UĞUR MUMCU BEYLİKDÜZÜ’NDE, ‘VURULDUK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ’ SÖYLEŞİSİYLE ANILDI 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UĞUR MUMCU BEYLİKDÜZÜ’NDE, ‘VURULDUK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ’ SÖYLEŞİSİYLE ANILDI 

Beylikdüzü Belediyesi’nin usta şair Nazım Hikmet ile gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu andığı ‘30. Adalet ve Demokrasi Haftası’ etkinlikleri kapsamında; CHP Milletvekili Utku Çakırözer ve gazeteci-yazar Murat Ağırel, Mumcu’nun gazeteciliğini anlattı.

Beylikdüzü Belediyesi’nin usta şair Nazım Hikmet ile gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu andığı ‘30. Adalet ve Demokrasi Haftası’ etkinlikleri kapsamında; CHP Milletvekili Utku Çakırözer ve gazeteci-yazar Murat Ağırel, Mumcu’nun gazeteciliğini anlattı. Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Vurulduk Ey Halkım, Unutma Bizi’ söyleşisinde Çakırözer ve Ağırel, Mumcu’nun o dönem yaşadığı zorluklar ile bugüne ışık tutan araştırmacı gazeteciliğinin önemine vurgu yaptı.

Uğur Mumcu’yu katledilişinin 30’uncu yılında özlemle andığını söyleyen Çakırözer, şöyle konuştu:

“GERÇEĞİN PEŞİNDE OLAN GAZETECİLERİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDELİM”

“Bu ay sadece Uğur abi değil Metin Göktepe, Onat Kutlar, Hrant Dink, Muammer Aksoy gibi birçok aydını kaybettiğimiz bir ay. ‘Uğurlar Ölmez’ diyoruz, ölmedi diyoruz, hakikaten ölmedi. Aradan 30 yıl geçti ama baktığımızda Uğur Mumcu o yıllarda ne yazıyorsa bugün bin katına çıkmış. Gazeteciler ısrarla yazıyorlar, ortaya çıkarıyorlar. Klişe belki ama Uğurlar böyle ölmüyor. Onlarca gazeteci her türlü baskıya rağmen gerçekleri yazmaya, sizlere duyurmaya devam ediyor. Sayıları az da olsa, bir avuç gazeteci 84 milyon için doğruları yazmaya devam ediyor. Ama hepsinin üzerinde baskı var. Biz gerçeğin peşinde olan gazetecileri desteklemeye devam edelim.”

Gazeteci Murat Ağırel ise mesleğe başlamasında Uğur Mumcu’nun etkili olduğunu paylaşarak, şunları söyledi:

“UĞUR MUMCU OLMAK İSTİYORDUM”

”Ben babamı iki defa ağlarken gördüm. Birinde amcam vefat etti diğerinde ise Uğur Mumcu öldürülmüştü. Onun için Adana’da gıyabi tören yapıldı ve o insanların saygısını gördüğümde ne olacağımın kararını vermiştim. O zaman arzulamıştım. Ben gazetecilik yapmak istemiyordum, Uğur Mumcu olmak istiyordum. Onun toplumda yaratmış olduğu saygıyı ve sevgiye inanmak istiyordum, buydu gayem. Uğur Mumcu neler yapmış diye baktığımızda onun verdiği mücadelenin ne kadar yüce olduğuna kanaat getirdim. İnanın biz şu an gazetecilik yapmıyoruz, onların tırnağı olamayız. Onların imkansızlıklar içinde yarattıkları imkanlara bakınca ben bugün yaptığımız mesleğe gazetecilik diyemem. Biz mücadele ediyoruz. Onun aydınlattığı yolda gazetecilik yapıyoruz.”

Söyleşinin ardından Çakırözer ve Ağırel, yurttaşların sorularını yanıtladı. Seçim sürecine ilişkin bir soruya yanıt veren Çakırözer, “Kendimize inanalım ve güvenelim. Umudu yeşertin. Umudu karartmayın. Burada Beylikdüzü’ne bakın. Türkiye’nin geleceği için Beylikdüzü’ne bakmanız yeterli” dedi.

Uğur Mumcu gazeteciliğine günümüzde daha çok ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ise “Ben kendisini haber programlarında izlerdim. O zaman basın daha özgürdü. Gerçek gazeteciler daha çok yer bulabiliyordu basında. Mumcu o kadar öngörülü bir insandı ki, kendisinin bu topraklarda ölümünü bile tarif etmişti. Kendisini rahmetle ve minnetle yad ediyorum” diye konuştu. 

“YETER Kİ MÜCADELE EDELİM”

Çakırözer ve Ağırel’i Beylikdüzü’nde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Çalık sözlerini, “Beylikdüzü’nün farklı enerjisi var. Biz bu enerjiyi ‘Beylikdüzü aklı’ olarak tarif ediyoruz. Bu sadece Beylikdüzü’nü yönetenlerin aklı değil. Aslında bu kentte yaşayan herkesin aklının bir nişanesi olarak ifade ediyoruz. Biz Beylikdüzü aklı ile bu kentte 2014 yılında İstanbul’da bir dönüşümü gerçekleştirdik. Ben eminim 2023 Türkiye’si çok daha güzel olacak. Yeter ki mücadele edelim” diyerek tamamladı. 

 

Art’s Magazin  Yurt

UĞUR MUMCU BEYLİKDÜZÜ’NDE, ‘VURULDUK EY HALKIM, UNUTMA BİZİ’ SÖYLEŞİSİYLE ANILDI 

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!