HER 100 İŞLETMEDEN SADECE 5’İ ÇALIŞANLARINA KREŞ HİZMETİ SUNUYOR

featured
service

HER 100 İŞLETMEDEN SADECE 5’İ ÇALIŞANLARINA KREŞ HİZMETİ SUNUYOR

Çalışan anne ve babalar ile yapılan araştırmaya göre iş yerlerinin yüzde 95’inde kreş hizmeti bulunmazken, ebeveynlerin yüzde 69’u çocuklarının kreş hizmeti için aylık ortalama bin ila 4 bin TL arasında ücret ödediğini belirtiyor. Çalışanlar servis kullanmak yerine çocuklarını kreşe kendileri bırakmayı tercih ederken, araştırmaya katılan ebeveynlerin yüzde 81’i iş verenlerinden kreş desteği talep ediyor.

İşyeri malzemeleri pazarında hizmet veren Avansas’ın 5 yaş ve altındaki yaşlardaki çocuklarına sunulan olanakları araştırdı. Bu kapsamda ebeveynlere iş yerlerinin 5 yaş ve altındaki çocukları için sunduğu olanaklar, kreş tercihleri ve aylık giderleri soruldu.  Çalışan anne ve babaların cevapları ile ilgili olarak şu bilgiler paylaşıldı:

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 81’İ İŞ YERLERİNDE KREŞ DESTEĞİ VERİLMESİNİ TALEP ETTİ

Türkiye genelinde, Avansas müşterisi ve çalışan anne, babaların katıldığı araştırmaya göre her 100 işletmeden sadece 5’i çalışanlarına kreş hizmeti sunuyor. Çalışanların neredeyse yarısı çocuğuyla veya çocuklarıyla eşinin ilgilendiğini belirtirken, yüzde 35’i ise diğer aile bireylerinin çocuklarının bakımını üstlendiğini söyledi. Artan aylık giderler nedeni ile çalışanların yüzde 81’i iş yerlerinde kreş desteği verilmesini talep ettiğini aktardı.

AYDA 3-4 BİN TL’YE VARAN KREŞ MASRAFI VAR

Çalışanların yüzde 25’i kreş için 3-4 bin TL arasında ücret ödediğini belirtirken, yüzde 23’ü bin ila 2 bin TL arasında, yüzde 21’i 2-3 bin, yüzde 12’si 4 bin TL ve üzeri, yüzde 5’i ise ücretsiz kreş hizmeti kullandığını belirtti.  

HER 4 İŞ YERİNDEN 3’Ü ÇALIŞAN ÇOCUĞU İÇİN DESTEK SUNMUYOR

Araştırma kapsamında ‘İşyerinizde çalışanların çocuklarına yönelik herhangi bir destek sunuluyor mu?’ sorusuna 100 çalışandan 75’i ‘Hayır’ yanıtını verdi.

ÇALIŞANLAR KREŞ İÇİN SERVİS HİZMETİ KULLANMAK İSTEMİYOR

Artan aylık bütçeler nedeniyle çalışan anne babaların yüzde 60’ı servis kullanmak yerine çocuklarını kendi imkanlarıyla kreşe bırakmayı tercih ettiğini belirti. Çalışan ebeveynlerin yüzde 32’si çocuklarını kreşe eşinin bıraktığını belirtirken, yüzde 8’i ise aile bireylerinin destek olduğunu söyledi.

EVE YAKIN KREŞ TERCİH EDİLİYOR

Araştırmaya katılan ebeveynler, kreş seçimini yaparken evlerine yakın olmasını tercih ediyor. Çalışanların yüzde 70’i belirledikleri kreşin eve, yüzde 20’si ise iş yerine yakın olmasına dikkat ettiğini söyledi. Mesai saatleri de çocuklarını kreşten alacak ebeveynler için önem taşırken, çalışanların yüzde 67’si çocuğunun kreşe gidiş-çıkışına göre çalışma saatlerini düzenleyebildiğini paylaştı.

 

 

HER 100 İŞLETMEDEN SADECE 5’İ ÇALIŞANLARINA KREŞ HİZMETİ SUNUYOR
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!