HATAY BÜYÜKŞEHİR’DEN DENİZ KİRLİLİĞİNE KARŞI BALIKÇILARA EĞİTİM

service

HATAY BÜYÜKŞEHİR’DEN DENİZ KİRLİLİĞİNE KARŞI BALIKÇILARA EĞİTİM

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Hatay İçin İklim Eylemi Projesi kapsamında UNDP ile birlikte Samandağ’da balıkçılara eğitim verdi.

Eğitim sırasında Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı V. Mahir Çiçek, ’’Hatay İçin İklim Eylemi’’ projesi hakkında bilgiler vererek balıkçıların projeye gönülden destek vermelerini, özellikle ekmeklerini kazandıkları denizleri korumak için ağlarına takılan atıkları geri denize bırakmamalarını ve projeye sahip çıkmalarını istedi.

Eğitimin yanı sıra denizlerin temizlenmesinin teşvik edilmesi amacıyla ağlarına takılan atıkları toplayıp belediyeye getiren balıkçılara, balıkçılık malzemesi dağıtılacak. Balıkçılar, ağlarına takılan atıkları belediye tarafından dağıtılan bigbag çuvallarda biriktirip tekne balıkçı barınağında bulunan belediye personeline teslim edeek.

DENİZİN DİBİ DE TEMİZLENECEK

HBB’nin Hatay İçin İklim Eylemi Projesi, Asi Nehri’nden denize ulaşan atıkların ve deniz çöpünün azaltılmasını, Asi Nehri’ndeki atık ve su sümbüllerinin izlenip ve bertaraf edilmesini amaçlıyor.

HBB tarafından her yıl yaklaşık 900 ton atık toplanarak bertaraf ediliyor. Buna rağmen Samandağ bölgesinde deniz dibinde belirli bölgelerde yoğun olarak plastik atık birikiyor. Bu atıkların bir kısmı gemilerden kaynaklı bir kısmı ise akıntılarla başka ülkelerden kıyılarımıza ulaşıyor. Ancak çoğu atıklar kara kökenli olup, Asi Nehri ile denize, denizden de dalgalarla kıyılarımıza ulaşıyor. Atıklar kıyıya ulaştıktan sonra ekipler bu atıkları toplanıyor. Ancak kıyılara ulaşmayan deniz dibindeki atıklar balıkçıların ağlarına takılıyor. Bu sebeple balıkçılara eğitim ve ekipman desteği verilerek projeye ortak olmaları ve deniz kirliliğine karşı hep beraber mücadele edilmesi sağlanıyor.

HATAY BÜYÜKŞEHİR’DEN DENİZ KİRLİLİĞİNE KARŞI BALIKÇILARA EĞİTİM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!