Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

Sabancı Holding CEO’su Alper: “Önümüzdeki 5 Yılda Yaptığımızın İki Katı Yatırım Yapacağız”

service

Sabancı Holding CEOsu Alper: Önümüzdeki 5 Yılda Yaptığımızın İki Katı Yatırım Yapacağız

Sabancı Holding CEO’su Alper: “Önümüzdeki 5 Yılda Yaptığımızın İki Katı Yatırım Yapacağız”

ESRA ALUS

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, enerji ve iklim teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri ve dijital teknolojileri, “yeni ekonomi” ‘adı altında konumlandırdıklarını belirterek, “Artık tüm dünya ekonomileri inanılmaz, belirsiz bir döneme giriyor. Hızlı olabilmek, hızlı hareket edebiliyor olmak hem riskleri azaltmak hem fırsatları daha hızlı yakalayabilmek için çok önemli. Biz Türkiye’nin Sabancı’sıydık. Türkiye’ye hala çok ciddi şekilde yatırım yapmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki 5 yılda yaptığımızın iki katı yatırım yapacağız. Sabancı’nın ciddi bir büyüme dönemine girdiğini söyleyebilirim” dedi.  

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Sabancı Kuleleri’nde bugün basın toplantısı düzenleyerek, ‘yeni ekonomi’ odaklı büyüme stratejisi kapsamında, inovasyon ve teknoloji yatırımlarına hız verdiklerini söyledi. Alper, bu çerçevede, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunmayı amaçlayan Sabancı ARF (Almost Ready to Fly – Neredeyse Uçmaya Hazır) programını hayata geçirdiklerini duyurdu.

Holding olarak yatırımlarının yüzde 25’ini ana işleri korumak ve büyütmek için yüzde 75’ini ise yeni ekonomi alanındaki yatırımlara ayırdıklarını belirtti. Alper, şunları söyledi:

“SABANCI TOPLULUĞU OLARAK TOPLULUK VAADİ DENİLEN VAADİMİZİ YENİLEDİK: Tam pandeminin öncesinde biz Sabancı Topluluğu olarak bu üst amaç ya da topluluk vaadi denilen vaadimizi yeniledik. Bunu da topluluğumuzdaki gençlerle birlikte yaptık. Çok köklü bir kuruluşuz, yüzyıla geliyoruz. İleriye bakıp ‘Sabancı nereye dönüşmeli? Nereye doğru gitmeli? Ortak vaadimiz ne olmalı?’ diye dönüp baktığımızda, sürdürülebilir bir yaşam için, öncü girişimlerle Türkiye’yi ve dünyayı birleştiririz dedik. Bu cümleyi de gençlerle birlikte kurduk.  

DÜNYA EKONOMİLERİ İNANILMAZ BELİRSİZ BİR DÖNEME GİRİYOR: Üç tane çok önemli kavram var. Bunlardan biri sürdürülebilirlik. Dünyanın belki de bundan sonraki 20-25 yılını ekonomide siyasetini bu şekillendirecek. İkinci kavram Türkiye’yle dünyayı birleştirmek. Üçüncü kavram da çeviklik. Tüm dünya ekonomileri inanılmaz belirsiz bir döneme giriyor. Yıl içerisinde hızlı olabilmek, hızlı hareket edebiliyor olmak hem riskleri azaltmak hem fırsatları daha hızlı yakalayabilmek için çok önemli.

15 ÜLKEDE TESİSLERİMİZ YA DA ŞİRKETLERİMİZ VAR: Biz Türkiye’nin Sabancı’sıydık. Türkiye’ye hala çok ciddi şekilde yatırım yapmaya devam ediyoruz. Ama bir yandan da bu globalleşme yolunda önemli adımlar atmamız gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla ayak izimizi artık küresele taşıyoruz. Şu anda 15 tane ülkede tesislerimiz ya da şirketlerimiz var ve bunlarla dünya pazarlarındaki müşterilerimize daha yakından hizmet etmek istiyoruz.

ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILDA YAPTIĞIMIZIN İKİ KATI YATIRIM YAPACAĞIZ: Biz yeni ekonomi olarak kendimize üç tane alan belirledik. Bunlardan bir tanesi dijital, ikincisi ileri malzemeler, üçüncüsü de iklim teknolojileri. Biz önümüzdeki 5 yılda yaptığımızın iki katı yatırım yapacağız. Sabancı’nın ciddi bir büyüme dönemine girdiğini söyleyebilirim. Bu yatırımlarımızın yüzde 25’ini ana işlerimizi korumaya, ana işlerimizi büyütmeye ayırıyoruz. Yüzde 75’ini de bu yeni büyüme platformlarına, bizi yeni ekonomiye hazırlayan platformlara ayırıyor olacağız. Üç alanda yatırımlar olacak. İklim teknolojileri hem Türkiye’de hem yurt dışında. Diğeri ileri malzeme teknolojileri. Burada daha da fazla yatırımla ve daha fazla inovasyonla ileriye gidiyor olacağız.

BUGÜN ASIL ODAKLANILMASI GEREKEN PARA YA DA FİNANSMAN DEĞİL, ‘FİKİR’: Sabancı Topluluğu’nda biz teknolojiyi ve inovasyonu en büyük hızlandırıcı olarak görüyoruz ve tüm paydaşlarımıza değer yaratmak üzere bu doğrultuda çalışıyoruz. Finansman, dünyada yaşanan dönüşümün önemli bir ayağı. Ancak paranın sahibi olan kurumlar artık doğru fikirleri arıyorlar. Dolayısıyla bugün asıl odaklanılması gereken para ya da finansman değil, ‘fikir’. Çünkü iyi fikirleri geliştirirsek, olgunlaştırırsak, finans kaynakları bu fikirlerin peşinde koşacaktır. Sabancı ARF bence bu bakış açısının çok güzel bir örneği.

İçinde bulunduğumuz Sabancı Center Sabancı ARF ile doğru projelerin büyüyüp yeşereceği; doğru fikirlerin ülkemiz ve dünyamız için birer değere dönüşeceği bir sahne olacak. Her girişimin kendi kanatlarıyla doğduğunu, ancak uçmak için doğru desteğe ihtiyaç duyar. Sabancı ARF Almost Ready to Fly ismi de aslında bu yaklaşımdan geliyor. Biz bu projeyle hem topluluk içerisindeki hem de topluluk dışındaki tüm girişimcilere, fikirlerini geliştirebilecekleri bir platform, doğru bağlantılar, mentorluk ve finansal destek sunuyoruz ve diyoruz ki erken aşama girişimler Sabancı ARF ile uçacak.”

Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün de “Sabancı ile özdeşleşen kavramların başında inovasyonun geldiğini belirtti. Eyigün şunları aktardı:

EYİGÜN: PROSESLERİMİZE, SABANCI ARF İLE DÖRDÜNCÜSÜNÜ EKLİYORUZ.

“Bizim 5 yıllık planlarımız oluyor. Bu planlar doğrultusunda birtakım stratejik hedeflerimiz olur. Bu hedefleri hayata geçirmek için uyguladığımız birtakım proseslerimiz var. Bugüne kadar bunlar üç taneydi. Sabancı ARF ile bunlara bir dördüncüsünü ekliyoruz. Aslında biz günün sonunda portföyü yöneten bir şirketiz. Dolayısıyla stratejik hedeflerimizi ya da planlarımızı geliştirmek için bu portföyü şekil veriyoruz.

ASIL ÖNEMLİ OLAN TOPLULUK BÜNYESİNDE İNOVASYON KÜLTÜRÜNÜ YARATMAK: Daha geniş bir anlatımla inovasyonu sadece maddi yatırımlarla sağlamak mümkün değil. Burada asıl önemli olan topluluk bünyesinde inovasyon kültürünü yaratmak. Fikirden değere uzanan süreci en iyi şekilde kurgulamak. Bu kapsamda stratejik önceliklerimiz doğrultusunda bugüne kadar üç temel iş geliştirme ve inovasyon süreci yürütüyorduk.

Bunlardan ilki, bir portföyü yöneten bir grup olarak şirket birleşmeleri ve satın almaları yapmak. İkinci olarak, Sabancı Ventures adı altında kurulmuş olan bir kurumsal girişim sermayesi fonumuz var. Bu fon ile stratejik odak alanlarımızda belli bir aşamaya gelmiş olan girişimlere azınlık yatırımlar yapıyoruz. Üçüncü olarak, X-teams adını verdiğimiz bir çevik iş geliştirme programımız bulunuyor. Şimdi ise bu üçüne, bu yap-bozun 4. parçası olacak Sabancı ARF’ı ekliyoruz.

SABANCI ARF AÇIK İNOVASYON VE GİRİŞİM HIZLANDIRMA PLATFORMU: Sabancı ARF bizim çok boyutlu bakış açımızın; iş geliştirme ve inovasyon süreçlerimizin önemli tamamlayıcılarından biri olacak. Sabancı ARF açık inovasyon ve girişim hızlandırma platformu. Biz Sabancı ARF ile erken aşama girişimlere destek vererek, onların müşteri ve paydaş haritalarını genişletmelerine olanak sağlayacağız. Özetle, ‘fikirden değere’ giden bu sürecin birçok önemli unsuru var ve artık Sabancı ARF da bu sürecin içerisinde yer alan çok önemli bir parça. 

TOPLULUK ÇALIŞANLARI 20 HAFTA KENDİ İŞ FİKİRLERİNE ODAKLANABİLECEK:

Sabancı ARF ile Türkiye’de bir ilki hayata geçirdik. Burada özellikle topluluk içi girişimcilerimiz için, Türkiye’de uygulanmayan bir modelle hareket ettik. Hangi topluluk şirketinde çalışırlarsa çalışsınlar, onlara, kendi işlerinden tamamen ayrılmadan hayallerinin, projelerinin peşinden gitme fırsatı tanıdık.

Sabancı şirketlerinden fikir başvurusu yapan çalışanlarımız, özlük hakları korunmak kaydıyla Sabancı Topluluğu’ndaki işlerine ara verip 20 hafta boyunca sadece kendi iş fikirlerine odaklanıp onu ticarileştirebilecek. Sonrasında da kendi fikirlerinden kurulacak şirketin ana hissedarı olacaklar. Projelerinde devam etmek istemeyenler ise eskiden çalıştıkları şirkete herhangi bir özlük hakkı ya da kariyer kaybı olmadan geri dönebilecekler. Bu hak bugüne kadar Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminde verilmemiş bir fırsat, bunu özellikle belirtmek isterim.”

GİRİŞİMCİLERE 30 BİN DOLARA KADAR NAKİT DESTEK İMKÂNI SAĞLANIYOR

Programın tanıtımında Sabancı ARF’a dahil olan katılımcıların nelerden ve ne şekilde faydalandıkları da maddeler halinde açıklandı. Bu yıl birincisi düzenlenen programa 16 gün içinde, yüzde 20’si topluluk içinden, yüzde 80’i ise topluluk dışından olmak üzere toplam 544 başvuru yapıldığı belirtilen açıklamada verilen bilgiler şöyle:

“- Sabancı ARF’a dahil olan girişimler, alanında uzman danışmanlar ile çalışarak hangi aşamalarda olduklarına göre farklı destek ve mentorluk olanaklarından yararlanıyorlar.

– Bu danışmanlığa ek olarak Sabancı Topluluğu’nun sahip olduğu network, mekân gibi kaynakları kullanabiliyor; Topluluk şirketlerinden başlamak üzere, farklı şirketler ile iş birliği fırsatlarını ilk elden tanışıklık ve yerleştirme ile yakalıyorlar.   

– Program kapsamında, ürün ya da hizmet prototipini geliştirmek, ilk müşteri bağlantısını yapmak veya fatura sayısını arttırmak için girişimcilere 30 bin dolara kadar nakit destek imkânı sağlanıyor.

– Final gününde seçilen girişimlere, süreç boyunca sağlanan nakdi destek dahil olacak şekilde 150 bin dolara kadar, Sabancı ARF tohum yatırımı yapılıyor.

– Sabancı Topluluğu çalışanlarının yanı sıra Topluluk dışından da tüm girişimcilere açık olan Sabancı ARF’ın başvuru süreçleri eylül ayında tamamlandı. 

– Girişimciler, Sabancı’nın Topluluk Vaadi ve stratejik öncelikleri doğrultusunda, ‘Sürdürülebilirlik’ eksenini baz alacak şekilde, ‘yeni ekonomi’ olarak tanımlanan ‘Dijital Teknolojiler’, 2İklim Teknolojileri’ ve ‘İleri Malzeme Teknolojileri’ alanlarındaki fikirlerini, yol haritalarıyla birlikte başvuru dosyalarına ekledi. 

– Seçilen 14 girişimin yüzde 50’si dijital teknolojiler, yüzde 43’ü iklim teknolojileri, yüzde 7’si ise ileri malzeme teknolojilerine odaklanıyor.”

14 GİRİŞİM, ORYANTASYON SÜREÇLERİNİ TAMAMLAYARAK EĞİTİM VE MENTORLUK PROGRAMLARINA BAŞLADI

Basın açıklamasında verilen bilgilere göre, topluluk içinden ve dışından erken aşama girişimlere mentorluk, iş birliği ve yatırım desteği sunan Sabancı ARF’ın ilk uygulama dönemi kapsamında, toplam 14 girişim, oryantasyon süreçlerini tamamlayarak eğitim ve mentorluk programlarına başladı.

20 hafta boyunca Sabancı Holding’in İstanbul’daki merkezi Sabancı Center’da, kendilerine özel olarak hazırlanan alanda çalışmalarına devam edecek girişimler, Mart 2023’te düzenlenecek final gününde, projelerini Yatırım Jürisi’ne sunma şansı elde edecek. Değerlendirmesi olumlu sonuçlanan girişimciler, 150 bin dolara kadar Sabancı ARF tohum yatırımına hak kazanacak.

Art’s Magazin | Ekonomi

Sabancı Holding CEO’su Alper: “Önümüzdeki 5 Yılda Yaptığımızın İki Katı Yatırım Yapacağız”
Sabancı Holding CEO’su Alper: “Önümüzdeki 5 Yılda Yaptığımızın İki Katı Yatırım Yapacağız”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!