‘OSCAR’ KAĞITHANE SADABAD SAHNESİ’NDE: YÖNETMEN ERSİN UMULU: “FERİDUN KARAKAYA ANISINA SAHNELEDİĞİMİZ OYUNUNUN BAŞ ROLÜNDE BUGÜN USTANIN OĞLU CEM KARAKAYA OYNUYOR”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘OSCAR’ KAĞITHANE SADABAD SAHNESİ’NDE: YÖNETMEN ERSİN UMULU: “FERİDUN KARAKAYA ANISINA SAHNELEDİĞİMİZ OYUNUNUN BAŞ ROLÜNDE BUGÜN USTANIN OĞLU CEM KARAKAYA OYNUYOR”

HABER: EDDA SÖNMEZ – KAMERA: ADEM KARABAYIR 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın ‘İstanbul Klasiklerle Buluşuyor’ başlığıyla duyurduğu 2022-2023 sezonu repertuvarının yeni oyunu ‘Oscar’, Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde seyirciyle buluştu. Farklı ülkelerde ve Türkiye’de önceki yıllarda birçok kez sahneye konan, soluksuz bir komedi olan Oscar’ın yönetmeni Ersin Umulu, “Bu oyunu oynamamızın en büyük nedeni Feridun Karakaya’nın anısına olması. Ve bugün başrolü ustanın oğlu Cem Karakaya oynuyor. Ustaya saygı olacak. Bunun için önemi çok çok büyük” dedi.

İBB Şehir Tiyatroları Claude Magnier’in yazdığı, Asude Zeybekoğlu’nun çevirdiği, Ersin Umulu’nun yönettiği ‘Oscar’ 22 Mart Çarşamba günü Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde seyirciyle buluştu. Oyunda, Abdullah Topal, Aslı Aybars, Asrın Gurur Kuyucak, Cem Karakaya, Ceylan Çete, Çağrı Büyüksayar, Damla Cangül Yiğit, Hakan Gümüş, Hüseyin Emre Şen, İrem Erkaya, Neslihan Ayşe Öztürk, Oğuzhan Oğuz rol alıyor. Oyun, bugün (25 Mart), 29 Mart ve 1 Nisan’da da aynı sahnede oynanacak.

Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde prömiyerini yapan oyun, yalancılığın, üç kağıtçılığın sonuçlarını mizahın diliyle sahneye taşıyor. Oscar adlı oyunun yönetmen ve oyuncuları, promiyer önceki ANKA Haber Ajansı’na konuştu.

Neşeli ve keyifli bir oyunu İstanbul seyircisi beklediğini söyleyen Yönetmen Ersin Umulu, ANKA şöyle konuştu: 

BU OYUNU OYNAMAMIZIN EN BÜYÜK NEDENİ FERİDUN KARAKAYA’NIN ANISINA OLMASI: Oyunumuz Fransız yazar Claude Magner’in bir oyunu. Oyun 1969 yılında yazılmış. 1980, 1981yıllarında da İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynamış. Oyunu rahmetli Feridun Karakaya oynamış. Bu oyunu oynamamızın en büyük nedeni onun anısına olması. Ve bugün bu seferki başrolünü oğlu Cem Karakaya oynuyor. Ustaya bir saygı olacak bizim için. Bunun için de önemi çok çok büyük.

NİSANIN İLK HAFTASINDAN İTİBAREN ÜMRANİYE SAHNESİ’NDE: Bir kapı ve bavul komedisi, bir karmaşadan yola çıkıyor. Zengin bir fabrikatörümüz var. Bir gün sabah bir zil çalıyor. Bir çalışanı geliyor ve ticaret müdürü olmak istediğini söylüyor. Aslında yatan kızına aşık. Ve bir gün içinde bütün her şey Arap saçına dönüyor. Neşeli bir komedi. Kapı komedisi. Ve tabii ki sonu mutlu biten ir aşkımız var. 12 kişilik bir kadromuz var. Şehir Tiyatroları sanatçıları oynuyor. Cem Karakaya başrolünde, Aslı Aybars var. Neslihan Öztürk var. Neşeli keyifli bir oyun bekliyor İstanbul seyircisini. Çarşamba günü prömiyer yaptık. İki hafta boyunca Kağıthane Sahnesi’ndeyiz. Nisanın ilk haftasından itibaren de Ümraniye Sahnesi’ne geçecek Oscar oyunumuz.

UMARIM BU OYUN BİRAZ OLSUN SEYİRCİMİZE UMUT OLUR, NEŞE OLUR: Üç aydan beri provalarımız sürüyor. Zor bir süreçten geçiyor. Biliyorsunuz koronavirüs atlattık. Önemli bir depremden çıktık. Üzüntülü bir süreçteyiz. Umarım bu oyun biraz olsun seyircimize bir umut olur, neşe olur. Çünkü sıkıntılarımız var. Hani bu komediyle birlikte inşallah bunun üzerinden de geleceğiz. İnşallah İstanbul seyircisi keyif alacak oyundan.”

Babası Karakaya’nın yaklaşık 40 yıl önce oynadığı başrolü bugün üstlenen Cem Karakaya ise şunları söyledi:

“BABAMIN ROLÜNÜ OYNAMAK ÇOCUKLUK, GEÇLİK HAYALİM: Bertrand Barnier’yi oynuyorum oyunda. Feridun Karakaya’nın rolü. Vallahi çok inanılmaz mutluyum. Çünkü bu benim çocukluk hayalim, gençlik hayalim. Bu oyun babam oynadığında 86 sezonuydu zannediyorsam. Babam 300 oyun oynamıştı hepsini birden seyretmiştim. Hiçbir tane kaçırmamıştım ve o zaman kafaya koymuştum ve ‘Eğer bir gün oyuncu olursam ben de bu oyunu oynayacağım’ demiştim. 5-6 senedir de bu oyunu yapabilmek için uğraşıyorum, çalışıyorum.

BU ROLÜ OYNAMAK BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ: Sonunda nihayet Genel Sanat Yönetmenimiz sevgili Ayşegül İşseven okeyledi projeyi. Ve bu sene babamın anısına bu oyunu oynayacağız. Ben de onun rolünü oynadığım için çok mutluyum. Bir de çok heyecanlıyım. Çok da stresliyim. Çünkü hani onun gibi oynamak zaten mümkün değil. Ama o rolü oynamak benim için çok önemliydi. O yüzden çok heyecanlıyım.

BÖYLE BİR OYUNU ERSİN UMULU İLE PAYLAŞMAK AYRICA GÜZEL OLDU: Yönetmenimiz Ersin Umulu ile binlerce oyunda oynadık. Çok fazla şey paylaştık. Böyle özel bir şeydi onunla paylaşmak benim için ayrıca bir güzellik oldu. İnşallah seyirci de çok beğenir.”

“İLK OYNADIĞIMDA EVİN KIZIYDIM, ŞİMDİ ANNESİNİ OYNUYORUM”

Oyunda anne rolünü oynayan Aslı Aybars da şöyle konuştu:

“Şu anda da Oscar oyununda oynuyorum. Madam Varnia karakteri. Tiyatroya ilk başladığım oyun. 1996 senesinde Nedim Saban Tiyatrosu’nda oynamıştım bu oyunu. Şu anda da burada oynuyorum. O zaman evin kızıydım. Şimdi evimin annesini oynuyorum. Çok heyecanlıyım. Çok güzel bir ekiple çalışıyoruz.

Şehir Tiyatroları’nda 2017’den beri oyuncuyum. 2012 konservatuvar çıkışlıyım. Sonra Bakırköy Belediye Tiyatroları sonrasında Nilüfer Tiyatrosu ve 2017’de de Şehir Tiyatroları ailesine katıldım. Burada zannediyorum 5’inci oyunum olması lazım. İlk oyunum burada yine Ersin Umulu’nun yönettiği ‘Bak bizim şarkımızı çalıyorlar’. İkinci oyunumuz Ersin abiyle (Umulu). Ondan sonra ‘Benim güzel pabuçlarım’ adlı çocuk oyunumuz vardı. Sonra “Hastalık hastası’ oldu ‘Güle ağıt’ oldu. Ve Oscar benim beşinci oyunum.” 

“FERİDUN KARAKAYA’NIN OĞLU CEM ABİYLE OYNAMAK, BU OYUNUN HEYECANINI PAYLAŞMAK BENİM İÇİN GURUR”

Oyuncu Çağrı Büyüksayar ise duygularını şöyle dile getirdi:

“Çok heyecanlıyım. Çünkü ekip dört aydır prova yapıyor. Ben onlara sadece bir ay önce katıldım. Daha yeniyim. Christian Martin rolü, oyunun biraz böyle nasıl diyeyim eğlenceli, üçkağıtçı karakteri. Ona hayat vermeye çalışıyorum şu anda. O yüzden de çok heyecanlıyım. Ekip arkadaşlarımı çok seviyorum. Yani ekip gerçekten çok eğlenceli ve enerjik bir ekip. Onların arasına dahil olduğum için mutluyum. Yani yeniden Ersin abiyle çalışmak da büyük mutluluk. Ve ustanın Feridun Karakaya’nın anısına olması ve onun oğluyla birlikte Cem abiyle birlikte bu oyunun heyecanını paylaşmak benim için büyük gurur ve onur.

Bir ay prova yaptım. Üç hafta içerisinde, ezberi de bayağı uzundu ve hani gece-gündüz ezber yaptım diyebilirim. Bayağı uzun bir rol. Oyunculuk kariyerimde de ilk bu rol, yani böyle bir karakter, vodvil (toplumsal sorunları mizahi bir yaklaşımla hicveden tiyatro türü) olması. Aslında oyunculuk mesleğinde komediye daha yatkın hissediyorum kendimi. Zaten dışarıda yer aldığım projelerde de böyle komedi rollerinde yer aldım. Ama bu oyunda da hem vodvilde oynamak hem Ersin abinin enerjisiyle çalışmak güzel. Galiba benim enerjim de Cristian Martin karakteriyle bütünleşti. Onunla bütünleştik.” 

Art’s Magazin  Gündem

‘OSCAR’ KAĞITHANE SADABAD SAHNESİ’NDE: YÖNETMEN ERSİN UMULU: “FERİDUN KARAKAYA ANISINA SAHNELEDİĞİMİZ OYUNUNUN BAŞ ROLÜNDE BUGÜN USTANIN OĞLU CEM KARAKAYA OYNUYOR”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!