Hulusi Akar’dan F-16 Açıklaması: “Temennimiz Çalışmaların Somut ve Erken Bir Zamanda Olumlu Şekilde Sonuçlanması”

featured
service
Hulusi Akardan F-16 Açıklaması: Temennimiz Çalışmaların Somut ve Erken Bir Zamanda Olumlu Şekilde Sonuçlanması

Hulusi Akar’dan F-16 Açıklaması: “Temennimiz Çalışmaların Somut ve Erken Bir Zamanda Olumlu Şekilde Sonuçlanması”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-16 savaş uçağı ve uçak modernizasyon kiti tedarikine ilişkin, “Bu bir süreç. Bir anda tamamlanacak bir konu değil. Şu ana kadar sürecin olumlu gittiğini değerlendiriyoruz. Bazı siyasi kişiler hem ABD hem de NATO menfaatlerine aykırı son derece tarafgir girişimlerde bulundu. Koydurdukları sınırlamalar daha sonra yapılan girişimlerle kaldırıldı…Temennimiz çalışmaların somut ve erken bir zamanda olumlu şekilde sonuçlanması” dedi. Akar, İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un 27 Ocak’ta yapacağı Türkiye ziyaretini iptal ettiklerini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ramstein Hava Üssü’nde yapılan “Ukrayna Savunma Temas Grup Toplantısı”na katılmak üzere dün Almanya’ya gitti. Akar, toplantının ardından temaslarına ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakanlık’tan bugün yapılan açıklamaya göre; Akar, Ukrayna’daki savaşa yönelik “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine, bağımsızlığına saygılı olduğumuzu, topraklarının ilhakını tanımadığımızı bir kez daha ifade ettik. Daha fazla can kaybı olmadan bu trajediye son verilmesi gerektiğini, barışçıl yol ve yöntemlerle bazı çözümler üretilmesi gerektiğini toplantıda ifade ettik” dedi. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin savaşın başından bu yana uygulandığını belirten Akar’ın şunları söylediği aktarıldı:

“ŞU ANA KADAR 18 MİLYON TON TAHILIN SEVKİYATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

“Burada bir istikrar varsa, bunun temel nedeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uyguladığı politikadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderler düzeyinde yaptığı toplantılarla bir taraftan esirlerin değişimini diğer taraftan Ukrayna limanlarında bekleyen tahılların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağladık. Şu ana kadar 18 milyon ton tahılın Ukrayna limanlarından sevkiyatı gerçekleştirildi. Bunların çok değerli olduğunu, Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin ve Sayın Zelenski ile yaptığı görüşmelerin bu faaliyetlerde kolaylaştırıcı rol oynadığını toplantıda ifade ettik.”

“TEMENNİMİZ ÇALIŞMALARIN SOMUT VE ERKEN BİR ZAMANDA OLUMLU ŞEKİLDE SONUÇLANMASI”

Akar’ın 40 adet F-16 Viper uçak ve 79 uçağın modernizasyon kiti tedarikine ilişkin, “Bu bir süreç. Bir anda tamamlanacak bir konu değil. Şu ana kadar sürecin olumlu gittiğini değerlendiriyoruz. Bazı siyasi kişiler hem ABD hem de NATO menfaatlerine aykırı son derece tarafgir girişimlerde bulundu. Koydurdukları sınırlamalar daha sonra yapılan girişimlerle kaldırıldı. Herhangi sınırlamalarla bir projenin gerçekleşmeyeceğini başından beri dile getirdik. Bu tarafgir söylemlere, faaliyetlere karşılık diğer taraftan aklıselim sahibi kişilerin bu konuda rol oynayacağını ve aklıselimin galip geleceğine inanıyoruz. Temennimiz çalışmaların somut ve erken bir zamanda olumlu şekilde sonuçlanması” değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.

Bakan Akar’ın toplantı vesilesiyle Amerikan mevkidaşı Llyod Austin ile de ikili bir görüşme yaptığını belirtilerek, “Görüşmede bu konu hakkında ABD Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’ye yönelik güçlü desteğini bir kez daha gördük” dediği kaydedildi.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN EV ÖDEVLERİNİ YAPMALARINI BEKLİYORUZ”

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’un yapması planlanan Türkiye ziyaretine ilişkin sürecin değerlendirildiğini belirten Akar, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Haziran 2022’de Madrid’de imzalanan üçlü mutabakat muhtırasını da hatırlattığı belirtildi. Akar devamında, “Bizim tek isteğimiz bu muhtıradaki taahhütlerin yerine getirilmesi. İsveç ve Finlandiya’nın kendine düşen görevleri, ev ödevlerini yapmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Stockholm’de Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhindeki protesto ve İsveç’te aşırı sağcı bir siyasetçinin Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakacağı gösteriye izin verilmesine ilişkin ise Akar’ın “Bunlara karşı hareketsiz kalmak, tepki göstermemek kabul edilemez. Bunların mutlaka gereğinin yapılması, tedbir alınması gerekirdi” açıklamasında bulunduğu aktarıldı. Bakan Akar’ın konuya ilişkin tepkilerini Ukrayna Temas Grup Toplantısı’nda bulunan İsveçli mevkidaşına aktardığı belirtildi.

“İSVEÇ SAVUNMA BAKANI JONSON’UN TÜRKİYE’YE 27 OCAK’TA YAPACAĞI ZİYARETİ İPTAL ETTİK”

Akar’ın “Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türkiye’ye yönelik bu alçak, iğrenç eylemler sonunda hiçbir tedbir alınmadığını üzülerek müşahede ettik. Dolayısıyla bu geldiğimiz noktada İsveç Savunma Bakanı Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi de anlamı da kalmadı. Bu nedenle ziyareti iptal ettik” diye konuştuğu belirtildi.

Akar, burada çok sayıda ikili görüşme de yaptı.

 

 

Art’s Magazin  Gündem

Hulusi Akar'dan F-16 Açıklaması: "Temennimiz Çalışmaların Somut ve Erken Bir Zamanda Olumlu Şekilde Sonuçlanması"
Hulusi Akar’dan F-16 Açıklaması: “Temennimiz Çalışmaların Somut ve Erken Bir Zamanda Olumlu Şekilde Sonuçlanması”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!