JAPON DEVİ SMC CORPORATİON’DAN TÜRKİYE SANAYİSİNE 21 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

JAPON DEVİ SMC CORPORATİON’DAN TÜRKİYE SANAYİSİNE 21 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Dünyanın en büyük ilk bin şirketi arasında gösterilen, endüstriyel otomasyon alanında lider Japonya merkezli SMC Corporation, Türkiye iştiraki SMC Türkiye öncülüğünde 21 milyon dolarlık yatırımla İstanbul’daki yeni hizmet binasının açılışını yaptı. Türkiye’nin sanayi gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen tesisin açılışı, Türk ve Japon kültürüne özgü motiflerle, Japonya’dan ve Türkiye’den sektörün önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’de 1993 yılından bu yana faaliyet gösteren Japon merkezli endüstriyel otomasyon ekipmanları üreticisi SMC, Türkiye’deki operasyonlarını genişletme kararı alarak 21 milyon dolarlık yatırıma imza attı. Bu yatırımla ilk etapta 24 bin metrekare kapalı alana sahip yeni tesisini açan SMC, hizmet ve ürün çeşitliliğini de arttırdı. Her sektöre yönelik otomasyon çözümleriyle başta pnömatik olmak üzere endüstriyel otomasyon alanında binlerce ürün çeşidi sunan şirket, yeni tesisinde genel olarak pnömatik iş elemanları ve hava hazırlama grubu ürünleri üretecek. Müşteriye özel çözümleriyle üretimin olduğu her yerde var olma hedefi olan SMC Türkiye, bu yatırımla Türk sanayisinin ve sanayicisinin gelişimine daha güçlü şekilde katkı sunmayı hedefliyor. Türk ve Japon kültürünün senteziyle gerçekleşen yeni tesisin açılışında Japonya Başkonsolosu Sayın Kenichi Kasahara, SMC Corporation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yoshiki Takada ve SMC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Turgay Uçar, yatırıma dair açıklamalar yaptı.

TURGAY UÇAR: BU YATIRIM, JAPONYA’NIN BİZE DUYDUĞU GÜVENİ GÖSTERİYOR

SMC Corporation’in Türkiye’ye yaptığı yatırımdan duyduğu heyecanı dile getiren SMC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Turgay Uçar, şunları aktardı:

“1959 yılında Japonya’da kurulan SMC Corporation, 83 ülkede açmış olduğu kendi iştirakleri ve 34 ayrı ülkede kurduğu fabrikalarıyla sektörün en büyük oyuncusu olarak pazarda boy gösteriyor. Aynı zamanda yüzde 39 pazar payıyla dünyada lider konumda. Biz de bu Japon devinin yüzde 100 kendi sermayesi ile kurmuş olduğu Türkiye iştiraki olarak 2011 yılından beri SMC Turkey Otomasyon A.Ş adıyla hizmet veriyoruz. 12 yıllık yolculuğumuzun sonunda Türkiye pazarında önemli bir yere ulaştık. Türkiye’de eğitim faaliyetlerine ağırlık vererek ve insana yatırım yaparak güzel bir organizasyon kurduk. Güçlü stok, hızlı teslimat, yaygın satış ve servis ağımız ile endüstriyel otomasyon alanında lider bir firmayız. İnsana, ekipmana, araçlara, atölye ve ofislere sürekli yatırım yapıyoruz. Bu yatırımlar Japonya’nın bize olan güveninin göstergesidir.”

“ÜRETİMİN OLDUĞU HER YERDE VARIZ”

Türkiye’de otomasyon pazarının büyüdüğüne dikkat çeken Uçar, şöyle devam etti:

“Ülkemizde neredeyse her türlü makine üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye, bu anlamda İtalyan ve Almanlardan geride değil. Üretilen makinelerin kalitesi, tasarımın özgün olmasına, kullanılan ekipmanların kalitesine ve kapasitesine de bağlı. Global bir firma olmamızın avantajıyla kalite standartlarını biz belirliyor ve bu standartlara uygun talep edilen her türlü ürünün üretimini gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimiz, her coğrafyadaki üretim ve sanayiye uygun ürün ve hizmeti yerinde sunabiliyor. Özellikle yurt dışına makine satan imalatçılar için bu çok önemli. Pazara sunduğumuz inovatif ürünler, enerji verimliliği sağlayan karbon ayak izini küçülten ürünler uluslararası alanda çok daha rekabetçi olmayı sağlıyor. SMC’yi ürün kalitesi ve çeşitliliği, yüksek teknoloji, yenilikçi ürünler gibi diğerlerinden ayrıştıran pek çok özellik var. En önemli özelliğimiz ise müşteri odaklı olmamız ve iyi bir stok oluşturmamız.

“TÜRK SANAYİSİNİN REKABETÇİLİĞİNİ ARTTIRACAK”

SMC Türkiye olarak gelen yoğun talebe cevap verebilmek için Türkiye’deki operasyonumuzu genişletmeye karar verdik. 21 milyon dolarlık yatırımla ülkemizde yeni hizmet binamızı inşa ettik. 24 bin metrekare kapalı alana sahip yeni tesisimiz ile üretim çeşitliliğimizi de arttırmış olduk. Tam teşekküllü hizmete başlayan bu yeni tesisimizde müşterilerimize özel ürün ve hizmetler üretip sunacağız. Ayrıca sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye insan kaynağına sahip olmak için SMC’nin vermiş olduğu teknik eğitimlere ulaşmak artık çok daha kolay olacak. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da pnömatik alanında lider olmak hedefimiz. Türkiye’de makina üreticileri, üretikleri teknolojik makinalarla dünya pazarlarında her geçen gün daha fazla pay sahibi. Biz de hedefimize ulaşırken Türk sanayisinin rekabetçiliğini artırmaya yardımcı olacağız.”

YOSHİKİ TAKADA: TÜRK-JAPON İLİŞKİSİ DAHA DA GÜÇLENECEK

Açılışta konuşan SMC Corporation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yoshiki Takada da “Japonya merkezli bir şirket olarak küresel ölçekte başarılı olmak için ne yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Türkiye bizim için önemli bir ülke. Çünkü hayran olunacak kadar hızlı ve çeviksiniz. SMC Türkiye ailesine bugüne kadar göstermiş oldukları başarılardan dolayı minnettarız. Bu yatırımla Türk Japon ilişkilerinin daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi.

Türkiye ve Japonya dostluğuna değinen Japonya Başkonsolosu Kenichi Kasahara, “Japonya ve Türkiye’nin dostuluğu yıllardır güçlü bir şekilde devam ediyor. SMC’nin Türkiye’ye yaptığı bu büyük yatırım, ticari platformda ilişkilerimizi daha da güçlendirmek için çok önemli bir adım. 2024, Japonya ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100’üncü yılı yıldönümümüz yaklaşırken bu yeni tesisin açılışını görmekten heyecan duyuyorum. Başta SMC Ailesi olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Art’s Magazin  Şirket Haberleri

JAPON DEVİ SMC CORPORATİON’DAN TÜRKİYE SANAYİSİNE 21 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!