BAHÇELİEVLER BELEDİYE BAŞKAN’NIN ŞİKAYETÇİ OLDUĞU ŞİRİNEVLER MAHALLESİ MUHTARI İBRAHİM GÜZEL İFADE VERDİ. GÜZEL: “BİZ DE ONDAN ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BAHÇELİEVLER BELEDİYE BAŞKAN’NIN ŞİKAYETÇİ OLDUĞU ŞİRİNEVLER MAHALLESİ MUHTARI İBRAHİM GÜZEL İFADE VERDİ. GÜZEL: “BİZ DE ONDAN ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ”

Haber: OKTAY YILDIRIM Kamera: ADEM KARABAYIR

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır’ın, ekibiyle birlikte giderek muhtarlığı boşaltmasını istediği ve bu sırada tartıştığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim sürecinde ziyaret etmesiyle gündeme gelen Şirinevler Mahallesi Muhtarı İbrahim Güzel hakkında şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Bugün Kocasinan Karakolu’na giderek ifade veren muhtar Güzel, “Biz şikayetçi olmayı düşünüyorduk, lakin o bizden önce davranmış, şikâyette bulunmuş. Sanki parkı gezmeye gelmiş o arada bize bir selam vermiş, selamın sonunda böyle şeyler gerçekleşmiş edası oluşturmuş. Tanıkların hepsi Bahçelievler Belediyesi’nin personeli. Oradaki amirlik statüsünü kötüye kullanmış, personelin üzerinde baskı kurmuştur. Biz gerekli ifadelerde bulunduk. Biz de ondan şikayetçi olacağız” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, seçim sürecinde ziyaret ettiği Şirinevler Mahallesi Muhtarı İbrahim Güzel, AKP’li Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır’ın tepkisini çekmişti. Başkan Bahadır’ın, aynı gün katıldığı bir toplantıda, “Hadsiz muhtar, bunun hesabını sana soracağız” açıklamasını yapmıştı. Belediye Başkanı Bahadır, seçimlerin ardından da ekibiyle birlikte gittiği muhtarlıkta, orasının belediye ait olduğunu belirterek, boşaltılmasını istemiş, bu sırada bir gerginlik yaşanmıştı. Muhtarlık ofisinde çıkan tartışma bir çalışanın cep telefonu kamerasına yansımıştı. Başkan Bahadır, Muhtar Güzel’e “Sana bir şey söyleyeyim mi? Elimde kalırsın” şeklindeki tehdit sözleri de görüntüdeki ses kaydına yansımıştı.

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır’ın muhtar İbrahim Güzel’den şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Muhtar Güzel, Kocasinan Karakolu’na giderek ifade verdikten sonra açıklama yaptı.

“Biz şikayetçi olacaktık bizden önce davranmış” diyen Güzel şunları söyledi:

“BENİ 400 KİŞİNİN ÖNÜNDE RENCİDE ETMİŞ, HEDEF GÖSTERMİŞ, TEHDİT ETMİŞ VE HAKARET ETMİŞTİR: Emniyet Müdür Yardımcımıza, başkomiserimize çok teşekkür ederim. Çok kibarlardı, çok naziklerdi. İfadelerim boyunca da yanımda bulundular sağ olsunlar. 23 Mayıs 2023 tarihinde Ekrem İmamoğlu Büyükşehir Belediye Başkanımız Şirinevler’de bulunan Büyükşehir Belediyemize ait top sahasıyla ilgili incelemelerde bulundu. Biz de yanında refakatçiydik. Daha sonra Şirinevler Meydanı’nda programı vardı. Muhtarlığımız da Şirinevler Meydanı’na çok yakındı. Davet ettik sağ olsun bizi kırmayarak muhtarlığımızı ziyaret etti. Daha önceki bütün siyasilere ve bütün gelen misafirlere nasıl davrandık, nasıl ağırladıysak Sayın Ekrem İmamoğlu’nu da o şekilde ağırladık, daha sonra da uğurladık. Bunun akabinde aynı gün, aynı akşam Bahçelievler Belediye Başkanı bir konferans salonunda, bir konferans salonunda 400 kişiye hitaben ‘Bugün mahallelerimizden bir tanesine Ekrem İmamoğlu Bey gelmiş. Oranın muhtarı da teşekkür etmiş. Hadsiz muhtar, bunun hesabını sana soracağız. Ekrem İmamoğlu Büyükşehir’e ne yapmıştı da sen teşekkür ediyorsun. Seninle hesaplaşacağız’ diyerek aleyhimde beni 400 kişinin önünde rencide etmiş, hedef göstermiş, tehdit etmiş ve hakaret etmiştir.

BİR MAFYA EDASIYLA DOĞRUDAN MUHTARLIĞIMIZA GİREREK BİZİ TEHDİT ETMİŞTİR: Bunun sonucunda da biz sosyal medyamızdan kendisine bunun yanlış olduğunu ve benzeri örneklerle ifade ettik. Daha sonra bu toplulukta bizi tehdit ettiği için Twitter hesabımızdan da başımıza herhangi bir şeyin gelmesinden dolayı Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır Bey’in sorumlu olduğunu ifade ettik. Akabinde birkaç gün sonra, ne kadar haklı olduğumuz gün yüzüne çıktı. Anonslardan Bahçelievler’de çalışan bütün zabıtaların, Fetih Parkı’na toplanmalarını talep etmiş, bütün zabıtaları ve park bahçelere çalışan bütün personelini, Fetih Parkı’na çağırmış. Devletin ona tahsis etmiş olduğu sizin, bizim, hepimizin, milletimizin maaşlarıyla çalışan personelimizi, kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak bir mafya edasıyla doğrudan muhtarlığımıza girerek bizi tehdit etmiştir. Sonuç buraya kadar da gelmiştir.

5 KURUŞLUK DAVA AÇACAĞIZ, ONUN İÇİN YETERLİ BİR MEBLAĞ OLACAKTIR: Biz şikayetçi olmamıştık, ama olmayı düşünüyorduk. Lakin o bizden önce davranmış şikâyette bulunmuş. Şikâyet konusu da sosyal medyada yapmış olduğumuz cevaplardan kaynaklı. Sanki parkı gezmeye gelmiş, parkta herhangi bir şey yokmuş, o arada bize bir selam vermiş, selamın sonunda böyle şeyler gerçekleşmiş edası oluşturmuş ve kendi park bahçeler ve zabıta personelinden birkaç kişiyi de tanıklık göstererek ifadelerde bulunmuş. Bütün bulunmuş olduğu ifadelerin yanlış olduğunu kamuoyu zaten görüntülerde gördü, biliyor. Tanıkların hepsi Bahçelievler Belediyesi’nin personeli. Oradaki amirlik statüsünü kötüye kullanmış, görevini kötüye kullanmış, personelin üzerinde baskı kurmuştur. Biz gerekli ifadeleri bulunduk. Bugün yetişirse bugün, bugün yetişmezse pazartesi günü savcılığa giderek şikayetçi olacağız. Dosyamızda da zaten ifademizin sonunda da şikayetçi olduğumuzu, hayati tehlikemizin bulunduğunu, bize iftira atıldığını, eşimizin ve çocuğumuzun yanında, Türk örf ve adetine uymayan, hiçbir dinini mensuplarının hoş karşılamayacağı hal ve ahvaller de bulunarak bizi rencide etmiş, bizi elem verici hale sokmuş bulunduğuna dair de haricen maddi manevi tazminat davası açacağız. Muhtemelen buna da çok yüksek meblağda açmayacağız. 5 kuruşluk açacağız. Onun için yeterli bir meblağ olacaktır diye düşünüyorum.”

“MUHTARLIĞI, AYIN 12’SİNDE BOŞALTMAYACAĞIZ, SÜRECİ SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ”

Şirinevler Mahallesi Muhtarı İbrahim Güzel, gazetecilerin muhtarlığı tahliye sürecinin nasıl olacağı yolundaki sorusu üzerine de şunları ifade etti:

“Şöyle: 1 Haziran’da bize tebligat yapıldı 12 Haziran’ın sonuna kadar terk etmemiz söylendi. 12 Haziran’a kadar terk etmezsek, yani pazartesi günü saat 17.00’de biz muhtarlığı terk etmezsek resmi olarak Bahçelievler Belediyesi, Bahçelievler Kaymakamlığı’na yazı yazacak, ‘Buranın 15 gün içinde boşaltılması’ diye. Biz ayın 12’sinde boşaltmayacağız, süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Çünkü biz onun demesiyle buradan ayrılmayacağız ona göre hareket edeceğiz. Tabii ki burada herhangi bir olaya mahal vermek istemiyoruz, usul erkan neyse ona göre yapmak istiyoruz. Ama onun dediği için değil, idari mülki amirimizin, kanunun gereğini yerine getirdiğinden dolayı polis ve zabıtayı komşularımızla karşı karşıya getirmemek adına buradan çıkmayı daha önce çıkmayı düşünürüz ama ayın 12’sinden sonra çıkmayı düşünüyoruz.”

“SAYIN İMAMOĞLU BİZE BİR YER TAHSİS ETTİ. BİZİ AÇIKTA BIRAKMADI”

Güzel, bundan sonra muhtarlık hizmetini nerede vereceğine ilişkin de şöyle konuştu:

“Şu an için Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu Bey’in bize tahsis etmiş olduğu bir yer var. Oranın üstünde konuşuyoruz. Muhtemelen orada devam edeceğiz. Kendisine de bu konuda bize yapmış olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bizi açıkta bırakmadı, mahallemizi açıkta bırakmadı. Mahallemizde kamu hizmetinin devamlılığı sürecinde, süresini devam ettirebilmemiz adına bize bir yer tahsis ettiler. Netleştiği gibi eh daha sonra da bunu açıklayacağız inşallah.”

“İKİ DOSYA HALİNDE ŞİKAYETTE BULUNMUŞLAR”

Gazetecilerin “Peki şimdi burada içeride ifade verdiğiniz konu hakaret ile ilgili mi yoksa başka suçlamalar da var mı” sorusu üzerine de muhtar Güzel, şunları söyledi:

“Şöyle iki dosya halinde şikâyette bulunmuşlar. Savcı Bey iki dosyayı birleştirmiş, tek dosya haline getirmiş. Birincisi; hakaretle ilgili, sosyal medyada yapılan hakaretlerle ilgili. İkincisi de bizim muhtarlığımıza baskın esnasında bunun bir baskın olmadığı, bunun normal rutin bir ziyaret olduğundan bahsetmiş. Oysaki biz bunu rutin bir ziyareti baskın haline getirmiş kamuoyuna duyurduğumuzu ifade ediyor. Herkes bilir ki güncel hayatın olağan akışına aykırıdır. Yani 100 kişiyle, 120 kişiyle, 110 kişiyle artık tam sayısını bilmiyoruz. Ama şu var, şunu biliyoruz Bahçelievler’deki tüm zabıtaların orada olduğu. O anki görevdeki orada olduğunu hiçbir belediye başkanının, hiçbir parka giderken bütün zabıtayı oraya davet ettiği görülmüş bir olay değildir. Zaten kameralarda da tespitlidir. Parka girdikten sonra hiçbir yere uğramadan doğrudan ve direkt muhtarlığımıza yönelmiş, muhtarlığımıza girmiş ve kameralarda, videolarda görmüş olduğunuz olay gerçekleşmiş. Bunun akabinde, ruh halini şöyle açıklayayım. Muhtarlıktan çıkıyor, akabinde oradaki üç yaşındaki 4 yaşındaki çocuklarla bir birkaç metre sonra fotoğraf çekiliyor. İçeride eşim ve çocuğumun yanında beni rencide eden, beni üzen kişi birkaç dakika sonra çok farklı bir halle bürünebiliyor. Yani bunu bütün yetkililere duyuruyorum. Burada ciddi bir problem var. Arkadaşın sağlığının yerinde olmadığını açıkçası düşünüyorum.”

“BELEDİYE BAŞKANI’NI TÜM TÜRKİYE’YE ŞİKAYET EDİYORUM”

Şirinevler Muhtarı İbrahim Güzel, Bahçelievler Belediye Başkanı’nın ekibiyle muhtarlığa baskın yaptığı söyleminin arkasında olup olmadığı sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Tabii. Yani kesinlikle baskın yaptı. Doğrudan geldi. ‘Burayı boşaltacaksınız, buradan çıkacaksınız’ dediğinde, ben ‘Hukuksal gereklilik neyse bunu yerine getirin’ dedim. Bana, ‘Sen Türkçe anlamıyor musun’ dedi. ‘Hayır’ dedim. ‘Türkçeyi çok iyi anlıyorum sizden de daha iyi konuştuğumu düşünüyorum’ dedim. ‘Sen çok cahilsin, çok basitsin’ dedi. ‘Bütün söylemiş olduğunuz sözleri size iade ediyorum, bunların hiçbirini hak etmiyorum’ dediğimde, bana ‘Elimde kalırsın’ cümlesini kullandı. Yani normal bir rutin ziyaretin olmadığı aşikardır, kamuoyunda da aşikardır. Kesinlikle bir baskındı, kamu gücünü arkasına alarak kamu dairesine bir baskına giren Belediye Başkanı’nı tüm Türkiye’ye şikâyet ediyorum.” 

Art’s Magazin  Gündem

BAHÇELİEVLER BELEDİYE BAŞKAN’NIN ŞİKAYETÇİ OLDUĞU ŞİRİNEVLER MAHALLESİ MUHTARI İBRAHİM GÜZEL İFADE VERDİ. GÜZEL: “BİZ DE ONDAN ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ”

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!