AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DESTEK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DESTEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ‘Yeşil ve Karbon Nötr Bina Dönüşümü Rehberi- İstanbul Modeli’ projesi, Avrupa Birliği (AB) tarafından iki yıl süreliğine hibe ve teknik destek almaya hak kazandı. Programa başvuran 33 ülkeden 159 kent arasından 53 pilot şehir seçildi. İstanbul, Türkiye’den projesi onaylanan tek şehir oldu.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü, AB’ye bağlı AB Şehirleri Misyonu’nun Pilot Şehirler Programı çağrısına, Kasım 2022’ de başvurdu. Programa, ‘Yeşil ve Karbon Nötr Bina Dönüşümü Rehberi-İstanbul Modeli’ projesiyle (Green and Carbon Neutral Building Transition Guide- Istanbul Model (Build4GreenIST) katılım sağlandı. İstanbul, seçilen pilot şehirlerden biri olarak 2 yıl boyunca teknik ve mali destek almaya hak kazandı. Türkiye’den seçilen tek pilot şehir İstanbul oldu.

YEŞİL VE KARBON NÖTR BİNA DÖNÜŞÜMÜ

“Yeşil ve Karbon Nötr Bina Dönüşümü Rehberi’ projesiyle, kentteki binaların sabit enerji kullanımının verimli hale getirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında, şehirdeki eski ve deprem riskli bina stoğu, kentsel dönüşüm kapsamında yenilenirken, aynı zamanda bu yapıların yeşil ve karbon nötr olması adına bir kılavuz rehber hazırlanacak. Sensörler vasıtasıyla seçilecek pilot bölgedeki konutlarda enerji tüketimi takip edilecek. Belirlenen yol haritası ve veriler ışığında enerjinin verimli kullanılması adına davranış değişikliği sağlamaya dönük çalışmalar yapılacak.

AB Pilot Şehirler programı kapsamında seçilen 53 pilot şehre projeleri için toplamda 32 milyon euro fon sağlanacak.

Art’s Magazin  Gündem

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DESTEK

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!