FİNANSAL HİZMETLER GÜVEN ENDEKSİ KASIMDA 9,6 PUAN GERİLEDİ

featured
service

FİNANSAL HİZMETLER GÜVEN ENDEKSİ KASIMDA 9,6 PUAN GERİLEDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre; Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), kasım ayında bir önceki aya göre 9,6 puan geriledi.

Merkez Bankası, 2022 yılının ekim ayına dair FHGE verilerini bugün açıkladı. Ekim ayında 2,5 puan gerileyen Finansal Hizmetler Güven Endeksi, kasım ayında da aşağı yönlü ivmesini sürdürdü. Finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen veriler şöyle:

“KASIMDA FİNANSAL HİZMETLERE GÜVEN 9,6 PUAN DÜŞTÜ: Kasım ayında FHGE, bir önceki aya göre 9,6 puan düşüş kaydederek 154,7 oldu. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endeksleri FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

GELECEK ÜÇ AYDA HİZMETLERE OLAN TALEP ARTIŞ BEKLENTİSİ ZAYIFLADI: İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı gözlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin de zayıflayarak devam ettiği görüldü.

İSTİHDAMDA ARTIŞ BEKLENTİSİ GÜÇLENDİ: İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlenerek devam ettiği gözlendi.

FİNANSAL HİZMET FAALİYETLERİ 10 PUAN GERİLEDİ: Kasım ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre ‘Finans ve Sigorta Faaliyetleri’ sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, ‘64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)’ ve ‘65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)’ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 10 ve 3,9 puanlık azalış olduğu, ‘66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler’ sektöründe ise 19,8 puanlık artış olduğu gözlendi.”

FİNANSAL HİZMETLER GÜVEN ENDEKSİ KASIMDA 9,6 PUAN GERİLEDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!