TÜGİAD’DAN, EYT DÜZENLEMESİYLE EMEKLİ OLAN İŞVERENLERE, BİR YILLIK MAAŞLARINI DEPREMZEDE KADINLAR YARARINA AFAD’A BAĞIŞLAMALARI ÇAĞRISI

featured
service

TÜGİAD’DAN, EYT DÜZENLEMESİYLE EMEKLİ OLAN İŞVERENLERE, BİR YILLIK MAAŞLARINI DEPREMZEDE KADINLAR YARARINA AFAD’A BAĞIŞLAMALARI ÇAĞRISI

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, kamuoyunun Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası olarak adlandırdığı düzenleme kapsamında emekli olan işverenlere, bir yıllık maaşlarını depremzede kadınların acılarını hafifletmek, mümkünse onlara iş imkanları yaratabilmek için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağışlamaları çağrısında bulundu.

TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, bugün yaptığı yazılı açıklamada, kendisi gibi iş dünyasından pek çok kişinin EYT Yasası ile emekliliğe hak kazandığını belirtti. Açıklamanın devamında da Kahramanmaraş merkezli depremlerin neden olduğu sorunlar tamamen bitene kadar desteğe devam edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Her zaman olduğu gibi depremzede kadınlarımız birçok zorlukla karşı karşıya. Bu amaçla; ben bir yıllık emekli maaşımı depremzede kadınların acılarını hafifletmek, mümkünse onlara iş imkanları yaratabilmek için AFAD’a bağışlıyorum. Biliyorum ki benim gibi iş dünyasından birçok isim bu yasa ile emekli oldular. Onları da bu amaçla bağış yapmaya davet ediyorum” dedi.

Hem TÜGİAD hem de Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (DOSABSİAD) ilk kadın başkanı olan Çevikel, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı değerlendirmede, kadınların iş hayatına katılması gerektiğine dikkat çekti. Çevikel’in açıklaması şöyle:  

“KADINLAR EKONOMİK, SOSYAL VE SİYASAL YAŞAMDA DAHA FAZLA ROL ALMALI: Kadınlar, kültürel çevre, aile sorumlulukları, eğitim düzeyi ve benzeri engellerin etkisiyle iş dünyasında erkekler kadar yer alamıyor. Bunun önünde, ticareti erkeklere ait bir dünya olarak gören anlayış kadınların da erkeklerin de zihinlerindeki ilk engeli oluşturuyor. Oysa kadınların iş hayatına daha fazla katılmaları, bir demokrasi ve toplumsal gelişme konusu olarak görülmelidir. Kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal yaşamda daha fazla rol aldığı bir toplum ancak nitelikli dönüşümü sağlayacaktır. Bu nedenle kadınların yaşadıkları toplumda, karar alma mekanizmalarında söz sahibi olmaları için en etkili yol iş hayatına katılmalarıdır.

KADINLAR DAHA ÇOK YÖNETİCİ, GİRİŞİMCİ OLMALI: TÜGİAD ve DOSABSİAD olarak kadınların iş hayatına kazandırılması ve istihdam oranlarının artırılması amacıyla önemli adımlar attık. Kadının iş dünyasında olmasının ekonomik katkıları çok değerli. Biz ‘Bu da yetmez’ diyoruz. Kadınlar daha çok yönetici, girişimci noktasında olmalı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde bütün dünyadan önce aldığımız bu hakları kullanmak ve çalışmak zorundayız. Kadın yöneticilerin daha fazla olması için elimizden geleni yapıyoruz. Kadınlarla ilgili konuların sadece seçim dönemlerinde ya da dünya emekçi kadınlar gününde gündeme gelip sonra unutulmaması için hepimize önemli görevler düşüyor. Unutmayalım ki sürdürülebilir büyümenin en önemli kilit noktalarından biri istihdam ve bu kilidi açacak en önemli anahtar da kadınlarımızdır.”

Art’s Magazin  Ekonomi

TÜGİAD’DAN, EYT DÜZENLEMESİYLE EMEKLİ OLAN İŞVERENLERE, BİR YILLIK MAAŞLARINI DEPREMZEDE KADINLAR YARARINA AFAD’A BAĞIŞLAMALARI ÇAĞRISI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!