Bank of America Securities Dolar Analizi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Bank of America Securities Dolar Analizi

Bank of America Securities Dolar Analizi

Dolar/TL kurunun yüzde 15-25 düzeyinde artması gerekiyorDünyanın en büyük bankalarından olan Bank of America (BofA) ekonomistleri, Türkiye ekonomisine ve Türk lirasına dair seçim sonrası senaryoları içeren bir rapor kaleme aldı.

Bank of America Securities analizinde, Türkiye’de ‘ekonomide dengelenme’ için dolar/TL kurunun yüzde 15-25 düzeyinde artması gerektiği ifade edildi.Bank of America Securities ekonomist ve stratejistlerine göre, tüm göstergelerin “Türkiye ekonomisinden yeniden dengelenme ihtiyacına işaret ettiğini”, bunun da finansal koşullarda sıkılaşma, deprem sonrası harcamalarda kayda değer bir düşüş ve Türk lirasında yüzde 15 ile 25 arası bir değer kaybı ile sağlanabileceği değerlendirmesinde bulundu. BloombergHT’nin aktardığı BofA Securities’in Zümrüt İmamoğlu, Merveille Paja, David Hauner ve Mikhail Liluashvili imzalı ve 30 Mart tarihli raporunda, Dolar/TL ’nin ‘adil’ değerini 24 seviyesi olarak gösterdiği belirtildi.

Raporda, “Bu, dolar/TL’nin bu seviyenin de üzerine çıkabileceğini gösteriyor çünkü para birimleri sıklıkla adil değerlerinin üzerinde işlem görürler” denildi.

‘SEÇİMİ KİM KAZANIRSA KAZANSIN DOLAR/TL’DE ARTIŞ GEREKİYOR’

Raporda “TCMB’nin kura müdahale etmeyi bırakması durumunda TL hızla değer kaybedebilir. AKP’nin zaferi durumunda, daha düzensiz bir değer kaybı bekliyoruz. Kim kazanırsa kazansın ekonomiyi dengelemek için TL’nin dolar karşısında yüzde 15-25 değer kaybetmesi gerektiğini öngörüyoruz” denildi.

Roporda muhalefetin kazanması durumunda ise “Ekonomi bürokrasisindeki mevkiler dolana ve yeni bir ekonomi politikası çerçevesi açıklanana kadar dalgalanmaya neden olabilir” değerlendirmesi yapıldı.Raporda şu değerlendirmeler yapıldı: “Türk lirasının olması gerekenden daha değerli olması nedeniyle döviz kuru beklentilerimizi opsiyonlar yerine forwardlar üzerinden ifade etmeyi tercih ediyoruz.Ortodoks politikalara dönülürse ve politika faizi yüzde 50’ye çıkarsa, 10 yıllık tahvil getirisinin, bizim hesapladığımız adil değeri olan yüzde 28’i aşarak, yüzde 29-yüzde 30’da tepe yapacağını düşünüyoruz. Seçimi kim kazanırsa kazansın ekonomide dengelenme için dolar/TL’de yüzde 15-yüzde 25 artış gerektiğini tahmin ediyoruz.”

Rapordaki diğer değerlendirmeler şöyle:CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kazanmaları halinde ortodoks politikaya dönüş sözü verdi. Recep Tayyip Erdoğan kazanırsa, mevcut politika çerçevesinin korunmasını bekliyoruz. Sonuç ne olursa olsun, ekonomideki dengesizlikleri gidermek için daha zayıf bir TL ve sıkılaşan ekonomik koşullar öngörüyoruz.* TCMB’nin kura müdahale etmeyi bırakması durumunda TL hızla değer kaybedebilir. AKP’nin zaferi durumunda, daha düzensiz bir değer kaybı bekliyoruz. Kim kazanırsa kazansın ekonomiyi dengelemek için TL’nin dolar karşısında yüzde 15-25 değer kaybetmesi gerektiğini öngörüyoruz.

Bank of America Securities Dolar Analizi

Bank of America Securities Dolar Analizi

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!