DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 352599-1,01%
─░zmir
20┬░

AÇIK

13:02

├ľ─×LE'YE KALAN S├ťRE

PROF. DR. ├çOLAK: “ABARTTI─×IMIZ, SEVG─░ G├ľSTERD─░─×─░M─░Z K├ľRFEZ ├ťLKELER─░NDEN BUG├ťNE KADAR GELEN DO─×RUDAN YABANCI YATIRIM 12 M─░LYAR DOLAR”

PROF. DR. ├çOLAK: “ABARTTI─×IMIZ, SEVG─░ G├ľSTERD─░─×─░M─░Z K├ľRFEZ ├ťLKELER─░NDEN BUG├ťNE KADAR GELEN DO─×RUDAN YABANCI YATIRIM 12 M─░LYAR DOLAR”

ABONE OL
23 Eyl├╝l 2022 15:17
PROF. DR. ├çOLAK: “ABARTTI─×IMIZ, SEVG─░ G├ľSTERD─░─×─░M─░Z K├ľRFEZ ├ťLKELER─░NDEN BUG├ťNE KADAR GELEN DO─×RUDAN YABANCI YATIRIM 12 M─░LYAR DOLAR”
0

BE─×END─░M

ABONE OL

PROF. DR. ├çOLAK: “ABARTTI─×IMIZ, SEVG─░ G├ľSTERD─░─×─░M─░Z K├ľRFEZ ├ťLKELER─░NDEN BUG├ťNE KADAR GELEN DO─×RUDAN YABANCI YATIRIM 12 M─░LYAR DOLAR”

Haber: BERKAY VAROL – Kamera: AZ─░Z MET─░N TURAN 

Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, do─črudan yabanc─▒ yat─▒r─▒mc─▒lara ili┼čkin, “Türkiye’de topu topu 2002’den bu yana 174 milyar dolarl─▒k bir do─črudan yabanc─▒ yat─▒r─▒m geldi… Bu paran─▒n önemli bir k─▒sm─▒ bizim sürekli kavga etmek için alan arad─▒─č─▒m─▒z Avrupa’dan geldi. Türkiye’ye do─črudan yat─▒r─▒mc─▒ gelen en fazla ülke, en çok kavga etti─čimiz, ‘k─▒skan─▒yorlar, bize muhtaçlar’ dedi─čimiz Hollanda’dan. ─░kinci s─▒rada ─░ngiltere, üçüncü s─▒rada yine sürekli kavga etti─čimiz Almanya var. Sonra Fransa ve Amerika geliyor. Öyle abartt─▒─č─▒m─▒z, sevgi gösterdi─čimiz Körfez ülkelerinden bugüne kadar gelen do─črudan yabanc─▒ yat─▒r─▒m 12 milyar dolar” dedi. Çolak, Türkiye’nin en fazla alt─▒n─▒ ─░sviçre’ye ihraç etti─čini belirtirken, “Bunun ad─▒ ┼ču; e─čer Türkiye’den ─░sviçre’ye alt─▒n ihracat─▒ birinci s─▒raya geldiyse Türkiye’den sermaye kaç─▒r─▒l─▒yor demektir” diye konu┼čtu.

─░ktisat ve Toplum Dergisi editörü, ekonomist, Dünya gazetesi yazar─▒ Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, Türkiye ekonomisindeki geli┼čmeler, cari aç─▒k ve yat─▒r─▒mlar─▒ üzerine ANKA Haber Ajans─▒’na de─čerlendirmeler yapt─▒. 

“YANLI┼× KULLANILAN B─░R KAVRAM DAHA VAR, F─░NANSE ED─░LEB─░L─░R CAR─░ AÇIK. BÖYLE B─░R KAVRAM YOK. ÇÜNKÜ VERES─░YE CAR─░ AÇIK OLMAZ”

Prof. Dr. Çolak, “Cari aç─▒─č─▒, inan─▒n cari aç─▒k diyenlerin ço─ču da bilmiyor. Cari aç─▒k esas─▒nda iki kelime ile aç─▒klan─▒r. Cari aç─▒k e┼čittir, ülkenin tasarruf aç─▒─č─▒. E─čer bu ülke yurtiçi tasarruflar─▒ yat─▒r─▒mlar─▒n─▒ a┼č─▒yorsa, bu ülkenin, devletin vergi gelirlerini a┼čan bir harcama yap─▒yorsa bu cari aç─▒k demektir. Cari aç─▒k bir sonuç. Bir de yanl─▒┼č kullan─▒lan bir kavram daha var, finanse edilebilir cari aç─▒k. Böyle bir kavram yok. Çünkü veresiye cari aç─▒k olmaz. Bu ülkeye para gelirse siz cari aç─▒k verirsiniz. Ben harcayay─▒m sonra para bulay─▒m derdinde de─čilsiniz. Önce para gelir sonra harcars─▒n─▒z” sözleriyle cari aç─▒k tart─▒┼čmalar─▒na de─čindi.

“BU KADAR ÇOK B─░NA, KÖPRÜ YAPACA─×INA YEN─░LENEB─░L─░R ENERJ─░YE KAYNAK AYIRSAYDI TÜRK─░YE BUGÜN O KR─░Z─░N ─░Ç─░NE G─░RMEZD─░”

Çolak, Türkiye’nin cari aç─▒─č─▒na ili┼čkin, “Türkiye’nin cari aç─▒─č─▒n─▒n ba┼ča bela olmas─▒n─▒n alt─▒nda yatan en önemli etken enerji maliyetleridir. Çünkü Türkiye, ciddi bir enerji ithalatç─▒s─▒. Her ┼čeyin bir alternatifi var. Bu kadar çok bina, köprü yapaca─č─▒na yenilenebilir enerjiye kaynak ay─▒rsayd─▒ Türkiye bugün o krizin içine girmezdi. ─░kincisi, biz cari aç─▒k verirken bu gelen para bize hep portföy yat─▒r─▒mlar─▒ ile geldi. Do─črudan yat─▒r─▒mc─▒ gelip bu ülkeye çok faydas─▒ olmad─▒” dedi.

“SEVG─░ GÖSTERD─░─×─░M─░Z KÖRFEZ ÜLKELER─░NDEN BUGÜNE KADAR GELEN DO─×RUDAN YABANCI YATIRIM 12 M─░LYAR DOLAR”

Türkiye’deki yabanc─▒ yat─▒r─▒mc─▒ verilerine dikkat çeken Çolak, ┼čunlar─▒ söyledi:

“Türkiye’de topu topu 2002’den bu yana 174 milyar dolarl─▒k bir do─črudan yabanc─▒ yat─▒r─▒m geldi. En çok geldikleri alan 55 milyar dolarla finans sektörü. Sonra enerji, ileti┼čim. Bu paran─▒n önemli bir k─▒sm─▒ bizim sürekli kavga etmek için alan arad─▒─č─▒m─▒z Avrupa’dan geldi. Türkiye’ye do─črudan yat─▒r─▒mc─▒ gelen en fazla ülke, en çok kavga etti─čimiz, ‘k─▒skan─▒yorlar, bize muhtaçlar’ dedi─čimiz Hollanda’dan. ─░kinci s─▒rada ─░ngiltere, üçüncü s─▒rada yine sürekli kavga etti─čimiz Almanya var. Sonra Fransa ve Amerika geliyor. Öyle abartt─▒─č─▒m─▒z, sevgi gösterdi─čimiz Körfez ülkelerinden bugüne kadar gelen do─črudan yabanc─▒ yat─▒r─▒m 12 milyar dolar. Karde┼č deyip yakla┼č─▒k 5 milyon insan─▒n─▒ ald─▒─č─▒m─▒z Suriye’den Türkiye’ye bugüne kadar yasal olarak giren do─črudan yabanc─▒ yat─▒r─▒m sadece 1 milyon dolar. Türkiye’nin 25 milyar dolar─▒ a┼čan bir ithalat yapt─▒─č─▒ Çin’den çok dü┼čük bir do─črudan yabanc─▒ yat─▒r─▒m geliyor. Türkiye’nin do─črudan yabanc─▒ yat─▒r─▒m─▒n 3/4’üne yak─▒n k─▒sm─▒ Avrupa’dan geliyor. Türkiye’nin ihracat─▒n─▒n yar─▒s─▒n─▒ oraya yap─▒yor. Do─črudan yabanc─▒ yat─▒r─▒m─▒n 2/3’ü oradan geliyor. Öyle ki Avrupa ile kavga ediyor. O zaman o adam da ‘yeter, ben art─▒k gelmeyeyim’ diyor.”

“YATIRIMLARI KAÇIRIRSANIZ BUGÜN DÖV─░Z ─░LE ─░LG─░L─░ SIKINTI YA┼×ARSINIZ, SWAP’LA ─░┼×─░ GÖTÜRMEYE ÇALI┼×IRSINIZ”

Son y─▒llarda yabanc─▒ yat─▒r─▒m─▒n öncelere göre daha az geldi─čini söyleyen Prof. Dr. Çolak, “Bir firman─▒n bundan 3 y─▒l önce Türkiye’ye gelip bir otomobil fabrikas─▒ kuraca─č─▒ haberi gelmi┼čti. Hatta Manisa’da arazi sat─▒n ald─▒klar─▒. Ben çok sevinmi┼čtim. ─░lk y─▒l belki 1 milyar TL katma de─čer yaratacakt─▒ ama arkas─▒ndan ba┼čka, sa─člam do─črudan yat─▒r─▒mc─▒ getirecekti. Ve biz onu kaç─▒rd─▒k. Öyle yat─▒r─▒mlar─▒ kaç─▒r─▒rsan─▒z bugün döviz ile ilgili s─▒k─▒nt─▒ ya┼čars─▒n─▒z, SWAP’la i┼či götürmeye çal─▒┼č─▒rs─▒n─▒z. Dolas─▒yla cari aç─▒k bir sonuç. Üstelik de bu cari aç─▒─č─▒ verirken kulland─▒─č─▒m─▒z kaynaklar zay─▒f. ┼×imdi ise daha zay─▒f” diye konu┼čtu.

“─░SV─░ÇRE’YE ALTIN ─░HRACATI B─░R─░NC─░ SIRAYA GELD─░YSE TÜRK─░YE’DEN SERMAYE KAÇIRILIYOR DEMEKT─░R.”

Türkiye’de, “Parasal olmayan alt─▒n kalem” diye bir kavram─▒n oldu─čunu belirten Çolak, ┼ču de─čerlendirmeyi yapt─▒:

“Bunun ad─▒ asl─▒nda alt─▒n ihracat─▒ ve ithalat─▒d─▒r. Türkiye, 2003 y─▒l─▒ndan beri tabiri caizse alt─▒nla oynuyor. ─░nan─▒lmaz ini┼č ç─▒k─▒┼člar oluyor. Dü┼čünebiliyor musunuz, kimi y─▒llar─▒n kimi aylar─▒nda Türkiye’nin en fazla ihracat yapt─▒─č─▒ ülke ─░sviçre oldu. ─░sviçre Türkiye’den en fazla alt─▒n alm─▒┼č. Peki ─░sviçreli kad─▒nlar birdenbire Türk mücevherlerine, bileziklerine mi tamah etti, yok. Geçen ay en fazla alt─▒n ithal etti─čimiz yer ─░sviçre oldu. ─░sviçre alt─▒n üretiyor mu, hay─▒r. Peki nas─▒l geliyor? Bunun ad─▒ ┼ču; e─čer Türkiye’den ─░sviçre’ye alt─▒n ihracat─▒ birinci s─▒raya geldiyse Türkiye’den sermaye kaç─▒r─▒l─▒yor demektir. Bu ikincisinde de geliyor demektir. Bu alt─▒nlar öyle bilezik falan de─čil. Külçe alt─▒n. ─░stikrarl─▒ bir ülke için bunlarda a┼č─▒r─▒ oynakl─▒k olmamal─▒. Bizde ise böyle bir oynakl─▒k var.”

“TÜRK─░YE ‘A’ MALINI ÜRETMEK ─░Ç─░N MAL ─░THAL ETMEK DURUMUNDA”

Türkiye’nin cari aç─▒─č─▒ üzerine Çolak, “Kimse bilemez. Allah bilir. Para geldi çok, para gelmedi az. Bu sa─čl─▒kl─▒ bir ┼čey de─čil. Çünkü cari aç─▒─č─▒n içindeki ana kalem d─▒┼č ticaret aç─▒─č─▒. Ne demek, ihracat─▒n ithalat ile aras─▒ndaki fark─▒ demek. Ciddi bir ithalat─▒m─▒z var. Bu y─▒l çok ciddi bir d─▒┼č ticaret aç─▒─č─▒m─▒z var. Çünkü Türkiye ara mal ithal ediyor. Herkesin bildi─činin aksine Türkiye, çok fazla tüketti─či için ithalat─▒ artm─▒yor. Türkiye ‘a’ mal─▒n─▒ üretmek için mal ithal etmek durumunda. Örne─čin ┼ču an aram─▒z─▒n çok iyi olmad─▒─č─▒ Yunanistan’dan biz pamuk ithal ediyoruz. Sonra o pamu─ču al─▒p iplik yap─▒yoruz, son kuma┼č yap─▒yoruz. Dolas─▒yla Türkiye’nin d─▒┼č ticaret yap─▒s─▒n─▒ düzeltmek için bu ara mallar─▒n─▒ yeniden Türkiye’de üretmenin yolu aç─▒lmal─▒” de─čerlendirmesini yapt─▒.

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU