İstiklal Caddesi’ne Bombayı Bırakan Ahlam Albashir: “Çantada Bomba Olduğunu Bilmiyordum”

featured
service
İstiklal Caddesine Bombayı Bırakan Ahlam Albashir: Çantada Bomba Olduğunu Bilmiyordum

İstiklal Caddesi’ne Bombayı Bırakan Ahlam Albashir: “Çantada Bomba Olduğunu Bilmiyordum”

FAHRETTİN ÖZTÜRK

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısının şüphelisi Ahlam Albashir’in savcılık ifadesi ortaya çıktı. Albashir, ifadesinde, terör örgütü YPG mensubu olduğunu söyleyerek, “YPG tarafından bana Türkiye’ye gitmem gerektiği söylendi ama neden olduğu söylenmedi. Bilal’le birlikte İstanbul’a geldik. Olay günü Taksim’e dördüncü kez Bilal ile birlikte gittik. Sonra Bilal’e bir telefon geldi. Bana, ‘Sen bekle, ben geleceğim’ dedi. Bilal’i beklerken bir kozmetik mağazasına girdim. Oradan kendime rimel aldım. Banka oturdum. Çantaya elimle baktığımda, üstte cips vardı. Elimle yokladığımda, altta yumuşak bir şey vardı. Uyuşturucu olduğunu düşündüm. Çantada bomba olduğunu bilmiyordum. Beni kardeşlerimle tehdit ettiler” dedi.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’ne bombalı çantayı bıraktığı tespit edilen Ahlam Albashir, gözaltındaki 48 şüpheliyle birlikte bu sabah adliyeye sevk edildi. Albashir’in ifadesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca alındı. Savcılık ifadesi yaklaşık 6 saat süren Albashir, patlamadan önce Taksim’e üç kez gittiğini söyledi, Taksim’e keşif yapmak için gittiği iddiasını ise kabul etmedi.

“UYUŞTURUCU OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM”

Savcılık ifadesinde, terör örgütü YPG mensubu olduğunu söyleyen Albashir, “YPG tarafından bana Türkiye’ye gitmem gerektiği söylendi ama neden olduğu söylenmedi. Bilal’le birlikte İstanbul’a geldik” dedi.

Taksim’e gezmek için gittiklerini savunan şüpheli, “Olay günü Taksim’e dördüncü kez Bilal ile birlikte gittik. Bilal, çantaya abur cubur koydu. Sonra Bilal’e bir telefon geldi. Bana, ‘Sen bekle, ben geleceğim’ dedi. Bilal’i beklerken bir kozmetik mağazasına girdim. Oradan kendime rimel aldım. Banka oturdum. Çantaya elimle baktığımda, üstte cips vardı. Elimle yokladığımda, altta yumuşak bir şey vardı. Uyuşturucu olduğunu düşündüm” diye ifade verdi.

“PATLAMA OLUNCA KAÇTIM”

Ahlam Albashir, bankta oturduğu sırada ‘Hacı’ kod adlı kişiden telefon aldığını söyleyerek, “‘Çantayı bırak git’ dedi. Ben de çantayı bırakıp yürümeye başladım. Yol üstünde bir parfümcü gördüm. Orada parfüm bakarken patlama gerçekleşti. Kaçmaya başladım. Yolda durdurduğum taksiye bindim. Taksici bana telefonundan patlama olduğunu gösterince ne olduğunu anladım” dedi.

“ÇANTADA BOMBA OLDUĞUNU BİLMİYORDUM”

Albashir, savcılıktaki ifadesinin devamında ise “Taksiyle Esenler’e gittim. Oradan da korsan taksiyle Küçükçekmece’deki eve geçtim. Çantada bomba olduğunu bilmiyordum. Beni kardeşlerimle tehdit ettiler. Annem ve babam öldü. 6 kardeşim var. 3’ü Suriye’de savaşta öldü. Biri de sakat kaldı” diye konuştu.

Art’s Magazin | Son Dakika

İstiklal Caddesi’ne Bombayı Bırakan Ahlam Albashir: “Çantada Bomba Olduğunu Bilmiyordum” 1
İstiklal Caddesi’ne Bombayı Bırakan Ahlam Albashir: “Çantada Bomba Olduğunu Bilmiyordum”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!