KİPTAŞ, TEK YAPI DÖNÜŞTÜRME PROJESİNE KADIKÖY’DE DEVAM EDİYOR… FERAH APARTMANI; İMAMOĞLU’NUN KATILIMIYLA YARIN YIKILACAK

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KİPTAŞ, TEK YAPI DÖNÜŞTÜRME PROJESİNE KADIKÖY’DE DEVAM EDİYOR… FERAH APARTMANI; İMAMOĞLU’NUN KATILIMIYLA YARIN YIKILACAK

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Ferah Apartmanı, tek yapı dönüştürme projesi kapsamında yarın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve hak sahiplerinin katılımıyla yıkılacak.

İBB Şehircilik Grubu şirketleri; KİPTAŞ, İstanbul İmar AŞ ve BİMTAŞ tarafından kurulan ‘İstanbul Yenileniyor’ platformu kapsamında tek yapı dönüştürme projesi devam ediyor. Evlerinin yenilenmesi için platforma başvuran Kadıköy Feneryolu Mahallesi’ndeki Ferah Apartmanı’nın yıkımı, yarın saat 14.00’te İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve hak sahiplerinin katılımıyla gerçekleşecek.

TÜM HAK SAHİPLERİYLE UZLAŞI SAĞLANDI

Yapımı 1967 yılı olan ve 18 bağımsız birimden oluşan Ferah Apartmanı’nın sakinleri, 20 Nisan 2021’de riskli yapı ilan edilen binalarını yenilemek için 3 Ekim 2021’de ‘İstanbul Yenileniyor’ platformuna başvurdu. Bunun üzerine hak sahiplerinin talepleri dinlendi, proje hazırlandı. Hak sahipleri ile geçen yıl 13 Eylül’de sözleşmeler imzalanırken yine geçen yıl 19 Eylül’de hak sahipleriyle 2/3 çoğunluğa ulaşıldı. 6 Ocak’ta da yüzde 100 uzlaşı sağlanarak tahliyeler başladı.

SON KİRACI DA RİSKLİ YAPIYI ÖNCEKİ GÜN TAHLİYE ETTİ

Yasal süreçler çerçevesinde doğal gaz, elektrik, su gibi altyapı hizmetleri kesilen Ferah Apartmanı’nda bir kiracı, bu kesintiler için 3 Şubat’ta mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Riskli olduğu resmi olarak tespit edilmiş binada bağlantıları açtırdı ve oturmaya devam etti. 21 Şubat’ta ise hak sahipleri adına verilen hukuk mücadelesi sonuçlandı ve yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı. Ardından 27 Şubat’ta ilgili kurumlarla elektrik, su ve doğal gaz hizmetlerinin yeniden kesintisi yapıldı. Önceki gün apartmandaki son kiracının da daireyi boşaltmasıyla riskli apartmandaki tahliye süreci tamamlandı.

ORTALAMA 611 BİN LİRA YENİLEME BEDELİ ÖDENECEK

Kısa süre içerisinde 20 bağımsız birimden oluşan yeni projenin yarın temeli atılacak. Hak sahipleri, yenileme için minimum 185 bin TL, maksimum 875 bin lira yenileme bedeli ödeyecek (Ortalama 611 bin lira). Hak sahipleri; yenileme bedelinin yüzde 20’sini peşin ödeyip kalan yüzde 80’i için ise inşaat süresince faizsiz sabit taksitlerle KİPTAŞ’a ödeme imkânına sahip olacak. Dilerse KİPTAŞ kefaleti ile bankalardan uzun vadeli kredi de kullanabilecek.

İSTANBUL YENİLENİYOR’A YOĞUN İLGİ SÜRÜYOR

Riskli yapıların maliyetine yenilenmesi için açılan ‘İstanbul Yenileniyor’ platformuna İstanbullular tarafından bugüne kadar toplam 20 bin 745 adet başvuru yapıldı. Bu başvurular; 39 ilçe, 641 mahalle ve 415 bin 192 bağımsız birimde (380 bin 172 konut, 35 bin 20 ticari birim) yaklaşık 1 milyon 520 bin 686 kişiyi kapsıyor. Tek yapılar içinse 288 bin 594 bağımsız birimde (262 bin 964 konut, 25 bin 630 ticari birim) yaklaşık 1 milyon 51 bin 856 kişiyi kapsayan 14 bin 345 başvuru bulunuyor. Bu da toplam başvuruların yüzde 68’ine denk geliyor. Uzlaşma sürecinde olan 198 başvuru var. Bunlar 23 ilçe ile 77 mahallede 6 bin 123 bağımsız birimde (5 bin 810 konut, 313 ticaret) yaklaşık 23 bin 240 kişiyi kapsıyor.

Art’s Magazin  Gündem

KİPTAŞ, TEK YAPI DÖNÜŞTÜRME PROJESİNE KADIKÖY’DE DEVAM EDİYOR… FERAH APARTMANI; İMAMOĞLU’NUN KATILIMIYLA YARIN YIKILACAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!