SARIYER EKONOMİ KONGRESİ… ERHAN USTA: “TÜRKİYE’DE KURUMLAR ÇOK YIPRATILDI BU TESADÜF FALAN DEĞİL. TÜRKİYE’NİN KURUMLARI BİLEREK İSTEYEREK YIPRATILDI”

service

SARIYER EKONOMİ KONGRESİ… ERHAN USTA: “TÜRKİYE’DE KURUMLAR ÇOK YIPRATILDI BU TESADÜF FALAN DEĞİL. TÜRKİYE’NİN KURUMLARI BİLEREK İSTEYEREK YIPRATILDI”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, 1. Sarıyer Ekonomi Kongresi’nde; “Ekonomi yönetiminden kim sorumlu bu sistemde? Bunun cevabı yok. Yani Hazine ve Maliye Bakanlığı üzerinde bir şey götürülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının makro ekonomi yönetimi yapacak bir kurumsal kapasitesi yok. Kanun da ona o yetkiyi vermiyor ama onun üzerinden bir şey götürülüyor. Türkiye’de kurumlar çok yıpratıldı bu tesadüf falan değil. Türkiye’nin kurumları bilerek isteyerek yıpratıldı” dedi.

Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek olan 1. Sarıyer Ekonomi Kongresi, Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde bugün başladı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, kongreye konuşmacı olarak katıldı. Usta, şunları söyledi:

“Ekonomi yönetiminden kim sorumlu bu sistemde? Bunun cevabı yok. Yani Hazine ve Maliye Bakanlığı üzerinde bir şey götürülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığının makro ekonomi yönetimi yapacak bir kurumsal kapasitesi yok. Kanun da ona o yetkiyi vermiyor ama onun üzerinden bir şey götürülüyor. Dolayısıyla sistemde bir sıkıntı var. Sistemsel sıkıntı var. Şahıslarda zaten sıkıntı var. Tabii ben zaman zaman Meclis konuşmalarında, tabii orada dokunulmazlığımız da var burada olmayabilir ama yine hep şunu söylüyorum. Türkiye’de kurumlar çok yıpratıldı bu tesadüf falan değil. Türkiye’nin kurumları bilerek isteyerek yıpratıldı” dedi.

“ENFLASYONUN BİR YILDA TÜİK RAKAMINA GÖRE BİLE 66 PUAN ARTTIĞI BAŞKA DÜNYADA EKONOMİ YOK”

Türkiye’nin cari açığına değinen Usta, şöyle konuştu:

“Dün akşam Sayın Kılıçdaroğlu’nun tweeti var işte. Borsayla ilgili olan meseleyi görüyoruz. Borsada manipülasyon iddiaları var. Bunun denetlendiği soruşturulduğu bu kadar önemli iddia ortada dolaşırken efendim borsa yöneticilerinin daha doğrusu bununla ilgili düzenleyici kurumun yöneticilerinin servetleriyle ilgili bir sürü şey açığa çıkmışken bir tane soruşturma görmüyoruz. İşin bu kısmı şimdi tabii küresel konjonktüre bakıyorsunuz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yardımcı olacak küresel konjonktür de yok. Buradan kaynaklanan birtakım sıkıntıları da daha fazla hissedeceğiz.  Böyle bir ortamda bu kadar sıkıntıların olduğu, enflasyonda dünyada dördüncü, beşinci sıradayız. Enflasyonun bir yılda TÜİK rakamına göre bile 66 puan arttığı başka dünyada ekonomi yok. Bu kadar kötü hakikaten. 

Fakat bunları yönetecek ve bunları aşağıya çekecek, ekonomiye istikrar kazandıracak, bir program yok. Türkiye ekonomi modeli diye bir model ortaya atıldı. Model falan değil hiçbir fikri temeli, bilimsel yanı olmayan ve temelinde Türkiye’nin cari fazlası vermesine dayalı bir program inşa ettiler. Geçen yılın ağustos, eylül, ekim aylarında üç ay cari fazla verince Türkiye ekonomisi sürekli cari fazla verecek sandılar. Geçen yıl plan bütçe komisyonu üyesiydim. Orada da söyledim; bakın bu bir krizden kaynaklanan durumu kalıcı sanmayın. Türkiye’nin cari fazla vermesi için sanayisinde tarımda yapısal dönüşüm yapmayan bir ekonominin cari fazla vermesi mümkün değil dedik. İnanmadılar, cari fazla verecek zannettiler. Sonra kasım ayından itibaren Türkiye çok ciddi cari açıklar verdi yılın ilk sekiz ayı cari açık 40 milyar dolar. Zaten hiçbir şekilde model diyemeyeceğimiz bir şeyin temel kurgusu çöktü buna rağmen başka bir model ortada yok yanlış politikalar uygulanıyor özellikle geçen Eylül ayından itibaren para politikası yanlıştı. Bunu da toplum ağır bedellerle ödüyor. Fakirleşme olarak ödüyor.”

“MİLLETİMİZ RUHSATI BİZE VERİRSE; TÜRKİYE’NİN SORUNLARINI BİZ KISA SÜREDE ÇÖZERİZ”

“Bu yapı sürdürülebilir bir yapı değil” diyen Usta, şunları ekledi:

“Altılı masa olarak bunların düzeltilmesi için gayretler sarf ediyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin sorunları çözülebilir. Yeter ki iyi niyetli güçlü bir iktidar iş başına gelsin akıllı kadrolarla liyakatli kadrolarla… Buradan sizlere ifade etmek istiyorum ki biz siyasetçiyiz karamsarlık değil ümit aşılamak zorundayız. Ben çözüleceğine inanıyorum. Milletimiz bu ruhsatı bize verirse; Türkiye’nin sorunlarını biz kısa sürede çözeriz diyorum.”

 

SARIYER EKONOMİ KONGRESİ… ERHAN USTA: “TÜRKİYE’DE KURUMLAR ÇOK YIPRATILDI BU TESADÜF FALAN DEĞİL. TÜRKİYE’NİN KURUMLARI BİLEREK İSTEYEREK YIPRATILDI”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!