BORNOVA BELEDİYESİ’NDEN DEPREMZEDELERE ARICILIK KURSU

featured
service

BORNOVA BELEDİYESİ’NDEN DEPREMZEDELERE ARICILIK KURSU

Bornova Belediyesi’nin teorik ve uygulamalı eğitimlerin verildiği arıcılık kursuna ilçeye gelen depremzedeler de katıldı. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Diğer destekler kadar bu çalışmalar da çok önemli. Bu nedenle depremzedelerin arıcılık kursuna katılmalarını çok önemsiyorum” dedi.

Bornova Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen ve yurttaşlara arıcılıkla ilgili teorik ve uygulamalı eğitimlerin verildiği arıcılık kursuna deprem nedeniyle ara verildi. Bornova Belediyesi’nin kursların yeniden başlatılacağı duyurusu üzerine 7 depremzede kursa katılmaya karar verdi. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, büyük bir felakete dönüşen depremlerin ardından insanlara her yönden destek olmaya çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Depremin hemen ardından 15 yardım TIR’ını, sağlık ekibini, iş makinesi ve araçlarımızla uzman ekiplerimizi bölgeye göndermiştik. Bir yandan bölgeye gidip 12 bin kişinin barınabileceği 2 bin 500 çadırın kurulmasını sağladık. Ama bunlar yetmez. Deprem bölgesinden gelen misafirlerimizin günlük hayata uyum sağlamaları için de çalışmaya devam ediyoruz. Yurt ve misafirhanelerimizde kalmaya kalan depremzedeler ve çocukları için etkinlikler düzenleyerek yaşadıkları travmanın etkilerini azaltma çabası içindeyiz. Diğer destekler kadar bu çalışmalar da çok önemli. Bu nedenle depremzedelerin arıcılık kursuna katılmalarını çok önemsiyorum. Önümüzdeki süreçte de Bornova Belediyesi’nin misafiri olan depremzedelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Bornova Belediyesi’nin misafiri olan depremzedeler, yaşadıkları büyük felaketin ardından katıldıkları arıcılık kursunun kendilerine iyi geleceğine inandıklarını söyledi. Kursa katılan bazı depremzede yurttaşlar duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

Abdul Vahit Alıç: “Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ sağ olsun, Bornova Belediyesi Kız Yurdu’nda barınmamızı sağlıyor. Arıcılık kursunun psikolojimize iyi geleceğini düşündüğümüzden dolayı böyle bir eğitim almaya karar verdik. Sağ olsunlar vesile olan herkese çok teşekkür ederim. Hem başkanımıza hem de İzmir halkına çok teşekkür ederim.”

Settar Bodur: “Bornova Belediyesi bizi Kız Öğrenci Yurdu’na yerleştirdi. Burada çalışanlara, yöneticilere çok teşekkür ediyorum. Şu anda yerimiz çok güzel, bize bakıyorlar, her türlü yardımda bulunuyorlar. Aracılık kursuna katılmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Ali Şanlı: “Depremin verdiği yıkımdan sonra İzmir’e geldik. Göstermiş oldukları yakınlık için gerek Bornova Belediyesi’ne gerekse de İzmir halkına teşekkür ediyorum. Arıcılık kursunun önümüzdeki günlerde bize faydasının olacağını düşünüyorum. Neden girmeyelim bu işe diyorum. İleride iş olarak da yapabileceğimi düşünüyorum.”

Çevre ve Arı Koruma Derneği ve Arıcılık Kooperatifleri Başkanı Kurs Eğitmeni Şamil Tunçay Beştoy da ilk toplantıyı yaptıktan sonra depremle birlikte ara verdikleri kursa tekrar başladıklarını belirterek, “Arıcılık insana iyi gelen bir şey. Kovan açtığınızda, arıyla birlikte olduğunuzda, kendinizi iyi hissettiğiniz, birlikte arıcılık yaptığınız insanlarla bağ kurduğunuz bir süreç. Birbirimize daha yakından ve doğrudan dokunmuş olacağız. Bir şeyler üreterek kendimizi iyileştirmek zorundayız” diye konuştu.

Art’s Magazin  Yurt

BORNOVA BELEDİYESİ’NDEN DEPREMZEDELERE ARICILIK KURSU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!