BOTAŞ, SANAYİ VE ELEKTRİK ÜRETİMİNDE KULLANILAN DOĞAL GAZIN FİYATINDA İNDİRİM YAPTI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BOTAŞ, SANAYİ VE ELEKTRİK ÜRETİMİNDE KULLANILAN DOĞAL GAZIN FİYATINDA İNDİRİM YAPTI

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında indirim yapıldığını bildirdi. Buna göre; büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında yüzde 13,30 ila yüzde 17,22 arasında indirime gidildi. Elektrik üretiminde kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatındaki indirim oranı ise yüzde 16,67 oldu.

BOTAŞ, sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında yaptığı indirimi yazılı açıklamayla duyurdu. BOTAŞ’ın bugün yaptığı açıklama şöyle:

“DOĞAL GAZ TOPTAN SATIŞ FİYATLARI MÜMKÜN OLAN EN MAKUL SEVİYEDE BELİRLENİYOR: Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve sunulmaktadır.  

İNDİRİM 1 ŞUBAT’TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK: Bu kapsamda, 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında yüzde 13,30 ile yüzde 17,22 oranlarında, elektrik üretimi amaçlı doğal gaz toptan satış fiyatında yüzde 16,67 oranında indirim yapılmıştır.

EKİM AYINA GÖRE YÜZDE 38,45 ORANINDA İNDİRİM YAPILMIŞTIR: Diğer taraftan, sanayide kullanılan doğal gaz satış fiyatında, 2022 Ekim ayı esas alındığında 1 Şubat 2023 tarihi itibarıyla yüzde 24,77 ile yüzde 38,45 oranlarında indirim yapılmıştır. 

AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA EN DÜŞÜK DOĞAL GAZ FİYATI UYGULANMAKTADIR: Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında, konutlarda Ukrayna ve Macaristan’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır.” 

KÜÇÜK SANAYİ VE KONAKLAMA TESİSLERİNİN KULLANDIĞI GAZA İNDİRİM YOK

Öte yandan, şubat ayı tarifelerini yayımlayan BOTAŞ; hane, küçük sanayi ve konaklama tesislerinin gaz tarifesinde değişiklik yapmadı. BOTAŞ’ın internet sitesinde şubat ayına ilişkin tarife tablosu yayınlandı. Buna göre; sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 13 bin 727 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 15 bin lira olarak açıklandı. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

Art’s Magazin  Ekonomi

BOTAŞ, SANAYİ VE ELEKTRİK ÜRETİMİNDE KULLANILAN DOĞAL GAZIN FİYATINDA İNDİRİM YAPTI

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!