DÜNYA ÇİMENTO SEKTÖRÜ İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELDİ. ÇCSİB YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI AKÇAY: “ENERJİ KRİZİ MALİYET BASKISINI ARTIRIYOR”  

featured
service

DÜNYA ÇİMENTO SEKTÖRÜ İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELDİ. ÇCSİB YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI AKÇAY: “ENERJİ KRİZİ MALİYET BASKISINI ARTIRIYOR”  

ESRA ALUS

Çimento endüstri konferansı INTERCEM’in 110’uncu buluşması; Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin (ÇCSİB) ev sahipliğinde İstanbul’da başladı. Programın açılış konuşmasını yapan ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdulhamit Akçay, enerji krizinin maliyet baskısını artırdığını söyledi.

Çimento sektörün en büyük buluşmalarından biri olan çimento endüstrisi konferansı INTERCEM’e bu yıl ÇCSİB ev sahipliği yapıyor. Dün başlayan ve 21 Eylül’e kadar sürecek etkinliğe bu yıl 60’ın üzerinde ülkeden yaklaşık 500 kişi katılıyor. Etkinliğin bugün açılış konuşmasını ÇCSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdulhamit Akçay yaptı. Abdulhamit Akçay’ın konuşması şöyle:

“TÜRKİYE, SEKTÖRÜN GLOBAL ÖLÇEKTE BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLIYOR: Üç kıtanın kesiştiği noktadaki konumuyla küresel çimento pazarı için bir merkez oluşturan ülkemiz aynı zamanda üretim kapasitesi, sürdürülebilir ürün ve hizmet kalitesi, ürün yelpazesi, lojistik altyapısı, ihracat tecrübesi, insan kaynağına ve çevreye olan duyarlılığı ile sektörün global ölçekte büyümesine de katkı sağlıyor.

ENERJİ KRİZİ MALİYET BASKISINI ARTIRIYOR: Türk çimento sektörünün tüm bu başarısına ve esnekliğine karşı sektörün global ölçekte yüz yüze kaldığı riskleri de göz ardı edemeyiz. Bugün devam etmekte olan savaş ve uygulanan yaptırımlar, enerji arz güvenliğini tehlikeye sokmakta ve buna bağlı olarak giderek tırmanan enerji krizi çok boyutlu olarak başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı etkilemeye devam etmektedir. Bu durum enerji yoğun çimento sektöründeki maliyet baskısını daha da artırıyor. Ancak Türkiye her şeye rağmen, dünyanın önde gelen ve güvenilir tedarikçisi olduğu bilinciyle zorlu pandemi koşullarında dahi sağladığı istikrarlı ürün arzına ve ürünlerini sürdürülebilir kalite ile sunmaya kesintisiz şekilde devam etmekte kararlıdır. Dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelen sektörümüzün temsilcilerinin de Türkiye ile bu güçlü iş birliğini devam ettireceğine inanıyoruz.

İLK SEKİZ AYDA ÇİMENTO İHRACATI YÜZDE 30’LUK ARTIŞ GÖSTERDİ: Türkiye’nin çimento sektöründeki toplam ihracat ocak-ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı. Yıl sonu çimento ihracatı hedefi bir önceki yıla göre yüzde 30 artışla 1,7 milyar dolar oldu. Başta kalite yönetimi olmak üzere pek çok süreçte yapay zeka kullanılmaya başlandı. Yeşil dönüşüm alanında verimlilik çalışmaları ve yenilenebilir enerji yatırımları sürüyor.”

 

 

DÜNYA ÇİMENTO SEKTÖRÜ İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELDİ. ÇCSİB YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI AKÇAY: “ENERJİ KRİZİ MALİYET BASKISINI ARTIRIYOR”  
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!