Ekonomistlerden, Politika Faizinin Yüzde 9’a İndirilmesine İlk Tepki: “Dostlar Alışverişte Görsün”

featured
service

Ekonomistlerden, Politika Faizinin Yüzde 9a İndirilmesine İlk Tepki: Dostlar Alışverişte Görsün

Ekonomistlerden, Politika Faizinin Yüzde 9’a İndirilmesine İlk Tepki: “Dostlar Alışverişte Görsün”

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 150 baz indirerek, yüzde 9 olarak belirlemesini eleştirdi. Eski Hazine Müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez “Dostlar alışverişte görsün” değerlendirmesini yaptı.

Ekonomist ve iktisatçılar politika faizinin tek haneye indirilmesini sosyal medya hesaplarında değerlendirdi. Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, iktisatçılar Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Doç. Dr. Oğuz Demir ve ekonomist Selçuk Geçer’in değerlendirmeleri şöyle:

“DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN”

Dr. Mahfi Eğilmez: Enflasyon yüzde 85,5. TCMB politika faizini yüzde 9’a indirdi. Aralıkta enflasyon baz etkisiyle düştüğünde ‘Faizi düşürdük enflasyon ondan düştü’ denilebilecek. Bankalar, mevduat müşterisini kaçırmamak için faiz artırmaya devam ediyorlar ama onun önemi yok. Dostlar alışverişte görsün.

“SANIRIM BU MESAJ BİZE DEĞİL”

Prof. Dr. Yalçın Karatepe: Merkez Bankası faizi yüzde 9’a indirdi. Merkez Bankası, daha da faiz indirimi beklemeyin de demiş: ‘Ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir.’ Ama sanırım bu mesaj bize değil. Biz zaten beklemiyoruz.

“ASLINDA ALTI BOŞ OLAN CÜMLE”

Doç. Dr. Oğuz Demir: Merkez Bankası faizi 150 puan indirdi. Politika faizi yüzde 9 oldu. Açıklama metninde kendince gizem yaratacağı sanılan ama aslında altı boş olan cümle: PPK, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve ilave tedbirler alacaktır. Uygulanacak politikalar aralıkta ilan edilecektir.

Selçuk Geçer: Ne dediysek o !!! Merkez Bankası faizi aynen dediğimiz gibi 150 baz puan indirdi. Dolar düşme eğiliminde !!!.”

Art’s Magazin | Ekonomi

Ekonomistlerden, Politika Faizinin Yüzde 9'a İndirilmesine İlk Tepki: “Dostlar Alışverişte Görsün” 1
Ekonomistlerden, Politika Faizinin Yüzde 9’a İndirilmesine İlk Tepki: “Dostlar Alışverişte Görsün”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!