BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANI AKGÜN: “MARMARA DENİZİ HİÇ KİMSENİN BABASININ FOSEPTİK ÇUKURU DEĞİL”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANI AKGÜN: “MARMARA DENİZİ HİÇ KİMSENİN BABASININ FOSEPTİK ÇUKURU DEĞİL”

‘8 Haziran Marmara Denizi Günü’ dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Büyükçekmece sahiline atılan tonlarca çöp öğrenciler tarafından toplandı. Etkinliğe katılan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Marmara Denizi ve kumsalların kirletilmesine tepki göstererek, “Marmara Denizi hiç kimsenin babasının foseptik çukuru değildir. Çöp kovası hiç değil” dedi. 

Türkiye Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında 8 Haziran Marmara Denizi Günü, Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilçelerde farkındalık ve çevre bilincinin artırılmasına yönelik etkinliklerle kutlandı. Marmara Belediyeler Birliği ve Büyükçekmece Belediyesi iş birliğiyle Büyükçekmece sahilinde düzenlenen etkinliklere okullar ve çevre dernekleri de katkı sundu. 

Marmara Denizi Günü etkinlikleri öğrencilerin Büyükçekmece sahilinde yaptığı çevre temizliği ile başladı. Öğrenciler kumsalda tonlarca cam ve pet şişe, ambalaj atığı ve çöp topladı. Büyükçekmece Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından deniz kirliliğine dikkat çekmek için yaptırdığı dev balık, öğrencilerin kıyından topladığı binlerce pet şişe ile kaplandı. 

Öğrenciler ile birlikte çevre temizliği yapan Başkan Akgün, etkinlik sonunda Büyükçekmece Belediyesi’nin Fahri Çevre Danışmanı Kadir Uğur’a ve çevre aktivisti sanatçı Zeliha Sunal’a çevre konusunda yürüttükleri çalışmalar dolayısıyla plaket takdim etti. Başkan Akgün, çevre etkinliğine katkı sunan okullar ve çevre derneklerine de teşekkür plaketi verdi. 

Marmara Denizi Günü ve Türkiye Çevre Haftası kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Akgün, şunları söyledi:

“Ben Marmara Belediyeler Birliği’nin encümen üyesiyim. Marmara Belediyeler Birliği olarak Marmara Denizi ile ilgili almış olduğumuz karar doğrultusunda Dünya Çevre Günü kutlamaları çerçevesinde bugün Büyükçekmece sahilinde denizdeki atıkları özellikle içilip de boş şişelerin denize atıldıklarını çokça görüyoruz. Bu temizliği ve kumsaldaki temizliği dikkat çekici bir şekilde bölgemizin okullarıyla birlikte yaptık. Çocuklarla büyüklere örnek olmaya çalıştık. Çocuklar büyüklerin dikkatini çekti. Marmara Denizi hiç kimsenin babasının foseptik çukuru değil. Çöp kovası hiç değil. Gemide içip şişesini atan, Büyükçekmece sahillerinde özellikle cumartesi, pazar günü içtikleri şişeleri denize atanlar ve sonra bu denizde yüzerken ayakları kesilenler yüzlerce, binlerce insana bugüne kadar rastladık. Bu deniz kirliliği ve şehrimizin kirliliği Suriyelilerin, Afganların özellikle dışarıdan gelen bu grupların bölgemize cumartesi, pazar günleri denize girmek üzere gelmeleriyle artık çığırından çıktı. Şehrimize gelebilirler, denize girebilirler ama şehrimizin kirletilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Büyükçekmece, İstanbul halkının yazın özellikle sayfiye alanı olarak kullandığı bir ilçedir hala. Büyükçekmece sahilleri pırıl pırıl. Büyükçekmece koyu pırıl pırıl. Gelip burayı kirletmeye hiç kimsenin hakkı yok. Halkımızla birlikte, gençlerimizle birlikte, çocuklarımızla birlikte daha güzel, daha temiz bir Marmara Denizi, daha temiz bir Büyükçekmece kumsalı, daha temiz plajlar, daha temiz kordon yaratmak için biz Büyükçekmece ailemizle seferberiz. Milletin de buradan istifade edenlerin de bize ayak uydurmalarını özellikle rica ediyoruz.’’

8 Haziran Marmara Denizi Günü etkinliğine katılan çevre gönülleri ise duyguları ve düşüncelerini, şu sözlerle dile getirdi:

-Buğlem Hancı: “Çok mutluyum, çok güzeldi. Kumsalı güzelce temizledik. Herkes çevreyi korumalı ve denizlerimize, karalarımıza iyi bakmalıyız.”

-Kemal Yeşilduman: “Bugün çevreyi temizlemek için buradayız. 8 Haziran Dünya Müsilaj Marmara Denizi’nin Kurtuluşu Günü için buradayız. Büyükçekmece plajımızı temizledik. Buradan özellikle büyüklerime seslenmek istiyorum. Küçük çocuklarımıza temiz bir çevre bırakalım. Temiz bir dünya bırakalım. Mirasımız temiz olsun.”

-Yağmur Zorlu: “Buraya geldiğim için gerçekten çok mutluyum. Bizi buraya getirdikleri için de çok teşekkür ederim. Burada gerçekten çok fazla çöp vardı. Onları yere değil de çöp kutusuna atarak bize yardımcı olabilirsiniz.”

-Gülce Doğanay:  “11 yaşındayım. Buraya geldiğim için mutluyum. Yaptığımız şeyle de gurur duyuyorum. Lütfen etrafa çöp atmayalım. Çöpümüzü çöplere atalım.”

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANI AKGÜN: “MARMARA DENİZİ HİÇ KİMSENİN BABASININ FOSEPTİK ÇUKURU DEĞİL”

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!