsa daha sa─čl─▒kl─▒ sonuçlar elde edilir.

OLAY B─░R PART─░ OLAYI OLMAKTAN ÇIKMI┼×. OLAY B─░R TÜRK─░YE OLAYI: (‘Partilerin güçlü oldu─ču illerde çat─▒ m─▒ olacak’ sorusu üzerine) Konu┼čmad─▒k. ─░┼čin do─čas─▒nda o var. Ama tart─▒┼č─▒lmad─▒. Bir parti anket yap─▒p, biz daha öndeyiz, burada olsun diyebilir. Oturup konu┼čulur. Olay bir parti olay─▒ olmaktan ç─▒km─▒┼č. Olay bir Türkiye olay─▒. Dolay─▒s─▒yla her siyasi liderinin bu sorumlulukla hareket etti─čini görüyorum. Türkiye’yi bu içinde bulundu─ču girdaptan ç─▒karal─▒m. Ondan sonra oturulur, demokratik yollardan tart─▒┼č─▒l─▒r. Sonuçta alt─▒ parti birbirinin rakibi parti. Daha fazla oy almak isteyecektir.

ÇOK C─░DD─░ B─░R KARARSIZ K─░LTE OLDU─×UNA ─░NANMIYORUM: (Anket sonuçlar─▒ nas─▒l, sorusu üzerine) Anket sonuçlar─▒ güzel. Oyumuz birdenbire, h─▒zl─▒ yükselmiyor. Ama çok kararl─▒ ve istikrarl─▒ yükseli┼čimiz var. Güzel bir ┼čey tabii, böyle olmas─▒ daha da güzel. Ben çok ciddi bir karars─▒z kitle oldu─čuna da inanm─▒yorum. Zaman içinde yerini buluyor.

B─░Z─░M ARZUMUZ, TÜRK─░YE’Y─░ HUZURA KAVU┼×TURMAK: Alt─▒l─▒ masan─▒n en güçlü yan─▒, alt─▒ liderin demokrasiye ve adalete olan ba─čl─▒l─▒─č─▒. Bu olmad─▒─č─▒ taktirde bizim varl─▒k nedenimiz tart─▒┼č─▒labilir. Zay─▒f yan─▒n─▒ ben görmüyorum. Alt─▒ lider de ayn─▒ kararl─▒l─▒kla hareket ediyoruz. Partilerin kendi içinde tart─▒┼čmalar olabilir, i┼čin do─čas─▒nda var. Siyasetçisiniz yani. Alt─▒ liderin ciddi bir sorumlulukla hareket etti─čini biliyorum, görüyorum. Konu┼čmalar─▒m─▒zla da teyit ediyoruz. ─░n┼čallah böyle gider. Bizim arzumuz Türkiye’yi bir ┼čekliyle huzura kavu┼čturmak. Bir ki┼činin iradesine Türkiye teslim edilemez. Çok tehlikeli bir ┼čey.

YÜZ YILLIK ÇINARIN DALLARI OLARAK GÖRÜYORUM, ALTI PART─░Y─░. FARKLI DALLAR AYNI KÖKTEN NEMALANIYORUZ: (Alt─▒ siyasi partinin farkl─▒ gelenekten gelmesi dezavantaj m─▒, sorusu üzerine): Avantaj. Yüz y─▒ll─▒k ç─▒nar─▒n dallar─▒ olarak görüyorum, alt─▒ partiyi. Yüz y─▒ll─▒k kök var. Bu kök daha geli┼čsin, daha büyüsün. Onun iklimini, demokrasi sa─člayacak. Farkl─▒ dallar ayn─▒ kökten nemalan─▒yoruz. Güçlü bir yap─▒n─▒n belli bir zaman içinde ortaya ç─▒kaca─č─▒na inan─▒yorum.

PROVOKASYONLARA HEP─░M─░Z─░N KAR┼×I ÇIKMASI LAZIM (Elaz─▒─č’da kendisine yönelik afi┼č provokasyonu) Provokasyonlara, Elaz─▒─čl─▒lar─▒n kendilerini kapal─▒ tutmalar─▒ güzel bir ┼čey. Provokasyonlara hepimizin kar┼č─▒ ç─▒kmas─▒ laz─▒m.

─░K─░ TARAFIN DA ─░┼×─░NE GEL─░YOR: (Yunanistan ile gerginlik) K─▒br─▒s’ta Rauf Denkta┼č’─▒n mezar─▒na bile do─čru dürüst bakamad─▒lar. Bize izin verin, biz bakal─▒m. Hiç de─čilse temizleyelim etraf─▒n─▒ diye. D─▒┼č politikay─▒ iç politikan─▒n malzemesi haline getirirseniz, ciddi bir ç─▒kmaz ile kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kal─▒rs─▒n─▒z. Geldikleri nokta o yani. Yunanistan’─▒n, adalar─▒ Lozan Anla┼čmas─▒’na ayk─▒r─▒ olarak silahland─▒rd─▒─č─▒ y─▒llard─▒r söyleniyor. Dün söylenmedi ki. Yaz─▒l─▒yor, çiziliyor. ┼×imdi kahraman kesiliyor. ─░ki taraf─▒n da i┼čine geliyor. Erdo─čan’─▒n da kar┼č─▒ taraf─▒n da i┼čine geliyor. ─░kisi de de─či┼čecek pozisyonda. Halk ikisine de güvenmiyor asl─▒nda. ─░kisi kay─▒kç─▒ kavgas─▒ ile ‘Acaba iktidara tutunabilir miyiz?’, bunun hesab─▒n─▒ yap─▒yor. Halk bütün bunlar─▒, hepsini biliyor.

(Ba┼čörtüsü sorunu gündeme gelir mi, sorusu üzerine) Hiç endi┼če etmeyin. Rahatl─▒kla söyleyebilirim, öyle bir sorun asla ne bizim önümüze, ne halk─▒n önüne asla gelmeyecektir. Bundan emin olman─▒z─▒ isterim. Zaten bizim ba┼čörtülü Parti Meclisi üyemiz var. Ben öteden beri, ─░stanbul Belediye Ba┼čkan─▒ aday─▒ oldu─čum zaman Okmeydan─▒ mitinginde bunu söylemi┼čtim, bu sorunu çözece─čimizi söylemi┼čtim. Bu sorunu çözdük yani. Bunu siyasete malzeme etmek kadar yanl─▒┼č bir ┼čey yoktu. Orada bizim karnemizin k─▒r─▒k oldu─čunu da gitti─čim yerlerde söylüyorum zaten. A┼čt─▒k yani bu sorunu, böyle bir sorun gelmez gündeme.”

 

FOTO─×RAFLAR: AR┼×─░V

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU