• İmsak 05:27
  • Güneş 06:50
  • Öğle 13:21
  • İkindi 16:53
  • Akşam 19:41
  • Yatsı 20:59
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İzmir

CANAN KAFTANCIOĞLU, YENİDEN YARGILANDIĞI 2 SUÇTAN BERAAT ETTİ

featured
service

CANAN KAFTANCIOĞLU, YENİDEN YARGILANDIĞI 2 SUÇTAN BERAAT ETTİ

FAHRETTİN ÖZTÜRK

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, daha önce yargılandığı ve 4 yıl 2 ay hapis cezası aldığı “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından, Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yargılandığı davadan bugün beraat etti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Gezi Parkı olayları sırasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ve televizyon kanalındaki konuşmaları nedeniyle İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 ayrı suçtan yargılanmış, 6 Eylül 2019 tarihinde verilen kararda toplamda 9 yıl 1 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu hakkında “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onamış, “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından verilen 4 yıl 2 ay hapis cezasını ise bu suçlardan beraat etmesi gerektiği görüşüyle bozmuştu.

Dosya, “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından yargılamanın yeniden yapılması için yerel mahkemeye gönderilmişti. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya Kaftancıoğlu’nun avukatları katıldı.

SAVCI, BERAAT TALEP ETTİ

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Kaftancıoğlu hakkındaki bahse konu suçların yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatına karar verilmesini talep etti.

BERAATINA KARAR VERİLDİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kaftancıoğlu’nun, “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından beraatına hükmetti.

“TÜRKİYE TARİHİNİN EN KISA YARGILAMASIYLA KAFTANCIOĞLU’NUN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YARGILANMIŞTI”

Kaftancıoğlu’nun avukatı Doğuşcan Aydın Aygün, karara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

“Canan Kaftancıoğlu’nun CHP İstanbul İl Başkanı seçildiği dönemde ortaya çıkan 4-5 sene önce paylaştığı iddia edilen Twitter paylaşımları üzerinden süreç yönetilmiş ve 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını CHP’nin kazanması sonrası dava açılmıştır. Türkiye tarihinin en kısa yargılamasıyla Canan Kaftancıoğlu’nun ifade özgürlüğü yargılanmış, İstanbul seçimlerini kazanması sonrasında cezalandırılmıştır. Her ne kadar tüm dosyadan beraat etmesi gerekirken Canan Kaftancıoğlu hakkında silahlı terör örgütü propagandası yapmak ile halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçlarından mahkeme beraat kararı vermiştir. Dosyanın kesinleşen ve infaz edilen suçlara ilişkin yargılaması hak ihlalleriyle dolu olması sebebiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı, umudumuz o dur ki Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verecek ve Canan Kaftancıoğlu diğer suçlamalardan da beraat edecektir.”

Art’s Magazin  Gündem

CANAN KAFTANCIOĞLU, YENİDEN YARGILANDIĞI 2 SUÇTAN BERAAT ETTİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!