BALÇOVALI KADINLAR ŞİDDETE “DUR” DEDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BALÇOVALI KADINLAR ŞİDDETE “DUR” DEDİ

Balçova Belediyesi ile Yaşar Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama-Araştırma Merkezi (YÜKAM), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenledi. Balçovalı Kadınlar ve Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin katıldığı eylemde Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Şiddet durana kadar sesimizi yükselteceğiz” dedi.

Balçova Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama-Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa organize edilen eylem, Balçova Belediyesi önünde dün yapıldı. Balçovalı kadınların yoğun ilgi gösterdiği eylemde kadına karşı şiddet eylemleri hakkında bilgi verilirken, toplumun tüm kesimleri tarafından alınması gereken önlemler anlatıldı. Eyleme katılan kadınlar, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve YÜKAM Müdürü Prof.Dr. Huriye Toker ile birlikte hazırlanan panoya boyalı ellerini basarak “Şiddete hayır” mesajı verdi.     

“ŞİDDETSİZ BİR TOPLUM İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

Kadına karşı mücadelenin bir gün değil 365 gün olması gerektiğini söyleyen Başkan Fatma Çalkaya şöyle konuştu:

“Ne yazık ki İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede iptal edilmesi ile hukuksal anlamda kadınlar şiddete karşı yalnız bırakıldı. Bu yüzden kadınlar güçlü olmadan şiddet bitmeyecektir. Kadınlar ekonomik ve siyasal alanda güçlü olursa şiddet o kadar çabuk biter. Özellikle siyaset alanında çok güçlü olmamız gerekiyor. Kadınlarla ilgili yasalara kadınlar kendileri imza atmalı. Biz yerel anlamda Balçova’da bunu gerçekleştiriyoruz. 2004 yılından bu yana semtevlerimiz ile başlattığımız kadın hareketini yasal anlamda güçlendirmek ve sürdürülebilir kılmak için 2019 stratejik planımıza ‘Kadın’ başlığını koyduk. Bu ay da yerel eşitlik eylem planımızı bitirdik ve meclisimizden geçireceğiz. Kısacası biz şiddetsiz bir toplum oluşuncaya kadar sesimizi hep yükseltip mücadele edeceğiz.”

BALÇOVALI KADINLAR ŞİDDETE “DUR” DEDİ

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!