AVCILAR BELEDİYE BAŞKANI HANÇERLİ: “0 MALİYETLİ FİNANS MODELİ İLE 1 MİLYON RİSKLİ KONUTUN 3 YIL İÇİNDE HIZLA DÖNÜŞÜME SOKULMASI MÜMKÜN”

featured
service

AVCILAR BELEDİYE BAŞKANI HANÇERLİ: “0 MALİYETLİ FİNANS MODELİ İLE 1 MİLYON RİSKLİ KONUTUN 3 YIL İÇİNDE HIZLA DÖNÜŞÜME SOKULMASI MÜMKÜN”

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Türkiye’de depreme dayanıksız olan 1 milyon evin güvenli hale dönüştürülmesi için, ‘0 Maliyetli Finans Modeli’ni önerdi. Hançerli, “Ülke genelinde 1 milyon riskli konutun 3 yıl içinde hızla dönüşüme sokularak, dar gelirli ihtiyaç sahibi yurttaşların konut yenileme sürecinden yararlanmaları da mümkündür” dedi.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, 1999 depreminden en fazla hasar gören ilçede göreve gelmesinden bu yana kentsel dönüşüm çalışması yürüttüklerini belirtti. Bu kapsamda, ilçede; “0 Maliyetli Finans Modeli” hazırlandı.

“0 Maliyetli Finans Modeli’ne” göre, kentsel dönüşüm faaliyetlerine özgü olmak ve yalnızca tek konut sahibi olan yurttaşların faydalarına sunulmak üzere 0 faizli 10 yıl vadeli finansman kaynağı sağlanacak. 

Hançerli, “Bu çerçevede bir açılımın gerçekleştirilmesi durumunda, ulusal düzeyde bütün ülke genelinde 1 milyon riskli konutun 3 yıl içinde hızla dönüşüme sokularak, dar gelirli ihtiyaç sahibi yurttaşların konut yenileme sürecinden yararlanmaları da mümkündür. Konuya bu açıdan bakıldığında, bu model ülke genelinde geniş tabanlı bir sosyo-ekonomik kalkınma ve refah modeli olarak görülmelidir” dedi.

Modelin kamusal gelirleri de arttıracağını belirten Hançerli, şunları söyledi:

“Bu nakit kullanımına karşın, gelir tarafını oluşturan kamusal gelirlerin, özellikle KDV gelirleri ve ücretler üzerinden beklenen girdilerin ilk uygulama dönemlerinden itibaren gerçekleşmeye başlaması ile uygulama süresince nakit bütçesinde oluşacak olan yük azalırken, daha sonraki aşamalarda sağlanacak olan nakdi katkılar da kamu lehine bir gelişme izleyecektir. Dolayısıyla bu noktada devreye alınacak olan etkin ve yakın bir nakit yönetimi uygulaması, modelin beklenen olumlu gelir etkisini önemli ölçüde güçlendirecektir. Fonlama maliyetlerinde sağlanacak olan desteğin 10 yıllık bir döneme yayıldığı ve ana paranın ödenmeye başlamış olmasından dolayı faiz yükü giderek azalırken, kamusal gelirlerin artarak süreklilik arz etmesi sonucunu yaratacaktır. “

Hançerli, “Sonuç itibarı ile -0- Faizli Finansmana Dayalı Kentsel Dönüşüm Açılımı, ekonominin doğal dinamiklerine ve toplumun en kritik ihtiyaçlarına Doğrudan, Hızlı, Kitlesel ve ekonomik çözüm getiren kapsamlı bir sosyo-ekonomik yaklaşımı yansıtmaktadır. Model, hali hazırda etkin bir şekilde işleyen, ilgili Bakanlık nezdinde ve sisteme dahil olan banka ve finans kuruluşları tarafından sorunsuz olarak yürütülen faiz sübvansiyonu sistemi içinde kolaylıkla devreye alınabilecek bir sistemdir. Bu sistemi tamamlayıcı ve ek olarak, banka sistemini rahatlatmak amacı ile kreditör bankaların sermaye yeterliliği koşullarının önerilen sistem lehine yeniden gözden geçirilmesinin ayrıca yararlı ve gerekli olacağı değerlendiriliyor” dedi.

 

AVCILAR BELEDİYE BAŞKANI HANÇERLİ: “0 MALİYETLİ FİNANS MODELİ İLE 1 MİLYON RİSKLİ KONUTUN 3 YIL İÇİNDE HIZLA DÖNÜŞÜME SOKULMASI MÜMKÜN”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!