DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 349239-1,04%
─░zmir
25┬░

AÇIK

05:22

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

MERS─░NÔÇÖDE K─░L─░KYA ULTRA MARATONU D├ťZENLENECEKÔÇŽ VAHAP SE├çER: ÔÇťHER YIL ─░├çER─░─×─░N─░ ZENG─░NLE┼×T─░REREK, T├ťM D├ťNYADAN ─░NSANLARIN GELMES─░N─░ SA─×LAYACA─×IMIZI D├ť┼×├ťN├ťYORUMÔÇŁ
 • Art's Magazin – En G├╝ncel Haberler
 • Son Dakika Haberleri
 • MERS─░NÔÇÖDE K─░L─░KYA ULTRA MARATONU D├ťZENLENECEKÔÇŽ VAHAP SE├çER: ÔÇťHER YIL ─░├çER─░─×─░N─░ ZENG─░NLE┼×T─░REREK, T├ťM D├ťNYADAN ─░NSANLARIN GELMES─░N─░ SA─×LAYACA─×IMIZI D├ť┼×├ťN├ťYORUMÔÇŁ

MERS─░NÔÇÖDE K─░L─░KYA ULTRA MARATONU D├ťZENLENECEKÔÇŽ VAHAP SE├çER: ÔÇťHER YIL ─░├çER─░─×─░N─░ ZENG─░NLE┼×T─░REREK, T├ťM D├ťNYADAN ─░NSANLARIN GELMES─░N─░ SA─×LAYACA─×IMIZI D├ť┼×├ťN├ťYORUMÔÇŁ

ABONE OL
22 Eyl├╝l 2022 15:00
MERS─░NÔÇÖDE K─░L─░KYA ULTRA MARATONU D├ťZENLENECEKÔÇŽ VAHAP SE├çER: ÔÇťHER YIL ─░├çER─░─×─░N─░ ZENG─░NLE┼×T─░REREK, T├ťM D├ťNYADAN ─░NSANLARIN GELMES─░N─░ SA─×LAYACA─×IMIZI D├ť┼×├ťN├ťYORUMÔÇŁ
0

BE─×END─░M

ABONE OL

MERS─░NÔÇÖDE K─░L─░KYA ULTRA MARATONU D├ťZENLENECEKÔÇŽ VAHAP SE├çER: ÔÇťHER YIL ─░├çER─░─×─░N─░ ZENG─░NLE┼×T─░REREK, T├ťM D├ťNYADAN ─░NSANLARIN GELMES─░N─░ SA─×LAYACA─×IMIZI D├ť┼×├ťN├ťYORUMÔÇŁ

Mersin Büyük┼čehir Belediyesi taraf─▒ndan 23 Eylül ile 25 Eylül aras─▒nda tarih, do─ča ve sporun bir arada oldu─ču Kilikya Ultra Maratonu düzenlenecek. Mersin Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Vahap Seçer, “Bu maraton eminim ki gelecek y─▒l hem uluslararas─▒ boyuta ta┼č─▒nacak hem çok daha haz─▒rl─▒kl─▒ bir etkinlik yapaca─č─▒z. Her geçen y─▒l içeri─čini doldurarak ve daha da zenginle┼čtirerek, tüm dünyadan insanlar─▒n buraya gelmesini sa─člayaca─č─▒m─▒z─▒ dü┼čünüyorum” aç─▒klamas─▒n─▒ yapt─▒.

Mersin Büyük┼čehir Belediyesi taraf─▒ndan 23 Eylül ile 25 Eylül aras─▒nda bu y─▒l ilk kez “Do─čan─▒n içinde tarihe ko┼č” mottosuyla Kilikya Ultra Maratonu düzenlenecek. Maratonun lansman─▒ Mersin Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Vahap Seçer’in kat─▒l─▒m─▒yla Erdemli ilçesine ba─čl─▒ K─▒zkalesi’nde yap─▒ld─▒.

Seçer, lansmanda bas─▒n mensuplar─▒yla bir araya gelerek ┼ču aç─▒klamalar─▒ yapt─▒:

“9 YA┼×INDAN 71 YA┼×INA KADAR 500 SPORCUMUZ, 23- 25 EYLÜL ARASINDA BU MARATONA KATILACAK”

“Bu içinde bulundu─čumuz bölge, binlerce y─▒ll─▒k tarihe sahip ve birçok medeniyete ev sahipli─či yapm─▒┼č bir bölge. Kilikya Ultra Maratonu, spor yaparken Mersin’in tarihi güzelliklerini, do─čas─▒n─▒ anlatmak, tan─▒tmakt─▒r. K─▒zkalesi 1100 y─▒ll─▒k bir yap─▒. Korikos Bölgesi ve Korikos kalesi. Burada bu maraton bir araç. Amaç ise buralar─▒ tan─▒tma. Güzel bir etkinlik olacak. Buradan Türkiye’ye seslenmek istiyorum; 9 ya┼č─▒ndan 71 ya┼č─▒na kadar 500 sporcumuz, 23- 25 Eylül tarihleri aras─▒nda bu maratona kat─▒lacak. Farkl─▒ kategoriler var. 7 kilometreden 54 kilometreye kadar, do─čan─▒n içerisinde tarihe ko┼čaca─č─▒z.

 Bu maraton eminim ki gelecek y─▒l hem uluslararas─▒ boyuta ta┼č─▒nacak hem çok daha haz─▒rl─▒kl─▒ bir etkinlik yapaca─č─▒z. Her geçen y─▒l içeri─čini doldurarak ve daha da zenginle┼čtirerek, tüm dünyadan insanlar─▒n buraya gelmesini sa─člayaca─č─▒m─▒z─▒ dü┼čünüyorum.

“HER ┼×EY─░N ZAMANI GEL─░R VE HUKUK DI┼×I DAVRANI┼×LAR DA K─░MSEN─░N YANINA KALMAZ. BUNU DA TAR─░H YAZACAK”

Mahkeme kad─▒ya mülk de─čil. Demokrasilerde bu böyle olur. Siz biliyorsunuz, bizim burada da koltu─ča oturan kalkmak istemiyor. Memleket kendisinin zannediyor. Belediye ba┼čkan─▒ ┼čehir kendisinin zannediyor, ba┼čtakiler ülke kendisinin zannediyor. Fakat o devirler bitti. 19 May─▒s 1919’da Samsun’da do─čan güne┼čle, o devirler bitti. Buras─▒ laik Cumhuriyet, demokrasi ülkesi, hukuk devleti. Bunun bilincinde olmak laz─▒m art─▒k.  ┼×imdi bizim hakk─▒m─▒zda da birtak─▒m senaryolar yaz─▒l─▒yor, çiziliyor ve tüm aktörleriyle uygulamaya konuluyor. Bizim her ┼čeyden haberimiz var. Kurulan tezgahlar─▒n ve bu tezgahlar─▒n içerisinde kimlerin oldu─čundan da haberimiz var. Ama Allah ┼čahit olsun, biz demokrasiyi sindirmi┼č insanlar─▒z. Hukuk devletine inanm─▒┼č insanlar─▒z. Her ┼čeyin zaman─▒ gelir ve hukuk d─▒┼č─▒ davran─▒┼člar da kimsenin yan─▒na kalmaz. Bunu da tarih yazacak.

“YAKINDA TÜRK─░YE BU SAHNELER─░ VE HATTA ÇOK DAHA FAZLASINI HER YERDE GÖRECEK”

Üç buçuk y─▒ll─▒k yönetimimizde, bu anlay─▒┼č─▒m─▒zla çok i┼čler yapt─▒─č─▒m─▒z─▒ söyleyebilirim. Tabii ki sporu seven bir ba┼čkan─▒n ve kadrosunun olmas─▒ da bunda etken. Biz yönetime geldi─čimizde spor daire ba┼čkanl─▒─č─▒ yoktu. Kültür dairemize ba─čl─▒ bir ┼čube müdürlü─čüydü. Biz hemen Gençlik ve Spor Daire Ba┼čkanl─▒─č─▒’n─▒ kurduk. Cumhuriyeti erdemli bir rejim yapan etkenlerin ba┼č─▒nda kültür, sanat ve spor geliyor. Bunlar─▒n bir bütünü, toplumlar─▒ bir araya getiren unsurlar. Asl─▒nda bar─▒┼č─▒n ta kendisi insanlar─▒n bir arada olmas─▒. Bak─▒n burada ne kadar güzel; Erdemli’den, Silifke’den, merkezden ve di─čer ilçelerden yurtta┼člar─▒m─▒z var. Burada kimse kimseye sormuyor; ‘Senin siyasi görü┼čün, etnik kökenin, mezhebin, me┼črebin ne?’ diye. Burada karde┼čçe oturuyoruz. Bu tablolar─▒n tüm Türkiye hâkim olmas─▒n─▒ diliyorum. Yak─▒nda Türkiye bu sahneleri ve hatta çok daha fazlas─▒n─▒ her yerde görecek.

“Y─░NE ─░LK─░N─░ YAPACA─×IMIZ 4-5-6 KASIM 2022 TAR─░HLER─░ ARASINDA TARSUS FEST─░VAL─░ VAR”

23 Ekim’de Tarsus’ta Uluslararas─▒ Yar─▒ Maratonu gerçekle┼čtirece─čiz.   Orada da asl─▒nda kentin içinden tarihe do─čru ko┼čuyorsun. ─░lk kez 21-22 Ekim tarihlerinde Gençlik Festivali’ni yapaca─č─▒z. Mersin bir üniversite kenti, ö─črenci kenti. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaksa, gençlere emanet edilecek. O yüzden Gençlik Festivali’ni çok önemsiyoruz. Yine ilkini yapaca─č─▒m─▒z 4-5-6 Kas─▒m 2022 tarihleri aras─▒nda Tarsus Festivali var. Tarsus bugüne kadar hak etti─či de─čeri görmemi┼č bir kent. Muazzam renkli bir festival olacak ve uluslararas─▒ nitelikte olacak

“EM─░N─░M K─░ B─░Z AVRUPA B─░S─░KLET ROTALARI A─×I’NA, YAN─░ EUROVELO’YA G─░RECE─×─░Z”

2023’ün Nisan ay─▒nda Tour Of Mersin’i gerçekle┼čtirece─čiz. Yine pandemi dolay─▒s─▒yla Atletizm Federasyonu’nun iptal etti─či 5. Uluslararas─▒ Mersin Maratonunu da Cumhuriyetin 100. kurulu┼č y─▒ldönümünde Aral─▒k ay─▒nda yapaca─č─▒z. Yine önemli bir çal─▒┼čma olan Avrupa Bisiklet Rotalar─▒ A─č─▒ Eurovelo ile ilgili müracaatlar─▒ yapt─▒k, temaslar─▒ kurduk. Heyetler geldi, toplant─▒lar yap─▒ld─▒. Gayet de güzel mesafe ald─▒k. Eminim ki biz Avrupa Bisiklet Rotalar─▒ A─č─▒’na, yani Eurovelo’ya girece─čiz.

Amatör sporcular─▒m─▒za 7-13 Ekim tarihleri aras─▒ Amatör Spor Kulüpleri haftas─▒nda, toplamda 4 milyon 362 bin TL’lik ödül da─č─▒taca─č─▒z. Geçen y─▒la göre yüzde 200 gibi bir art─▒┼č yapt─▒k. Yine 1 milyon 148 bin liral─▒k sporcu ödüllerini May─▒s ay─▒nda verdik. Elbette ki karn─▒m─▒z doyacak ama sanats─▒z, kültürsüz, sporsuz olmaz. Dün oldu─ču gibi bugün de bugün oldu─ču gibi yar─▒n da; y─▒lmadan, b─▒kmadan, korkmadan, cesaretle, azimle Mersin halk─▒na hizmet etmeye devam edece─čiz.”

Mersin Ko┼ču ve Do─ča Spor Kulübü Derne─či Antrenörü Mehmet Ar─▒, Mersin’de ilk defa yap─▒lacak Kilikya Ultra Maratonu’na ili┼čkin ┼čöyle belirtti:

“ULTRA MARATONLAR ─░Ç─░NDE EN SEV─░LENLER ARASINA G─░RMEK ─░ST─░YORUZ VE BUNU BA┼×ARACA─×IMIZA ─░NANIYORUZ”

“Mersin’in kültürel ve do─čal miras─▒n─▒ spor arac─▒l─▒─č─▒ ile tan─▒tabilmek, en büyük gayelerimizden bir tanesi. Etkileyici tarihi dokusu ve büyüleyici do─čal güzelli─či, içimizi ─▒s─▒tan havas─▒ ve güne┼či ile Kilikya Ultra Maratonu sadece bir yar─▒┼č de─čil, farkl─▒ tarzda bir ┼čehir turu olma özelli─činde. Ultra maratonlar içinde en sevilenler aras─▒na girmek istiyoruz ve bunu ba┼čaraca─č─▒m─▒za inan─▒yoruz.”

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Ö─čretim Üyesi Prof. Dr. Murat Durukan ise ┼čöyle konu┼čtu:

“MERS─░N’─░N TANITIM EKS─░KL─░─×─░N─░ KAPATMAK ─░Ç─░N YAPILAN ÖNEML─░ B─░R ORGAN─░ZASYON OLARAK DE─×ERLEND─░R─░LEB─░L─░R”

“Do─čas─▒yla, tarihiyle, kültürüyle, ola─čanüstü bir noktada ya┼č─▒yoruz. Kilikya Ultra Maratonu kendi kategorisinde özel bir önem ta┼č─▒yor olabilir, ama Mersin’in tan─▒t─▒m eksikli─čini kapatmak için yap─▒lan önemli bir organizasyon olarak de─čerlendirilebilir. Ola─čanüstü bir co─črafyada ya┼č─▒yoruz. Buras─▒, bütün dünyada kültür miras─▒ aç─▒s─▒ndan en yo─čun co─črafyay─▒ i┼čgal ediyor. Fakat birço─ču ┼ču ana kadar biraz bak─▒ms─▒z kald─▒. Umut ediyorum bundan sonra onu de─čerlendirebiliriz.”

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU