DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 350218-1,07%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

MEVL├ťT ├çAVU┼×O─×LU: F-35 PROGRAMINA NATO M├ťTTEF─░KL─░─×─░ KAPSAMINDA D─░─×ER 9 ├ťLKE G─░B─░ KATILDIK

MEVL├ťT ├çAVU┼×O─×LU: F-35 PROGRAMINA NATO M├ťTTEF─░KL─░─×─░ KAPSAMINDA D─░─×ER 9 ├ťLKE G─░B─░ KATILDIK

ABONE OL
23 Eyl├╝l 2022 18:02
MEVL├ťT ├çAVU┼×O─×LU: F-35 PROGRAMINA NATO M├ťTTEF─░KL─░─×─░ KAPSAMINDA D─░─×ER 9 ├ťLKE G─░B─░ KATILDIK
0

BE─×END─░M

ABONE OL

MEVL├ťT ├çAVU┼×O─×LU: F-35 PROGRAMINA NATO M├ťTTEF─░KL─░─×─░ KAPSAMINDA D─░─×ER 9 ├ťLKE G─░B─░ KATILDIK

D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Mevlüt Çavu┼čo─člu, New York’taki Türkevi’nde düzenlenen bas─▒n toplant─▒s─▒nda CAATSA’n─▒n (Has─▒mlar─▒na Yapt─▒r─▒mlar Yoluyla Kar┼č─▒l─▒k Verme Yasas─▒) Türkiye’ye yönelik yapt─▒r─▒mlar─▒na at─▒fta bulunarak “Diyelim ki F-16’y─▒ bu ┼čekilde oldu, alamad─▒k. F-16 gibi sava┼č uçaklar─▒n─▒ üretinceye kadar mutlaka bir yerden alaca─č─▒z. Dolay─▒s─▒yla F-35 program─▒na da NATO müttefikli─či çerçevesinde di─čer 9 ülke gibi biz de kat─▒ld─▒k. CAATSA’dan dolay─▒ oradaki ortakl─▒─č─▒m─▒z ask─▒ya al─▒nd─▒. Bu çok yanl─▒┼č bir karar. Bunun düzeltilmesi için çabalar─▒m─▒z sürüyor” dedi.

D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Çavu┼čo─člu, BM 77.Genel Kurulu sonras─▒ New York’ta bulunan Türkevi’nde bugün bas─▒n toplant─▒s─▒ düzenledi. Çavu┼čo─člu ┼čöyle konu┼čtu:

“BM Genel Kurul haftas─▒ esnas─▒nda Rusya’n─▒n k─▒smi seferberlik karar─▒, Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson’da referandum ilan─▒ ve esir takas─▒ önemli geli┼čmeler oldu. Rusya Ukrayna aras─▒nda adil ve kal─▒c─▒ bir çözüm için elimizden geleni yapmaya devam edece─čiz.

Öte yandan ikili temaslar─▒m─▒z─▒n yan─▒ s─▒ra, çok tarafl─▒ toplant─▒ya kat─▒ld─▒k. Bu toplant─▒larda da ülkemizin görü┼člerini ve gündemdeki sorunlara dair çözüm önerilerimizi payla┼čma imkân─▒ bulduk. Finlandiya ile birlikte ‘Bar─▒┼č için Arabuluculuk Giri┼čimi’nin Dostlar Grubu 12.Toplant─▒s─▒’n─▒ Türkevi’nde gerçekle┼čtirdik. Dönem Ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒ yürüttü─čümüz M─░KTA Meksika, Endonezya Kore Türkiye ve Avustralya’n─▒n olu┼čturdu─ču bu M─░KTA’n─▒n 22. D─▒┼či┼čleri Bakanlar─▒ Toplant─▒lar─▒’n─▒ gerçekle┼čtirdik.

Rusya D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Lavrov ve ─░ranl─▒ mevkida┼č─▒m Abdullahiyan ile ASTANA D─▒┼či┼čleri Bakanlar─▒ Toplant─▒s─▒’n─▒ da Türkevi’nde gerçekle┼čtirdik.

Bu ak┼čam buradan Los Angeles’a geçerek vatanda┼člar─▒m─▒zla yar─▒n sabah bir araya gelece─čiz. Ard─▒ndan Japonya Eski Ba┼čbakan─▒ ┼×inzo Abe’nin cenaze törenine kat─▒lmak üzere Tokyo’ya geçece─čiz.”

“ANLA┼×MA SAYES─░NDE TAHIL F─░YATLARINDA 2008’DEN SONRA EN BÜYÜK DÜ┼×Ü┼× YA┼×ANDI”

Çavu┼čo─člu konu┼čmas─▒n─▒n ard─▒ndan gazetecilerin sorular─▒n─▒ yan─▒tlad─▒. Çavu┼čo─člu, Türkiye’nin uluslararas─▒ gündemdeki artan rolüne ili┼čkin soruyu ┼čöyle yan─▒tlad─▒:

“Tüm muhataplar─▒m─▒z, ┼ču an Türkiye’nin bar─▒┼č için bir umut oldu─čunu söylüyor. Ayr─▒ca tah─▒l anla┼čmas─▒n─▒n imzalanmas─▒nda Türkiye’nin rolü ortada. Di─čer taraftan tah─▒l anla┼čmas─▒n─▒n sorunsuz bir ┼čekilde i┼člemesi, bunu yürütmek de kolay de─čil. G─▒da fiyatlar─▒nda, özellikle tah─▒l fiyatlar─▒nda 2008’den sonra en büyük dü┼čü┼č ya┼čand─▒ bu anla┼čma sayesinde. Herkes 4 ayl─▒k olan bu anla┼čman─▒n uzat─▒lmas─▒n─▒n mümkün olup olmad─▒─č─▒n─▒ soruyorlar. Ate┼čkes olacaksa Rusya ile Ukrayna olacaksa bunun da Türkiye sayesinde olaca─č─▒n─▒ herkes biliyor.”

“SÜREÇ NORMAL ─░┼×L─░YOR”

Çavu┼čo─člu, F-16 tedariki sürecine ili┼čkin ise ┼ču aç─▒klamay─▒ yapt─▒:

“Süreç ┼ču anda normal i┼čliyor. Kongre’den gelen sesler nedeniyle herkes ister istemez ‘Bir engel mi ç─▒kacak, ┼čartl─▒ m─▒ olacak’ diye soruyor. Ama teknik düzeydeki müzakereler normal seyrinde devam ediyor. Yönetimin bu konudaki kararl─▒l─▒─č─▒ da devam ediyor. Blinken ile yapt─▒─č─▒m─▒z ikili görü┼čmede de bunu söyledi.

Kongre’den bir karar ç─▒kt─▒ ama bu ba─člay─▒c─▒ de─čil. Kongre’nin alt kanad─▒ndan Temsilciler Meclisi’nden, Senato’dan yine bir karar sonra iki karar birle┼čtiriliyor ve sonuçta bir karar ç─▒k─▒yor F-16 ile ilgili. Kongre düzeyinde de temaslar─▒m─▒z devam ediyor. Say─▒n Volkan Bozk─▒r ve Efkan Ala buradan Washington’a geçtiler ve Kongre’de temaslar bulunacaklar. Daha önce de Parlamento Heyetimiz de Washington’da temaslarda bulundu. Bizim de temaslar─▒m─▒z oldu. Say─▒n Cumhurba┼čkan─▒m─▒z─▒n burada görü┼čtü─čü Kongre üyeleri senatörler oldu. Bu görü┼čmelerde de önemli senatörler de F-16’lar─▒n Türkiye’ye verilmesi konusunda güçlü destek veriyorlar.

Biz yönetime ┼čunu da söylüyoruz, bizim elimizi kolumuzu ba─člayan bir anla┼čma içinde biz olmay─▒z. F-16’y─▒ alaca─č─▒z ┼čöyle kullan böyle kullan diye bir NATO üyesinin di─čer bir NATO üyesine böyle k─▒s─▒tlama getirmesi de zaten kabul edilir bir ┼čey de─čil. Burada baz─▒ lobilerin, özellikle Yunanistan Ba┼čbakan─▒’n─▒n Yunanistan’a gelmesinden sonra Yunan lobisi, Ermeni lobisi gibi baz─▒ lobilerin buna kar┼č─▒ ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ biliyoruz. Ama bunu destekleyen lobilerin oldu─ču da bir gerçektir.”

“CAATSA YAPTIRIMLARININ KALDIRILMASI KONUSUNDA ÇABALARIMIZ DEVAM ED─░YOR”

Çavu┼čo─člu, CAATSA’n─▒n (Has─▒mlar─▒na Yapt─▒r─▒mlar Yoluyla Kar┼č─▒l─▒k Verme Yasas─▒) Türkiye’ye yönelik yapt─▒r─▒mlar için de ┼čunlar─▒ söyledi:

“CAATSA yapt─▒r─▒mlar─▒n─▒n kald─▒r─▒lmas─▒ konusunda çabalar─▒m─▒z devam ediyor. Bu konuda ABD’nin bir çifte standart içinde olduklar─▒n─▒ do─črudan yüzlerine de söylüyoruz.

Diyelim ki F-16’y─▒ bu ┼čekilde oldu, alamad─▒k. F-16 gibi sava┼č uçaklar─▒n─▒ üretinceye kadar mutlaka bir yerden alaca─č─▒z. Dolay─▒s─▒yla F-35 program─▒na da NATO müttefikli─či çerçevesinde di─čer 9 ülke gibi biz de kat─▒ld─▒k. CAATSA’dan dolay─▒ oradaki ortakl─▒─č─▒m─▒z ask─▒ya al─▒nd─▒. Bu çok yanl─▒┼č bir karar. Bunun düzeltilmesi için çabalar─▒m─▒z sürüyor.”

Çavu┼čo─člu, G-20 Zirvesi’nde Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan ile ABD Ba┼čkan─▒ Joe Biden’─▒n görü┼čmesine yönelik bir plan olup olmad─▒─č─▒na ili┼čkin “┼×u an planlanm─▒┼č bir görü┼čme yok. Kas─▒m ay─▒na daha çok var. Ama genellikle bu tür platformlarda Say─▒n Biden ile Say─▒n Cumhurba┼čkan─▒m─▒z görü┼čme imkanlar─▒ buluyorlar” aç─▒klamas─▒n─▒ yapt─▒.

“MUHALEFET─░N TÜRK─░YE’N─░N M─░LL─░ MESELELER─░NDE NEREDEYSE ─░KT─░DAR KADAR SORUMLULU─×U VAR”

Çavu┼čo─člu, CHP Genel Ba┼čkan─▒ Kemal K─▒l─▒çdaro─člu’nun ABD ziyaretine ili┼čkin de ┼čöyle konu┼čtu:

“Bir ana muhalefet partisinin yurt d─▒┼č─▒nda temaslar─▒n─▒n olmas─▒ son derece do─čald─▒r. Biz her zaman oldu─ču gibi yurt d─▒┼č─▒ndaki misyonlar─▒m─▒zla gerek yerel yöneticiler gerek siyasi partilerin temsilcileri tabii ki yüce meclisimizin üyeleri dahil, bizden bir talepleri olursa biz gere─čini yap─▒yoruz devletin yurt d─▒┼č─▒ndaki kurumlar─▒, misyonlar─▒ olarak. Sonuçta d─▒┼č politika ve di─čer konularda ana sorumluluk iktidarda. Ama muhalefetin de sorumlulu─ču var. Muhalefetin de Türkiye’nin milli meselelerinde, ana meselelerinde neredeyse iktidar kadar sorumlulu─ču var. Dolay─▒s─▒yla Say─▒n K─▒l─▒çdaro─člu’nun Amerika olsun veya ba┼čka ülkelerdeki temaslar─▒ olsun bunlar son derece do─čal.”

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU