SİEU GREEN PROJESİ’NDE HATAY’DAN BÜYÜK BAŞARI

service

SİEU GREEN PROJESİ’NDE HATAY’DAN BÜYÜK BAŞARI

Hatay, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması, Çin-Avrupa “Yenilikçi Yeşil ve Akıllı Şehirler” (SiEU Green) projesinde, katılımcı 17 ülkenin şehirleri arasında ‘en başarılı şehir’ seçildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, proje ortağı olan Norveç Biyoekonomi Araştırma Enstitüsü’nde, hızlı artan nüfus, doğal beslenme, bitkisel hızlı üretim ve topraksız tarıma yönelik projeleri hakkında tecrübe ve bilgilerini paylaştı.

“DÜNYAYI EN DOĞAL HALİNE ÇEVİRMEK İÇİN BİLİM DÜNYASI VE TÜM İNSANLARIN ÇABA SARF ETMESİ LAZIM”

‘Kent Tarımının Zorlukları ve Fırsatları’ konulu kongreye katılarak proje hakkında konuşan Lütfü Savaş, “Bilim insanları dünyanın dengesini değiştirmek zorunda. Karbon atıkları ile başlayan dünyanın kirlenmesinde, yağış rejimlerindeki değişiklikler ve kuraklık hızlı bir şekilde etkili olmaktadır. Artan ısı, değişen yağış rejimleri ve aynı zamanda artan dünya nüfusu ile karşı karşıyayız” dedi.

Artan nüfusun beslenmesi ve iklim değişiklikleri konusunda yeni arayışlara giren bir bilim dünyası olduğunu vurgulayan Savaş, “Bugüne kadar sorumsuzca bütün bu sıkıntıları dünyanın başına getiren bizleriz. Bu sıkıntıları gidermek, dünyayı yeniden doğal haline çevirmek için bilim dünyası ve tüm insanların çaba sarf etmesi lazım. Bizim de olduğumuz projede daha doğal ürün yetiştirme ve daha fazla insana bu ürünleri ulaştırmak bizi sevindiriyor. İnsanların gelecek adına umutlanması için yapılan bu çalışmalardan dolayı çok mutluyum” dedi.

“BU PROJELER DÜNYANIN GELECEĞİ İÇİN BİZİ UMUTLANDIRMAKTA”

Türkiye’nin coğrafi açıdan oldukça önemli bir konuma sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Savaş, şunları söyledi:

“Bizim ülkemiz toprak, hava durumu, güneş, su açısından müsait. Zaman zaman yağmur rejimi minimize oluyor ve susuz kalıyoruz. Su olmayınca da suyun ne kadar kıymetli olduğunu anlıyorsunuz. Hangi coğrafyada yaşarsanız yaşayın, ne kadar şanslı olursanız olun insan eliyle bozulan dünya düzenini değiştirmek ve tekrar düzeltmek için çok çaba sarf etmek gerekir. Bu projeler dünyanın geleceği için hepimizi umutlandırmakta. Projede emeği geçen herkese ile Norveç Doğa Bilimleri Üniversitesi eski rektörü ve Proje Koordinatörü  Sjur Baardsen’e teşekkür ediyorum.”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında, Turunçlu’daki serada geleneksel tarım dışında akuaponik (sucul yetiştiricilik) sisteminin entegrasyonu ile bitkisel üretim gerçekleştiriyor. Akuaponik teknikte, balık atıkları, bitkiler için biyolojik gübre kaynağı olarak kullanılıyor ve bitki köklerinin de balık havuzu için doğal filtre görevini sağlamasıyla elde ediliyor.

 

SİEU GREEN PROJESİ’NDE HATAY’DAN BÜYÜK BAŞARI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!