Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

BES İZMİR ŞUBESİ BAŞKANI GÜVEN: BİRÇOK SGK ÇALIŞANI, İŞ YOĞUNLUĞU VE DÜŞÜK ÜCRET NEDENİYLE KURUMDAN İSTİFA ETTİ

service

BES İZMİR ŞUBESİ BAŞKANI GÜVEN: BİRÇOK SGK ÇALIŞANI, İŞ YOĞUNLUĞU VE DÜŞÜK ÜCRET NEDENİYLE KURUMDAN İSTİFA ETTİ

KERİM UĞUR

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubesi Başkanı Mustafa Güven, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin yasalaşmasıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarının iş yükünün arttığını belirterek, “Birçok SGK çalışanı, iş yoğunluğu, düşük ücret nedeniyle kurumdan istifa etti. Acilen yeterli sayıda personel alınmalıdır” dedi.

BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven, bugün düzenlediği basın toplantısında, EYT düzenlemesinin yasalaşmasıyla iş yükü artan SGK çalışanlarının taleplerini dile getirdi. Güven, şunları söyledi.

“Herkesin yakından takip ettiği gibi, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme Meclis’ten geçerek yasalaştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamaların tersine gün şartının devam etmesi, özellikle borçlanarak emekli olacak binlerce vatandaşı mağdur etmesinin yanı sıra, yeniden yapılacak başvurular nedeniyle hem kamu zararına hem de SGK çalışanlarının iş yükünün bir kat daha artmasına neden olmuştur. Bu durum dahi SGK çalışanlarının iş yükünü 2-3 kat artırırken emeklilik taleplerinin başlaması ile tüm sosyal güvenlik merkezleri önü mahşeri kalabalığa dönüşmüş, yaşanan yoğunlukla beraber hem vatandaşlar mağdur edilmiş hem de SGK emekçilerinin iş yükü katmerlenerek artmış, daha da artacağı görülmektedir. Bu yoğunluğun mevcut personelle karşılanması çok büyük sıkıntılara neden olacaktır. Sürekli çıkarılan vergi ve prim aflarıyla beraber diğer işlerini de yetiştirmek için zaten gece gündüz demeden çalışan SGK emekçisi, ‘Artık yeter’ diyor.

“SGK ÇALIŞANLARI, HER SEÇİMDE SİYASETE ALET EDİLMEKTEDİR”

Yıllardır seçim yatırımı haline getirilen SGK prim borcu yapılandırması da dün yasalaşmıştır. SGK çalışanları, maalesef her seçim siyasete alet edilmekte. Ancak ne SGK Başkanlığı ne de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kazanılmış haklarının iadesi için halen hiçbir girişimde bulunulmamıştır.”

“İKRAMİYELERİMİZ GASP EDİLDİ”

SGK çalışanlarının açlık sınırındaki bir ücretle vatandaşlara hizmet ettiğini belirten Güven, şöyle konuştu:

“2012 yılında yayınlanan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile daha önceden SGK çalışanının almakta olduğu yılda iki asgari ücret tutarındaki ikramiye ile kimi ek ödemeler, sözde ‘eşit işe eşit ücret’ adı altında kaldırılmıştır. Sendikamızın yaptığı Anayasa Mahkemesi başvurusu sonucu verilen iptal kararına rağmen, iktidar tarafından gereği yapılmayarak hukuksuz bir şekilde ikramiyelerimiz gasp edilmiştir. Ek gösterge düzenlemesi adı altında çıkarılan yasada SGK emekçisi görülmemiş, 3600 ek gösterge kapsamı dışında bırakılarak SGK çalışanları bir darbe de buradan yemiştir.

“BİRÇOK SGK ÇALIŞANI, İŞ YOĞUNLUĞU VE DÜŞÜK ÜCRET NEDENİYLE İSTİFA ETTİ”

SGK çalışanlarının bugüne kadar hiçbir hakkını savunmayan liyakatsiz SGK Başkanlarının çalışan karnesini de bu vesileyle açıklamak gerekiyor. SGK çalışanlarının ikramiye, ek ödeme hakları gasp edildi; angarya, esnek kuralsız çalışma yaygınlaştı. Mobbing, günlük rutin halen geldi. Mobbing vasıtasıyla yıllık izinler yandı, hastalanan SGK emekçisinin rapor alması engellenmeye çalışıldı. Temel haklarımızı kullanamaz hale geldik. Kurum aidiyeti bitirildi. Birçok SGK çalışanı, iş yoğunluğu düşük ücret nedeniyle kurumdan istifa etti.”

“ACİLEN YETERLİ SAYIDA PERSONEL ALINMALI”

SGK çalışanlarının EYT nedeniyle iş yükünün 10 kat arttığını ifade eden Güven, taleplerini ise şöyle sıraladı:

“Sosyal Güvenlik Kurumu emekçileri olarak, 2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu Ek Ödeme Yönetmeliği’nde yer alan ek ödeme puanlarına 100’er puan eklenmesini istiyoruz. Ek gösterge düzenlemesinde 3600 kapsamı dışında bırakılan SGK emekçilerine de 3600 ek gösterge istiyoruz. Aynı Hazine Maliye Bakanlığı’nda olduğu gibi, kurum içi uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz. Ücretsiz yemek hizmeti istiyoruz. Yemek ve ulaşım hizmeti verilemeyen yerlerde 3 bin TL yemek ve bin TL yol yardımı yapılmasını istiyoruz. Acilen yeterli sayıda personel de alınmalıdır.”

Art’s Magazin  Gündem

BES İZMİR ŞUBESİ BAŞKANI GÜVEN: BİRÇOK SGK ÇALIŞANI, İŞ YOĞUNLUĞU VE DÜŞÜK ÜCRET NEDENİYLE KURUMDAN İSTİFA ETTİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!