İstanbul’da Özel Okul Öğretmeni “Sendikaya Üye Olduğu ve Bunu Çalıştığı Kuruma Bildirmediği” Gerekçesiyle İşten Atıldı

service
İstanbulda Özel Okul Öğretmeni Sendikaya Üye Olduğu ve Bunu Çalıştığı Kuruma Bildirmediği Gerekçesiyle İşten Atıldı

İstanbul’da Özel Okul Öğretmeni “Sendikaya Üye Olduğu ve Bunu Çalıştığı Kuruma Bildirmediği” Gerekçesiyle İşten Atıldı

İstanbul’da özel Bakırköy Final Okulları’nda çalışan öğretmen Gökhan Çınar, “sendikaya üye olduğu ve kurumuna bildirmediği” gerekçesiyle okul yönetimi tarafından işten çıkarıldı. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyeleri, okulun önünde açıklama yaparak tepkilerini dile getirdi.

İstanbul’da özel Bakırköy Final Okulları’nda sosyal bilgiler öğretmeni olarak çalışan Gökhan Çınar, “sendikaya üye olduğu” okul yönetimim uygulamalarını “sendikaya şikayet ettiği” gerekçesiyle 1 Mart’ta tazminatsız olarak işten atıldı.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyeleri işten atılan öğretmen için okul önünde bugün basın açıklaması yaptı. Okul idarecileri, sendika üyesi öğretmenlerin basın açıklamasına tepki gösterdi. Sendikanın İstanbul temsilcisi Tahsin Mert Saygın, “sendikal üyeliği anayasal bir haktır ve sendika üyesi sendikaya üye olduğunu kimseye bildirmek sorunda değildir” dedi.

“İŞSİZLİK MAAŞIMI ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR”

İşten atılan öğretmen Gökhan Çınar da okul önünde yaptığı açıklamada başından geçenleri şöyle anlattı:

“Asgarin ücretin 8 bin 500 olmasıyla beraber birçok arkadaşımız asgari ücretle çalıştırılmak zorunda kaldı. Bu durumun öğretmenlik mesleği onuruna aykırıdır diyerek bildiri yayınladık. Kurum temsilcisi toplu görüşme yapamayacağını öğretmenlerle bireysel olarak görüşeceğini dile getirdi. Şubat ayının ortalarında kurucuya okuldan ayrılmak istediğimi söyledim fakat kurucu, ‘Hayır hocam hazirana kadar devam edelim.

Ondan sonra yollarımızı ayırırız’ dedi. Ben de ‘Tamam’ dedim. Biz odadan çıktıktan sonra ortaokul müdürü Medine Yılmaz, ‘hocam öğretmenleri sen örgütlüyorsun. Sen bunların liderisin’ gibi ithamlarda bulundu. Bunu kabul etmediğimi hak arayışında olduğumu özellikle dile getirdim. Bana, ‘yıl sonuna kadar devam edelim’ diyen Zeki Bey iş akdimi sendikalı olmama dayandırarak tek taraflı sonlandırdı. Hatta çıkış kodumuzu da 4 numaradan yapması gerekirken 3 numaradan yaparak işsizlik maaşımızı engellemeye çalışmış bu konuda adım atmıştır.” 

 

Art’s Magazin  Gündem

İstanbul’da Özel Okul Öğretmeni "Sendikaya Üye Olduğu ve Bunu Çalıştığı Kuruma Bildirmediği" Gerekçesiyle İşten Atıldı
İstanbul’da Özel Okul Öğretmeni “Sendikaya Üye Olduğu ve Bunu Çalıştığı Kuruma Bildirmediği” Gerekçesiyle İşten Atıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!