Bakan Nebati: “Ülkemize Yönelik Uluslararası Kara Para Soruşturması Açılacağına İlişkin Gerçek Dışı İddialar Mesnetsizdir”

featured
service

Bakan Nebati: Ülkemize Yönelik Uluslararası Kara Para Soruşturması Açılacağına İlişkin Gerçek Dışı İddialar Mesnetsizdir

Bakan Nebati: “Ülkemize Yönelik Uluslararası Kara Para Soruşturması Açılacağına İlişkin Gerçek Dışı İddialar Mesnetsizdir”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kara para iddialarına ilişkin; “Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü suç örgütlerine karşı mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de kararlılıkla devam etmektedir. Ülkemize yönelik uluslararası kara para soruşturması açılacağına ilişkin gerçek dışı iddialar mesnetsiz olduğu kadar, Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını da zedeleyici niteliktedir” açıklamasını yaptı.

Bakan Nebati, bir süredir gündemde olan Türkiye’ye yönelik kara para soruşturması tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF Kara Listesi’ne alınması kesinlikle söz konusu değildir” dedi. Bakan Nebati’nin Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“HER TÜRLÜ SUÇ ÖRGÜTLERİNE KARŞI MÜCADELEMİZ KARARLILIKLA DEVAM ETMEKTEDİR:

Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü suç örgütlerine karşı mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de kararlılıkla devam etmektedir.

ÜLKEMİZE YÖNELİK OLARAK YAPILMIŞ HERHANGİ BİR ELEŞTİRİ BULUNMAMAKTADIR:

Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net hata ve noksan konusunda Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış herhangi bir eleştiri bulunmamaktadır. FATF tarafından Ekim 2022’de yayımlanan basın bildirisinde ülkemizin konu ile ilgili ilave ve olumlu adımlar attığı açıkça kabul edilmiştir.

Bildiride, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme hususunda yüksek seviyede bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu yönde ilave adımlar attığı ifade edilmiştir. Bildiride, ülkemizin bu suçlarla mücadelede diğer hususlara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir şekilde kullandığı belirtilmiştir. Ayrıca ülkemizin, özel önem atfedilen ve ‘Big 6’ olarak ifade edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmiştir.

ÜLKEMİZİN FATF KARA LİSTESİ’NE ALINMASI KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR:

Ülkemize yönelik uluslararası kara para soruşturması açılacağına ilişkin gerçek dışı iddialar mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını da zedeleyici niteliktedir. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF Kara Listesi’ne alınması kesinlikle söz konusu değildir. Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda mücadelesinden ve bu mücadelelerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eşgüdüm içerisinde sürdürmektedir.”

 

 

Art’s Magazin | Gündem

Bakan Nebati: “Ülkemize Yönelik Uluslararası Kara Para Soruşturması Açılacağına İlişkin Gerçek Dışı İddialar Mesnetsizdir” 1

Bakan Nebati: “Ülkemize Yönelik Uluslararası Kara Para Soruşturması Açılacağına İlişkin Gerçek Dışı İddialar Mesnetsizdir”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!