TRAKTÖR ÜRETİM VE PAZARLAMA SEKTÖRÜNDEKİ 10 ŞİRKET HAKKINDA “REKABET” SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TRAKTÖR ÜRETİM VE PAZARLAMA SEKTÖRÜNDEKİ 10 ŞİRKET HAKKINDA “REKABET” SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

Rekabet Kurulu, traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren 10 şirket hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiklerine dair bulguları ciddi ve yeterli bularak, soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumu, AGCO Tarım Makineleri Tic. Ltd. Şti, Argo Tractors Turkey Traktör San. ve Tic. Ltd. Şti., Başak Satış Pazarlama ve Yatırım AŞ, Erkunt Traktör Sanayi AŞ, Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ, IPSO Tarım AŞ, Kubota Turkey Makine Ticaret Ltd. Şti., Same Deutz Fahr Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ, Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ ile Türk Traktör ve Ziraat Makinaları AŞ’nin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri yönündeki iddialarla ilgili ön incelemenin sonucunu internet sitesinden duyurdu.

Rekabet Kurulu’nun söz konusu 10 şirket ile ilgili Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiklerine dair bulguları ciddi ve yeterli bularak soruşturma başlattığının belirtildiği açıklama şöyle:

“ÖN ARAŞTIRMA KARARA BAĞLANDI: Traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

REKABET KURULU, BULGULARI CİDDİ VE YETERLİ BULDU: Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 05 Ocak 2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla; AGCO Tarım Makineleri Tic. Ltd. Şti, Argo Tractors Turkey Traktör San. ve Tic. Ltd. Şti., Başak Satış Pazarlama ve Yatırım AŞ, Erkunt Traktör Sanayi AŞ, Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ, IPSO Tarım AŞ, Kubota Turkey Makine Ticaret Ltd. Şti., Same Deutz Fahr Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ, Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ ve Türk Traktör ve Ziraat Makinaları AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.”

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar” başlığı altındaki bölümde yer alan 4’üncü maddesi şöyle:

“Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.”

(Fotoğraf: Arşiv)

 

Art’s Magazin  Ekonomi

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!