DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3521522,39%
─░zmir
24┬░

AÇIK

02:00

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

N─░HAT YE┼×─░LÔÇÖDEN BAKAN KARA─░SMA─░LO─×LUÔÇÖNA: “DOLARLA UYDU K─░RALAYAN T├ťRKSATÔÇÖA HERHANG─░ B─░R UYARINIZ OLDU MU”

N─░HAT YE┼×─░LÔÇÖDEN BAKAN KARA─░SMA─░LO─×LUÔÇÖNA: “DOLARLA UYDU K─░RALAYAN T├ťRKSATÔÇÖA HERHANG─░ B─░R UYARINIZ OLDU MU”

ABONE OL
22 Eyl├╝l 2022 14:47
N─░HAT YE┼×─░LÔÇÖDEN BAKAN KARA─░SMA─░LO─×LUÔÇÖNA: “DOLARLA UYDU K─░RALAYAN T├ťRKSATÔÇÖA HERHANG─░ B─░R UYARINIZ OLDU MU”
0

BE─×END─░M

ABONE OL

N─░HAT YE┼×─░LÔÇÖDEN BAKAN KARA─░SMA─░LO─×LUÔÇÖNA: “DOLARLA UYDU K─░RALAYAN T├ťRKSATÔÇÖA HERHANG─░ B─░R UYARINIZ OLDU MU”

CHP Ankara Milletvekili Nihat Ye┼čil, TÜRKSAT üzerinden yay─▒n yapan ulusal ve yerel televizyon kanallar─▒ndan dolar olarak al─▒nan uydu frekans kiras─▒ bedellerini Meclis gündemine ta┼č─▒d─▒. Ye┼čil, Ula┼čt─▒rma ve Altyap─▒ Bakan─▒ Adil Karaismailo─člu’na, “Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan’─▒n dolarla kira ödemeleri konusundaki görü┼čü aç─▒kt─▒r. Buna ra─čmen dolarla uydu kiralayan TÜRKSAT’a herhangi bir uyar─▒n─▒z olmu┼č mudur” diye sordu.

Nihat Ye┼čil, TÜRKSAT üzerinden yay─▒n yapan ulusal ve yerel televizyon kanallar─▒ndan dolar olarak al─▒nan uydu frekans kiras─▒ bedelleri hakk─▒nda, Adil Karaismailo─člu’nun yan─▒tlamas─▒ istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Ye┼čil, konuya ili┼čkin bugün yapt─▒─č─▒ yaz─▒l─▒ aç─▒klamada ┼čunlar─▒ kaydetti:

“TÜRKSAT, ERDO─×AN’A RA─×MEN DOLARLA K─░RA ALMAYA DEVAM ED─░YOR”

“Son y─▒llarda Türk liras─▒n─▒n dolar kar┼č─▒nda büyük oranda de─čer kaybetmesi, her alanda oldu─ču gibi yay─▒nc─▒l─▒k alan─▒nda da olumsuz sonuçlar do─čurmu┼čtur. Pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle birçok ulusal ve yerel televizyon kanal─▒ kapanm─▒┼č veya kapanma noktas─▒na gelmi┼čtir. AKP Genel Ba┼čkan─▒ Erdo─čan ‘Kriz m─▒riz yok, bundan sonra dolarla, avro ile kira mira da yok’ diyor, TÜRKSAT ise Erdo─čan’a ra─čmen dolarla kira almaya devam ediyor. Ben demiyorum, Erdo─čan diyor. Buna ra─čmen özellikle Anadolu’da birçok kanal─▒m─▒z, maddi s─▒k─▒nt─▒lar─▒ndan dolay─▒ kanal─▒ kapatma karar─▒ al─▒yor. TÜRKSAT’a ivedilikle denetim gerçekle┼čtirilmeli, kiralar─▒ Türk liras─▒ndan almas─▒ konusunda uyar─▒lmal─▒d─▒r.

Sadece frekans uydu ücretleri de─čil; elektrik, yer kiralar─▒, personel ücretleri, RTÜK’ün uygulad─▒─č─▒ yay─▒n yasaklar─▒ ve cezalar─▒ da art─▒k birçok medya kurulu┼čunu yay─▒n yapamaz hale getirmi┼č ve iflasa sürüklemi┼čtir

“TÜRKSAT’IN DOLAR ─░LE UYDU K─░RALAMASI ANADOLU’DAK─░ TELEV─░ZYONLARI MADD─░ AÇIDAN ZOR DURUMA DÜ┼×ÜRMEKTE, UYDUDAN DÜ┼×MELER─░NE YOL AÇMAKTADIR”

Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan’─▒n, ‘Kriz m─▒riz yok, bundan sonra dolarla avro ile kira mira da yok’ sözlerine ra─čmen TÜRKSAT’─▒n dolar ile uydu kiralamas─▒, Anadolu’daki televizyonlar─▒ maddi aç─▒dan zor duruma dü┼čürmekte, uydudan dü┼čmelerine yol açmaktad─▒r. Kar oran─▒nda rekor k─▒ran TÜRKSAT, ulusal ve yerel televizyon kanallar─▒ndan dolar üzerinden de─čil Türk liras─▒ üzerinden fiyatland─▒rma yap─▒p, ekonomik darbo─čazdan geçti─čimiz bu süreçte kâr amac─▒ gütmeden kanallar─▒n ayakta kalabilmeleri için destek olmal─▒d─▒r. Televizyon kanal─▒ i┼čletmecilerinin ayakta kalabilmeleri için gerekli tedbirleri almak, ilgili Bakanl─▒─č─▒n görev ve yetkileri içerisindedir.”

Nihat Ye┼čil, Adil Karaismailo─člu’na ┼ču sorular─▒ yöneltti:

“Ülkemiz genelinde TÜRKSAT üzerinden yay─▒n yapan kaç yerel ve ulusal televizyon kanal─▒ vard─▒r?

TÜRKSAT’─▒n 2020-2022 y─▒llar─▒nda uydu hizmet bedeli nedir? Y─▒llara göre art─▒┼č bedelleri nas─▒ld─▒r?

Frekans kiralar─▒ndaki art─▒┼člar neye göre belirlenmektedir? 2020-2022 y─▒llar─▒nda kaç televizyon kanal─▒ TÜRKSAT taraf─▒ndan uydu frekans hizmeti almay─▒ kesmi┼čtir?

2020-2022 y─▒llar─▒nda kaç kanal, TÜRKSAT’a yay─▒n için yat─▒rd─▒─č─▒ teminat bedelini kullanmak durumunda kalm─▒┼čt─▒r?

Bakanl─▒─č─▒n─▒z─▒n uydu frekans kiralar─▒n─▒n dü┼čürülmesi ve Türk liras─▒na çevrilmesi konusunda bir çal─▒┼čmas─▒ var m─▒d─▒r?

Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan’─▒n dolarla kira ödemeleri konusundaki görü┼čü aç─▒kt─▒r. Buna ra─čmen dolarla uydu kiralayan TÜRKSAT’a herhangi bir uyar─▒n─▒z olmu┼č mudur?”

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU