Olimpik Yıldızlar İstanbul’da Buluşacak… İBB Başkanı İmamoğlu: “WOA İçin Harika Bir Ortam Sunmaya Hazırız”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Olimpik Yıldızlar İstanbulda Buluşacak... İBB Başkanı İmamoğlu: WOA İçin Harika Bir Ortam Sunmaya Hazırız

Olimpik Yıldızlar İstanbul’da Buluşacak… İBB Başkanı İmamoğlu: “WOA İçin Harika Bir Ortam Sunmaya Hazırız”

Dünya Olimpiyat Sporcuları Birliği (WOA), 2023 Dünya Olimpiyat Sporcuları Forumu için İstanbul’u seçti. WOA Başkanı Joel Bouzou ile bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sporcularımıza, gençlerimize ve tüm toplumumuza ilham vermek üzere, Dünya Olimpiyat Sporcuları Forumu aracılığıyla WOA için harika bir ortam sunmaya hazırız” dedi. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2022’nin mart ayında Lozan’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile görüşerek 2036 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na talip oldu. Olimpiyat felsefesi vizyonu ile çalışmalarını sürdüren İBB, Dünya Olimpiyat Sporcuları Birliği’nin (WOA) düzenlediği Dünya Olimpiyat Sporcuları Forumu’na ev sahipliği yapacak.

İMAMOĞLU’DAN “HAZIRIZ” MESAJI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın en büyük kentinin yönetim organı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, sporun ve olimpik hareketin büyük etkisini kentimizdeki herkese ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Bu bağlamda, olimpiyat felsefesi, odak noktamızın merkezinde yer almaktadır. Stratejimizin önemli bir parçası da olimpik felsefenin en önemli temsilcileri olan olimpiyat sporcularını kentimizde ağırlamak ve böylece onların bilgi ve deneyimlerinden faydalanmaktır. Sporcularımıza, gençlerimize ve tüm toplumumuza ilham vermek üzere, Dünya Olimpiyat Sporcuları Forumu aracılığıyla WOA için harika bir ortam sunmaya hazırız” dedi.

JOEL BOUZOU’DAN ‘CUMHURİYET’ VURGUSU

WOA Başkanı Joel Bouzou ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümü kutlamalarının bir parçası olmanın büyük bir onur olduğunun altını çizerek, “Olimpiyat Sporcuları, olimpik hareketin değerlerinin canlı birer örneğidir. Dünya Olimpiyat Sporcuları Forumu, tüm kıtalardan olimpiyat sporcularının toplumlarına nasıl katkı sağlayabildiklerine dair hikayelerini paylaşabilecekleri, birbirlerine ilham verebilecekleri ve en iyi uygulamaları paylaşabilecekleri bir yerdir.

WOF’un önceki iki toplantısı, dünyanın dört bir yanından olimpiyat sporcularının toplumlarını bir araya getirmek, dezavantajlı gençlere spor fırsatları sağlamak, obezite ve hareketsizlikle mücadeleye yardımcı olmak ve çevreyi korumak için çok daha fazla projenin başlatılmasını sağlamıştır. Spor yoluyla dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek üzere daha fazla olimpiyat sporcusunu güçlendirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu.

Dünya Olimpiyat Sporcuları Forumu, ilk olarak 2015 yılında Moskova’da, ikincisi ise 2019 yılında Lozan’da düzenlendi. 107 Ulusal Olimpiyat Birliği’nden (NOA) 150’den fazla katılımcı, ‘Yaşam için Olimpiyat Sporcuları’ teması altında bir araya geldi. Forum, olimpiyat hareketinin kalbinde yer alan elçiler olarak olimpiyat sporcularının özel statüsünü pekiştirirken WOA’nın olimpiyat sporcularının ihtiyaçlarını desteklemek ve olimpik idealleri yaymaları ve NOA’ların küresel ağını güçlendirme görevlerini üstleniyor.

Art’s Magazin | İstanbul

Olimpik Yıldızlar İstanbul’da Buluşacak... İBB Başkanı İmamoğlu: “WOA İçin Harika Bir Ortam Sunmaya Hazırız”

Olimpik Yıldızlar İstanbul’da Buluşacak… İBB Başkanı İmamoğlu: “WOA İçin Harika Bir Ortam Sunmaya Hazırız”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!