TCMB: FİNANSAL KESİM DIŞINDAKİ FİRMALARIN NET DÖVİZ POZİSYONU AÇIĞI 6,1 MİLYAR DOLAR AZALDI

featured
service

TCMB: FİNANSAL KESİM DIŞINDAKİ FİRMALARIN NET DÖVİZ POZİSYONU AÇIĞI 6,1 MİLYAR DOLAR AZALDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyonu açığı eylülde 6 milyar 128 milyon dolar azalarak 83 milyar 61 milyon TL oldu.

TCMB, eylül ayına ilişkin Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülüklerine ilişkin rakamları bugün yayınladı. Buna göre, net döviz pozisyonu açığı ağustos dönemine göre 6 milyar 128 milyon dolar azalarak, 83 milyar 61 milyon dolar oldu. Merkez Bankası’nın açıkladığı veriler şöyle:

“NET DÖVİZ POZİSYONU AÇIĞI 6 MİLYAR 128 MİLYON DOLAR AZALDI: Eylül ayına ait finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri tablosu değerlendirildiğinde; ağustos verilerine göre varlıklar 1 milyar 367 milyon dolar artarken, yükümlülükler 4 milyar 761 milyon dolar azaldı. Net döviz pozisyonu açığı ise 83 milyar 61 milyon dolar oldu ve ağustos dönemine göre 6 milyar 128 milyon dolar azaldı.

YURT İÇİ BANKALARDAKİ MEVDUAT 1 MİLYAR 78 MİLYON DOLAR ARTTI: Eylül dönemi varlık dağılımı incelendiğinde; bir önceki aya göre yurt içi bankalardaki mevduat, yurt dışına doğrudan sermaye yatırımları ve ihracat alacakları sırasıyla 1 milyar 78 milyon dolar, 312 milyon dolar ve 1 milyon doları arttı ve sonuç olarak varlıklar 1 milyar 367 milyon dolar yükseldi.

İTHALAT BORÇLARI 260 MİLYON DOLAR ARTTI: Yükümlülük dağılımında ise; bir önceki aya göre yurt içinden sağlanan nakdi krediler ve yurt dışından sağlanan nakdi krediler sırasıyla 4 milyar 233 milyon dolar ve 788 milyon dolar azalırken, ithalat borçları 260 milyon dolar arttı ve bunlara bağlı olarak yükümlülükler 4 milyar 761 milyon dolar azaldı.

KISA VADELİ DÖVİZ FAZLASI 2 MİLYAR 979 MİLYON DOLAR ARTTI: Eylül döneminde kısa vadeli varlıklar 152 milyar 629 milyon dolar iken, kısa vadeli yükümlülükler 80 milyar 651 milyon dolar oldu. Kısa vadeli net döviz pozisyonu fazlası ise 71 milyar 978 milyon dolar olarak gerçekleşerek ağustos dönemine göre 2 milyar 979 milyon dolar arttı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı ise yüzde 32 düzeyinde.”

TCMB: FİNANSAL KESİM DIŞINDAKİ FİRMALARIN NET DÖVİZ POZİSYONU AÇIĞI 6,1 MİLYAR DOLAR AZALDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!