‘RESİMLİ İSTANBUL APARTMANLARI’ KİTABI İBB YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

featured
service

‘RESİMLİ İSTANBUL APARTMANLARI’ KİTABI İBB YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Yayınları, ‘Resimli İstanbul Apartmanları’ kitabını çıkardı. Kitap, 1900’lü yılların başında başlayan ve Fatih’ten Kadıköy’e binaların iç yüzünü şenlendiren apartman duvarlarına çizilen resimler geleneğini gün yüzüne çıkarıyor.

İstanbul’un değişmeye başlayan mimarisiyle birlikte 1910’lu yıllardan itibaren yapılara sanatsal bir dokunuş oldu. Apartman duvarlarına çizilen resimler bir geleneği başlattı. Özellikle 1930’lu yılların başında sayıları bir hayli artan bitişik nizam apartmanlarda uygulanan bu tarz o kadar benimsendi ki, Fatih’ten Şişli’ye, Beyoğlu’ndan Kadıköy’e kadar binaların iç yüzünü şenlendirdi.

Apartmanlara resimler çizen ressamların karakterleri de yansıdı duvarlara. Üstelik her birinin ilginç hikâyesi vardı. 1980’li yıllara kadar İstanbul’un resimli apartman geleneği sürdü. Fakat modern kentleşme anlayışıyla apartmanlar yerini sitelere ve toplu konutlara bıraktı. Hâl böyle olunca da İstanbul’un resimli apartmanları geleneği sona erdi ve geriye az sayıda örnekleri kaldı.

Resimli İstanbul Apartmanları girişlerinde duvar resimleri bulunan meskenleri titizlikle kayıt altına alırken, kentin toplumsal tarihine de katkı sunuyor. Âdeta o yıllara ait eski bir film karesinden sesleniyor.  Ve zamanla üzerinden doğal gaz boruları geçirilen, yamaçlarına elektrik düğmeleri yerleştirilen dağlar, kıyısında posta kutuları beliren göl kenarları okuru kendi hikâyesine davet ediyor.

Resimli İstanbul Apartmanları kitabına, İstanbul Kitapçısı şubeleri, www.istanbulkitapcisi.com ve tüm kitapçılardan ulaşmak mümkün olacak.

Art’s Magazin  Gündem

‘RESİMLİ İSTANBUL APARTMANLARI’ KİTABI İBB YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!