Akbelen Ormanı'nda İkizköylüler Nöbette

İkizköylülerin İsyanı: "Bir Kömür Yüzünden Cehenneme Döndü Yerlerimiz”

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Akbelen Ormanı’nda maden sahasının genişletilmesine karşı mücadele eden İkizköylüler, 527 gündür nöbet tutuyor. Şirketin ormana kesim için gireceği yönünde duyum aldıklarını belirten İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık, “Ne olur kömür uğruna feda etmeyin Akbelen Ormanımızı” dedi. İkizköylü Melahat Çulha ise, “Kesilen çamları hala rüyamda görüyorum. Bir kömür yüzünden cehenneme döndü yerlerimiz” diyerek isyan etti.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Akbelen Ormanı'nda İkizköylüler Nöbette

Akbelen Ormanı’nda İkizköylüler Nöbette

Muğla‘nın Milas ilçesine bağlı Akbelen Ormanı’nda maden sahasının genişletilmesine karşı mücadele eden İkizköylüler, 527 gündür nöbet tutuyor. Şirketin ormana kesim için gireceği yönünde duyum aldıklarını belirten İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık, “Ne olur kömür uğruna feda etmeyin Akbelen Ormanımızı” dedi. İkizköylü Melahat Çulha ise, “Kesilen çamları hala rüyamda görüyorum. Bir kömür yüzünden cehenneme döndü yerlerimiz” diyerek isyan etti.

Muğla’nın Milas ilçesi Akbelen Ormanı’nda Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’ne (YK Enerji) kaynak sağlanması için kömür madeni sahasının genişletilmesine karşı İkizköylülerin mücadelesi sürüyor. Ormanları için 527 gündür nöbette olduklarını belirten İkizköylüler, şirketin ağaç kesimi için Akbelen Ormanı’na gireceği yönünde duyum aldıklarını ifade etti.

Akbelen Ormanı'nda İkizköylüler Nöbette

“ÇAM KESİLİYORMUŞ’ DEDİLER HASTA ANNEMİ BIRAKTIM DA GELDİM”

Ormanı korumaya çalıştıklarını belirten Melahat Çulha, “500 gündür çamlarımızı kestirmeyelim diye nöbet tutuyoruz. Yazık değil mi bu çamlara? Benim 500 tane zeytinim gitti. Kesilen çamları hala rüyamda görüyorum. Bir kömür yüzünden cehenneme döndü yerlerimiz.

Köyümüzde neler yoktu bizim, hiçbir şeyi satın almıyorduk, mercimeğinden, nohuduna kendimiz üretiyorduk. Gelin bakın benim evimin önüne 5 çuval zeytin oluyordu. Evim gitti. Tarlam gitti, cehennem çukuruna döndü benim evim. Haberiniz var mı? Çocuklarımız için çamlarımız için direniyoruz. ‘Çam kesiliyormuş‘ dediler hasta annemi bıraktım da geldim. Yazıklar olsun” dedi. 

“TEK YAŞAM ALANIMIZI DA ELİMİZDEN ALMAYIN”

İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık ise gözyaşlarını tutamayarak, Akbelen’de 3 defa bilirkişi keşfi yapılmasına rağmen maden sahasının genişletilmesi için kararın iptal edilmediğine dikkat çekti. Işık, şöyle konuştu:

“Şirket jandarmayla kolluk gücüyle buraya kesime geleceğini söylüyor. 3-4 gündür böyle duyumlar alıyoruz. Geçen sene burada 30 ağacımızı katlettiler içimiz gitti. Hepimiz onlarla ağladık. 1,5 yılı aşkındır herkes diyor ki, ‘Akbelen Ormanını vermeyeceğiz, Akbelen yaşasın’ diyor. Ne olur kömür uğruna feda etmeyin Akbelen Ormanımızı. Tek yaşam alanımızı da elimizden almayın.”

Akbelen Ormanı'nda İkizköylüler Nöbette

Akbelen Ormanı’nda İkizköylüler Nöbette

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!