SİVASLI HAL ESNAFI: MASRAFLARIMIZ 3’E KATLANDI, GELİRİMİZ DÜŞTÜ. ESNAFLIK SKINTIDA

featured
service

SİVASLI HAL ESNAFI: MASRAFLARIMIZ 3’E KATLANDI, GELİRİMİZ DÜŞTÜ. ESNAFLIK SKINTIDA

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla Sivas’ta sebze meyve fiyatları artmaya başladı. Sivaslı hal esnafı Ferhat Çoban, “Masraflarımız üçe katlandı, gelirimiz daha düşük oldu. Eskiden 3 liraya alıyorduk domatesi, 4 liraya satıyorduk. Mutlu, huzurlu bir şekilde paramızı kazanıyorduk. Ama şu an 10 liraya al, 15 liraya sat; para kazanamıyoruz, çünkü masrafımız arttı. Çalıştırdığımız işçinin yevmiyesi iki katı oldu. Üç kişi 6 buçuk milyar (bin lirayı kastediyor) sigorta parası ödüyoruz. Aldığımız poşetin kilosu 5 liradan 35 liraya yükseldi. Yani şu anda en güzel iş, memuriyet tarzı bir iş. Esnaflık şu anda Sivas olarak sıkıntıda” dedi.

Sivas’taki sebze halinde esnaflık yapan Ferhat Çobanoğlu, kışın yaklaşmasıyla birlikte her şeye 2-3 kat zam geldiğini söyledi. Ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları ANKA Haber Ajansı’na anlatan Çobanoğlu, şöyle konuştu:

“6-7 KİLO ALAN 1 KİLO MEYVE, SEBZE ALIYOR”

“Şu anda kış geldi diyebiliriz, fiyatlar açısından kış geldi. Kış fiyatları geldi yani. Şu anda ürünlerin en bol olduğu zaman. Şu an her şey 2-3 katına çıkmaya başladı. Örneğin kuru soğan, Tokat soğanının kilosu 70 liradan 125 liraya çıktı ve bunun 150-160 lirayı bulacağı söyleniyor. En güzel üzüm olan Kazova üzümü geçen sene 5 liraydı, şimdi 15 lira. Müşterilerin alım gücü gayet yerinde. Zaten alışveriş yapan kesim, düşük gelirli halkımız alışverişi iyi yapıyor. Onlar da zaten aldığı 5 buçuk milyar (5 bin 500 lirayı kastediyor), zaten para artıramayacağını bildiği için ‘en azından yiyim’ diyor, sebzesini meyvesini alıp götürüyor. Eskiden 6-7 kilo sebze meyve götürürken şimdi 1 kilo alıp götürüyor.

“PARA KAZANAMIYORUZ”

Esnaf olarak şu an da masraflarımız üçe katlandı, gelirimiz daha düşük oldu. Eskiden 3 liraya alıyorduk domatesi, 4 liraya satıyorduk. Mutlu, huzurlu bir şekilde paramızı kazanıyorduk. Ama şu an 10 liraya al, 15 liraya sat; para kazanamıyoruz, çünkü masrafımız arttı. Çalıştırdığımız işçinin yevmiyesi iki katı oldu. Üç kişi 6 buçuk milyar (bin lirayı kastediyor) sigorta parası ödüyoruz. Aldığımız poşetin kilosu 5 liradan 35 liraya yükseldi. Yani şu anda en güzel iş, memuriyet tarzı bir iş. Esnaflık şu anda Sivas olarak sıkıntıda.”

“FAHİŞ FİYATLARA MAL SATIYORLAR”

Ferhat Çobanoğlu, komisyoncuların denetlenmesini istediklerini belirterek, “Ben yetkililere şunu söylemek istiyorum. Biraz komisyoncuları araştırmaları gerek. Gerçekten çok fahiş fiyatlara mal satıyorlar. Biz çok etkileniyoruz burada. Biz mağdur olunca da müşteride mağdur oluyor. Komisyoncuların özellikle denetlenmesini istiyoruz” dedi.

SİVASLI HAL ESNAFI: MASRAFLARIMIZ 3’E KATLANDI, GELİRİMİZ DÜŞTÜ. ESNAFLIK SKINTIDA
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!