DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 350218-1,07%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

MALATYALI ├ťRET─░C─░LER, KAYISI ─░├ç─░N TABAN F─░YAT A├çIKLANMAMASINI PROTESTO ETT─░

MALATYALI ├ťRET─░C─░LER, KAYISI ─░├ç─░N TABAN F─░YAT A├çIKLANMAMASINI PROTESTO ETT─░

ABONE OL
23 Eyl├╝l 2022 18:07
MALATYALI ├ťRET─░C─░LER, KAYISI ─░├ç─░N TABAN F─░YAT A├çIKLANMAMASINI PROTESTO ETT─░
0

BE─×END─░M

ABONE OL

MALATYALI ├ťRET─░C─░LER, KAYISI ─░├ç─░N TABAN F─░YAT A├çIKLANMAMASINI PROTESTO ETT─░

Malatya’da kay─▒s─▒ üreticileri, hasat dönemi bitmesine ra─čmen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kay─▒s─▒da taban fiyat aç─▒klamamas─▒n─▒ ve al─▒m yapmamas─▒n─▒ protesto etti. Üreticiler ad─▒na konu┼čan Erdem Uzuno─člu, “Hükümetin fiyat aç─▒klamamas─▒ ve kay─▒s─▒ taban fiyat─▒n─▒n belirlenmemesi çiftçileri ma─čdur etmi┼čtir” dedi.

Malatyal─▒ kay─▒s─▒ üreticileri, bugün Soykan Meydan─▒’nda toplanarak bas─▒n aç─▒klamas─▒ yapt─▒. Kay─▒s─▒ üreticileri ad─▒na konu┼čan Erdem Uzuno─člu, “Sahipsiz Malatya’n─▒n sahipsiz ürünü alt─▒n kay─▒s─▒n─▒n hasat döneminin üzerinden 3 ay gibi bir zaman geçti─či halde hükümetimizce bir fiyat politikas─▒ belirlenmemi┼č, kay─▒s─▒ taban fiyat─▒ aç─▒klanmam─▒┼č ve kay─▒s─▒ üreticisi sahipsiz olarak kendi kaderine, adeta tüccara teslim edilmi┼čtir” diye konu┼čtu.

“200 TL OLMASI GEREKEN KAYISI 70 TL’DEN SATILIYOR”

“Kay─▒s─▒n─▒n üretim ve girdi maliyetleri bir y─▒l içerisinde yüzde 350 artarken kay─▒s─▒, 2021’deki fiyat─▒n─▒n alt─▒nda kald─▒” diyen Uzuno─člu, ┼čunlar─▒ söyledi:

“Mazot 7 TL’den 30 TL’ye, gübrenin torbas─▒ 250 TL’den bin 200 TL’ye, 225 TL olan bak─▒r bin 200 TL’ye ç─▒kt─▒. Ana girdi ücretleri yüzde 300 artt─▒. Üretti─čimiz kay─▒s─▒n─▒n bedeli ise 200 TL olmas─▒ gerekirken halen 70 TL’dir. Hükümetin fiyat aç─▒klamamas─▒ ve kay─▒s─▒ taban fiyat─▒n─▒n belirlenmemesi çiftçileri ma─čdur etmi┼čtir. Kay─▒s─▒ emekçisi, üretim bedeli olan fiyat─▒ alamam─▒┼čt─▒r. ┼×u anda kay─▒s─▒ fiyatlar─▒ maliyetin çok alt─▒ndad─▒r.”

“MAL─░YET─░N─░N ALTINDA SATILAN TEK ÜRÜN KAYISIDIR”

Uzuno─člu, üreticinin bin bir emekle üretti─či kay─▒s─▒n─▒n sahipsiz kald─▒─č─▒n─▒ belirterek, “Kay─▒s─▒, ┼ču anda maliyetinin yar─▒ fiyat─▒n─▒n alt─▒ndad─▒r. TÜ─░K enflasyonu yüzde 80 olarak aç─▒klarken tar─▒msal girdi maliyetleri yüzde 350 olmu┼č durumdad─▒r. Kay─▒s─▒ üreticisi, enflasyonun belirledi─či fiyatlara kavu┼čam─▒yor. Üretici, üretti─či kay─▒s─▒n─▒n de─čerini bulam─▒yor; tamamen tüccar─▒n inisiyatifine, vicdan─▒na kalm─▒┼čt─▒r. Tüccar ne fiyat verirse üretici kabul ediyor. Maliyetinin alt─▒nda sat─▒lan tek ürün kay─▒s─▒d─▒r. Kay─▒s─▒n─▒n 2022’de 200 TL olmas─▒ laz─▒md─▒ ancak bu fiyat─▒n çok alt─▒nda bulunuyor” dedi.

Kay─▒s─▒n─▒n marketlerde 420 TL’den sat─▒ld─▒─č─▒n─▒ kaydeden Uzuno─člu, konu┼čmas─▒n─▒ ┼čöyle sürdürdü:

“Bu fiyat fark─▒, kay─▒s─▒ üreticisinin cebinden al─▒nmaktad─▒r. Kay─▒s─▒ yeti┼čtiren; sulamas─▒n─▒, çapas─▒n─▒, gübresini, budamas─▒n─▒ yaparak hasad─▒n─▒ gerçekle┼čtirmektedir. 8 defa el de─či┼čtiren kay─▒s─▒, tüccar─▒n elinde 70 TL’dir. Kay─▒s─▒ üreticisinin birli─či ve tar─▒m sat─▒┼č kooperatifinin olmamas─▒, çiftçiyi tüccar─▒n tekeline b─▒rakm─▒┼čt─▒r. Daha önce kurulan tar─▒m sat─▒┼č kooperatifi, bilinçli olarak bölgecili─čin, a┼čiretçili─čin ve siyasetin kurban─▒ olmu┼č, iflas ettirilmi┼čtir. Bölgede güçlü bir kooperatifin olmamas─▒, rekabet ko┼čullar─▒n─▒n olu┼čmamas─▒na da neden olmu┼čtur. Tüccar ve ihracatç─▒, kendi aralar─▒nda fiyat k─▒rarak kay─▒s─▒ fiyat─▒n─▒ uluslararas─▒ fiyat─▒n alt─▒nda tutmu┼čtur. Bu noktada da ihracat ürün olan kay─▒s─▒dan beklenen katma de─čer al─▒namam─▒┼čt─▒r.”

“TOPRAK MAHSULLER─░ OF─░S─░ ALIM YAPMALIDIR”

Uzuno─člu, Malatya d─▒┼č─▒ndan kay─▒s─▒ almaya gelen firmalar─▒n tehdit edildi─čini öne sürerek, “Malatya d─▒┼č─▒ndan gelen tüccar, 5 A─čustos’ta 115 TL’ye kay─▒s─▒ al─▒yordu. Malatya tüccarlar─▒, bu firmalar─▒n mal al─▒m─▒na engel olup tehdit etmi┼člerdir. O nedenle bir kez daha kay─▒s─▒ fiyat─▒ tüccar─▒n gönlüne kalm─▒┼čt─▒r. Bu noktada kay─▒s─▒n─▒n taban fiyat─▒n─▒n hükümetimizce maliyet oran─▒nda art─▒r─▒l─▒p, enflasyon göz önüne al─▒narak pancar, ayçiçe─či, üzüm, f─▒nd─▒k, çay, pamuk ve hububat gibi taban fiyat─▒ Toprak Mahsulleri Ofisi taraf─▒ndan 200 TL band─▒nda aç─▒klan─▒p al─▒m yap─▒lmal─▒d─▒r. Bunun yan─▒nda kay─▒s─▒ üreticisinin bölge havza baz─▒nda desteklenmesini talep ediyoruz” diye konu┼čtu.

“B─░RL─░─×─░M─░Z─░ KURUP KAYISI F─░YATINI KEND─░M─░Z BEL─░RLEYECE─×─░Z”

Kay─▒s─▒n─▒n hak etti─či de─čeri bulmas─▒ için birlik olunmas─▒ gerekti─čine dikkat çeken Uzuno─člu, “Tüm kay─▒s─▒ üreticilerinin ortak de─čeri olan kay─▒s─▒n─▒n sahiplenilmesi bekliyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde kendi birli─čini ve kooperatifini kurup halka aç─▒k ┼čirket baz─▒nda örgütlenmeliyiz. Emekçinin eme─činin kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ birle┼čerek, el ele, omuz omuza hareket edersek alabiliriz ve kay─▒s─▒ da de─čerini bulur. Böylece tüccar─▒n eline kalmay─▒z. Bu noktada Malatya’daki siyasi parti temsilcilerinin, seçti─čimiz milletvekillerinin de kay─▒s─▒ya sahip ç─▒kmalar─▒n─▒ bekliyoruz. Birli─čimizi ve kooperatifimizi çiftçilerin bir araya gelmesiyle kuraca─č─▒z ve kay─▒s─▒ fiyat─▒n─▒ kendimiz belirleyece─čiz” dedi.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU