SİVASLI ŞARKÜTERİCİ: “ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ. 1 KİLO ALAN 250 GRAM ALIYOR”

featured
service

SİVASLI ŞARKÜTERİCİ: “ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ. 1 KİLO ALAN 250 GRAM ALIYOR”

Sivaslı şarküteri esnafı Mehmet Biter, süt ürünlerine gelen zam nedeniyle vatandaşların alım gücünün düştüğünü, artık kiloyla değil gramla ürün aldığını belirterek, “Yemler pahalandı. İnekleri kestikleri için de fiyatlar acayip yükseliyor. Geçen sene çok süt satıyorduk, bu sene satamıyoruz, süt yok” dedi.

Süt ve süt ürünlerine yapılan zamlar vatandaşların alım gücünü düşürürken, esnafın da işlerinin azalmasına neden oluyor.

Sivas’ta şarküteri esnaflığı yapan Mehmet Biter, “Süt ürünlerine yüzde 80 oranında bir zam oldu. Zamlar vatandaşlarımızı bayağı etkiledi. Alım gücü düştü. 1 kilo alan adam şu an 250 grama düştü. Bu sene çok zorlandılar. Geçen seneye oranla çok acayip yükseldi fiyatlar. Yüzde 30 daha zam geldi ama biz yansıtmadık. Elimizde bittiği zaman yansıtmayı düşünüyoruz. Geçen yıl mesela tulum peyniri elli liraydı bu sene 150 lira. Tereyağı 60 liraydı bu sene 120-130 lira. Bayağı bir zam geldi. Yemler pahalandı. İnekleri kestikleri için de fiyatlar acayip yükseliyor. Süt bulamıyorlar çünkü. Geçen sene çok süt satıyorduk bu sene satamıyoruz, süt yok” dedi.

Başka bir esnaf ise, “Geçen yılla bu yıl arasında ürünlere gelen zamdan dolayı insanların alım gücü de azalıyor. Asgari ücrete zam yapılsa da tekrar ürünlere zam geldiği için insanların her zaman alım gücü azalıyor. O yüzden işlerde de düşüklük oluyor, insanlarda artık 3 kilo 5 kilo yerine yarım kilo, 20 lira 30 liralık alıyor. Eskiden 2-3 ton peynir yaptırıyorduk şimdi 500 kilo 1 ton yaptırıyoruz. Bizi etkilediği gibi vatandaşı da etkiliyor” diye konuştu.

 

SİVASLI ŞARKÜTERİCİ: “ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ. 1 KİLO ALAN 250 GRAM ALIYOR”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!