THBB BAŞKANI IŞIK: “RİSKLİ YAPILARI ACİLEN YENİLEYEREK YENİ ACILARIN YAŞANMASINI ÖNLEYEBİLİRİZ”

featured
service

THBB BAŞKANI IŞIK: “RİSKLİ YAPILARI ACİLEN YENİLEYEREK YENİ ACILARIN YAŞANMASINI ÖNLEYEBİLİRİZ”

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık, 10 ilde yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, “Afetler nedeniyle yaşanan can kayıplarının yaklaşık yüzde 60’ı depremler nedeniyle meydana gelmektedir. Riskli yapıları acilen yenileyerek yeni acıların yaşanmasını önleyebiliriz. Her yıl en az 300 bin konutun dönüştürülebilmesi için süreçte yer alacak bütün paydaşlar aktif rol almalı. Bütün beton üreticilerini standartlara uygun üretim yapmak üzere Kalite Güvence Sistemi (KGS) Sistemi’ne davet ediyoruz” dedi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde dün sabah saat 04.17’de 7,7 büyüklüğünde meydana gelen depremden Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis etkilendi. Dün saat 13.24’te de Kahramanmaraş Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha meydana geldi. 10 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından THBB Başkanı Işık bugün yazılı bir açıklama yaparak kaliteli beton kullanımıyla depremi az hasarla atlatmanın mümkün olduğuna dikkat çekti. Işık’ın açıklaması şöyle:

“CAN KAYIPLARININ YAKLAŞIK YÜZDE 60’ININ NEDENİ DEPREMLER: Ülkemizde deprem can ve mal kaybı bakımından ilk sırada yer alan bir afet türüdür. Afetler nedeniyle yaşanan can kayıplarının yaklaşık yüzde 60’ı depremler nedeniyle meydana gelmektedir.

DEPREMLER, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYDU: İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre 1900 yılından günümüze en az 5,0 büyüklüğünde bin 796 deprem kaydedilmiştir. 6 Şubat 2023 tarihinde 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 ve 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7,6 büyüklüğündeki depremler, kentsel dönüşümün önemini bir kez daha ortaya koydu. Depremlerin yerini, zamanını ve şiddetini kesin olarak bilemediğimiz için riskli yapıları acilen yenileyerek yeni acıların yaşanmasını önleyebiliriz.

HER YIL EN AZ 300 BİN KONUTUN DÖNÜŞTÜRÜLEBİLMESİ BÜTÜN PAYDAŞLAR AKTİF ROL ALMALI: Özellikle ticaretin, sanayinin ve önemli üst ve altyapıların olduğu büyükşehirlerde yaşanan büyük depremlerin ülke ekonomisine etkileri de değerlendirilmelidir. Bu nedenle, kentsel dönüşümün hızını azaltan sorunların çözülmesi önem arz etmektedir. Bu sorunların çözülmesi ile vatandaşların güvenli ve konforlu yaşam alanlarına kavuşması sağlanabilecektir. Bu nedenle T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından her yıl en az 300 bin konutun dönüştürülebilmesi için süreçte yer alacak bütün paydaşlar aktif rol almalıdır.

KGS BELGELİ KALİTELİ HAZIR BETON OLASI BİR DEPREMDE BİRÇOK HAYAT KURTARACAKTIR: Hazır beton alanında kaliteyi garanti altına almayı hedefleyen Birliğimiz, KGS ile hazır beton tesislerinin üretim şartlarını, teknik ve laboratuvar altyapısını, personel yeterliliğini denetleyerek kaliteli ve yüksek dayanım sınıflarında beton üretimi gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yeni yapıların inşasında ve kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak KGS kalite belgeli hazır beton, olası bir depremde birçok hayat kurtaracaktır.

YAPILARIMIZ ARTIK DAHA GÜVENLİ: 2000’li yılların başından itibaren inşaatlarda hazır beton kullanımının zorunlu olması, nervürlü demir kullanılması, Yapı Denetim Sistemi’nin Türkiye genelinde uygulanmaya başlaması ve daha etkili deprem yönetmeliklerinin hazırlanması ile betonarme yapılar çok daha güvenli hâle geldi. Son yıllarda meydana gelen depremlerde genel olarak 2000 yılı öncesi binaların ağır hasar gördüğüne, ancak gerekli önlemler alındıktan sonra yapılan daha genç binaların çok daha güvenli olduğuna şahit oluyoruz. Kurallara ve standartlara uygun bir şekilde yapılmış ve denetlenmiş yapılar depreme karşı en büyük korumamızdır.

BÜTÜN BETON ÜRETİCİLERİNİ STANDARTLARA UYGUN ÜRETİM YAPMAK ÜZERE KGS SİSTEMİ’NE DAVET EDİYORUZ: Türkiye’de üretilen betonların yüzde 65’i Türkiye Hazır Beton Birliği üyeleri tarafından KGS belgeli olarak üretiliyor. Depreme karşı dayanıklı yapılaşma için bu oranın daha yüksek olması gerekiyor. KGS Sistemi’ne katılan beton tesisleri, yoğun kontroller sonucunda daha stabil ve sürdürülebilir bir üretim yapmaktadır. Böylece hem kaliteli hem de ekonomik bir üretim elde edilmektedir. Standartlara uygun üretimin sağlanmasıyla beton üreticisi ile tüketici arasında güven oluşmaktadır. Sektördeki bütün üreticilere tarafsız ve doğru bir denetim uyguladığı için KGS Belgeli beton üreticileri özellikle tercih edilmektedir. Günümüzde bazı prestijli projelerin teknik şartnamelerinde beton üreticisi firmaların KGS belgeli THBB üyesi olmalarının ön şart olarak talep edilmesi, ülkemiz ve bizler için sevindiricidir. Bu doğrultuda, bütün beton üreticilerini standartlara uygun üretim yapmak üzere KGS Sistemi’ne davet ediyoruz.

İNŞAATLARDA DAHA YÜKSEK DAYANIMLI VE DOĞRU ÇEVRESEL ETKİ SINIFINDA BETONLAR KULLANILMALI: Betonarme yapıların uzun yıllar boyunca depreme karşı dayanıklı olabilmesi için dış çevre etkilerine de dayanıklı olacak şekilde boşluksuz ve geçirimsiz olması gerekiyor. Bu dayanıklılığın yani dürabilitenin sağlanması için, beton dayanım sınıflarının daha da yükseltilmesi çok önemli. Dayanım sınıfı kadar önemli olan bir konu da betonun servis ömrü boyunca performansını belirleyecek olan ‘Çevresel Etki Sınıfı’dır. Doğru çevresel etki sınıfı seçilip buna göre beton kullanılmazsa, yapıda uzun vadede bozulmalar meydana gelecek, öngörülen servis ömrü ve depreme dayanıklılık azalacaktır. Projeye uygun çevresel etki sınıfının doğru bir şekilde belirlenmesi noktasında projeyi yapan mühendise ve denetlenmesi konusunda özellikle Yapı Denetim Sistemi’ne büyük rol düşüyor. Doğru belirlenmiş çevresel etki sınıfında, yüksek dayanımlı ve kalite belgeli betonlarla inşa edilen standartlara uygun olarak tasarlanmış ve denetlenmiş binaların depremde alacağı hasarın daha az olacağını öngörebiliyoruz.”

Art’s Magazin  Ekonomi

THBB BAŞKANI IŞIK: “RİSKLİ YAPILARI ACİLEN YENİLEYEREK YENİ ACILARIN YAŞANMASINI ÖNLEYEBİLİRİZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!