İstanbul Valiliği’nden İstiklal Caddesi’nde Kültür Sanat Etkinliği ve Sokak Müzisyeni Yasağı

featured
service

İstanbul Valiliğinden İstiklal Caddesinde Kültür Sanat Etkinliği ve Sokak Müzisyeni Yasağı

İstanbul Valiliği’nden İstiklal Caddesi’nde Kültür Sanat Etkinliği ve Sokak Müzisyeni Yasağı

İstanbul Valiliği, İstiklal Caddesi’nde sosyal, kültürel, ticari etkinlik düzenlemeyi yasakladı ve sokak müzisyenlerine de izin verilmeyeceğini duyurdu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından terör saldırısı sonrasında İstiklal Caddesi’nde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması konularında alınması gereken önlemlere ilişkin bir “Genel Emir” yayınlandı. Artık caddede sosyal, kültürel, ticari etkinlik düzenlemek yasak. Sokak müzisyenlerine de izin verilmeyecek.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Yerlikaya’nın 24 Kasım 2022 tarih ve 2022/1 Sayılı Genel Emiri şöyle:

“Tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik faaliyetlerin en yoğun şekilde icra edildiği Beyoğlu ilçemizin İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı sonucunda maalesef 81 kişi yaralanmış, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Yaklaşık bin 400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaf, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur. Öte yandan, kamu düzeni ve esenliği ile genel asayişin sağlanmasında da aynı hususun kritik önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir.

Bu nedenlerle İstiklal Caddesinde; herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına, stant kurulmasına, sergi açılmasına, seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına, sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine, toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına, hanutçuluk faaliyetlerine ve benzerlerine, kesinlikle izin verilmeyecektir.”

 

Art’s Magazin | Son Dakika

İstanbul Valiliği’nden İstiklal Caddesi'nde Kültür Sanat Etkinliği ve Sokak Müzisyeni Yasağı 1
İstanbul Valiliği’nden İstiklal Caddesi’nde Kültür Sanat Etkinliği ve Sokak Müzisyeni Yasağı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!