Çerkezoğlu'ndan, Erdoğan'a 'Vergi Dilimi' Çağrısı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Vergide adalet” sloganıyla imza kampanyası başlattı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Gelir vergisi oranı, ücretlilerde yüzde 10’a düşürülmelidir. Vergi tarife dilimleri, en az asgari ücret veya yeniden değerleme oranında artırılmalıdır” dedi.

featured
service
Disk Genel Başkanı Çerkezoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Vergi Dilimi' Çağrısı

Disk Genel Başkanı Çerkezoğlu’ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Vergi Dilimi’ Çağrısı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, gelir vergisi tarife dilim tutarları konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu. Çerkezoğlu, “Cumhurbaşkanı, yetkisini kullanarak ilk gelir vergisi tarife dilim tutarını 105 bin TL olarak saptamalıdır. Şayet Cumhurbaşkanı üst sınırdan yetkisini kullanırsa ilk dilim 105 bin TL olacaktır.

Cumhurbaşkanı’nı, işçilerin yıllardır gelir vergisi tarife dilimlerinde yaşadığı haksızlığını bir nebze olsun gidermeye ve yetkisini kullanarak birinci vergi tarife dilimini 105 bin TL olarak saptamaya çağırıyoruz” dedi.

Arzu Çerkezoğlu, bugün yaptığı yazılı açıklamada, ilk gelir vergisi tarife dilimi tutarının 105 bin TL olarak saptanması gerektiğini ve ücretlilere uygulanacak ilk vergi dilimi oranının yüzde 10’a düşürülmesi gerektiğini belirtti. Çerkezoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

YÜKSEK ENFLASYONUN KEMİRDİĞİ ÜCRETLERİ, BİR YANDAN DA VERGİ TARİFE DİLİMLERİ KEMİRİYOR

Disk Genel Başkanı Çerkezoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Vergi Dilimi' Çağrısı

“2023 yılı gelir vergisi tarife dilimleri bugünlerde belli olacak. Bilindiği gibi, gelir vergisi tarife dilimlerinin yeniden değerleme oranı, enflasyon ve asgari ücret artışından daha az artırılması nedeniyle işçiler, çalışanlar büyük kayıp yaşıyor.

Bu nedenle çalışanlar, hızla ikinci ve üçüncü vergi tarife dilimine giriyor ve yıl içinde ciddi gelir kaybına uğruyorlar. İşçiler, yıl ortasına kalmadan ikinci, daha sonra üçüncü vergi dilimine giriyor ve büyük gelir kayıpları yaşıyorlar. Yüksek enflasyonun kemirdiği ücretleri, bir yandan da vergi tarife dilimleri kemiriyor.

GELİR VERGİSİ TARİFESİNİN İLK DİLİMİ, CUMHURBAŞKANI HERHANGİ BİR YETKİ KULLANMAZ İSE 70 BİN TL OLACAKTIR

Vergi tarife dilimleri yeniden değerleme oranında artırılsaydı ilk vergi tarife dilimi, 2022 yılında 81 bin 687 TL olmalıydı. Vergi tarife dilimi asgari ücret artış oranında artırılsaydı 2022 yılında ilk vergi tarife dilimi, 109 bin 737 olmalıydı. Oysa bilindiği gibi, 2022 yılında birinci vergi tarife dilimi 32 bin TL olarak uygulandı. Böylece işçiler, hızla ikinci ve üçüncü dilime girdiler ve daha fazla vergi ödediler.

Gelir vergisi tarife dilimleri bugünlerde yeniden saptanacak. Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan düzenlemeye göre, yaklaşık yüzde 123 oranındaki yeniden değerleme oranına paralel olarak 2023 yılında gelir vergisi tarifesinin ilk dilimi, Cumhurbaşkanı herhangi bir yetki kullanmaz ise 70 bin TL olacaktır.

thumbnail
İlginizi Çekebilir
DİSK, “VERGİDE ADALET” İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI… ÇERKEZOĞLU: “VERGİ TARİFE DİLİMLERİ, EN AZ ASGARİ ÜCRET ORANINDA ARTIRILMALI”

CUMHURBAŞKANI’NI, BİRİNCİ VERGİ TARİFE DİLİMİNİ 105 BİN TL OLARAK SAPTAMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Cumhurbaşkanı, ilgili mevzuat gereğince, ortaya çıkan bu tutarı yüzde 50’sine kadar artırmaya, yüzde 50’sine kadar da indirmeye yetkilidir. Şayet Cumhurbaşkanı üst sınırdan yetkisini kullanırsa ilk dilim 105 bin TL olacaktır. Cumhurbaşkanı’nı işçilerin yıllardır gelir vergisi tarife dilimlerinde yaşadığı haksızlığını bir nebze olsun gidermeye ve yetkisini kullanarak birinci vergi tarife dilimini 105 bin TL olarak saptamaya çağırıyoruz.

Öte yandan, 2006 yılından önce olduğu gibi ücretlilerin gelir vergisi oranı, gelir vergisi oranından 5 puan düşük olarak yüzde 10 olarak saptanmalıdır. Bu yönde vergi mevzuatı değişikliği yapılmalıdır.”

Disk Genel Başkanı Çerkezoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Vergi Dilimi' Çağrısı

Disk Genel Başkanı Çerkezoğlu’ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Vergi Dilimi’ Çağrısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!