• İmsak 05:27
  • Güneş 06:50
  • Öğle 13:21
  • İkindi 16:53
  • Akşam 19:41
  • Yatsı 20:59
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İzmir

BORNOVA’DA DEPREMZEDELERE SANAT TERAPİSİ

service

BORNOVA’DA DEPREMZEDELERE SANAT TERAPİSİ

Bornova’da kalan depremzedelere her konuda destek olmak için çalışmalar yapan Bornova Belediyesi, hazırlanan sanat terapisi atölyeleri ile hem kadınlara hem de çocuklara moral veriyor. İzmir Sosyal Kalkınma ve İşletme Kooperatifi (SKOOP) ve paydaşlarının iş birliği ile gerçekleşen etkinliklerde çocuklar oyunlarla eğlenirken, kadınlar da drama çalışmaları ile yaşadıkları stresten uzaklaşıyor.

6 Şubat depreminin ardından Bornova’ya gelen depremzedelerin yaşadıkları psikolojik etkilerinin azaltılması amacıyla hazırlanan etkinlikler Bornova Belediyesi Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nda yapılıyor. Çalışmalar kapsamında Uzman Psikolog Şebnem Türkdalı Temizocak ve 15 kişiden oluşan ekibi çocuklara sanat terapisi gerçekleştirirken, kadınlara yönelik olarak da drama çalışmaları yapılıyor. Ayrıca atölye çalışmaları kapsamında ilerleyen günlerde Seramik Sanatçısı Prof. Sevim Çizer eşliğinde sanat çalışmaları da gerçekleşecek.

SANAT İYİLEŞTİRİR

Başlattıkları çalışmanın uzun soluklu bir çalışma olduğunu belirten SKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Nişli, “Bornova Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Kadın Girişimciler Kurulu’nun hazırladığı Sanatta Girişimcilik Projesi’nin bir çalışması olarak buradayız. Depremzedelerin temel ihtiyaçlarının ardından rehabilitasyon süreçlerinin başlaması ve psikolojik olarak rahatlamaları gerektiğini öğrendik. Biz de ‘sanat iyileştirir’ mottosuyla çalışmalar başladık” dedi.

Nişli, travma konusunda uzmanlığı olan 15 kişilik bir ekiple depremzedeler için çalıştıklarını da belirterek, “İlk olarak çocukları yaş gruplarına ve travma derecelerine göre belirleyerek rehabilitasyon sürecine bu yönde devam ediyoruz. Sonra da bu konuda eğitim almış sanatçılarımızla çeşitli etkinlikler hazırlayacağız” diyerek çalışma hakkında bilgi verdi.

‘DAYANIŞMA İLE AŞACAĞIZ’

Depremzedelerin yaşadıkları felaket ve gelecek için hissettikleri belirsizlik duygusunu atlatmalarında yardımcı olmak istediklerini belirten Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ise, depremzede vatandaşlar için iş birliği içinde olan herkese teşekkür ederek, “Bu zor günleri hep birlikte dayanışma ile aşacağız. Bunun için deprem alanına yaptığımız yardımları sürdürürken, ilçemizde ağırladığımız depremzedeler için de elimizden geleni yapıyoruz. Tabi bu süreçte özellikle çocuklarımız derinden etkileniyor. Bildikleri hayattan başka yeni bir hayat kurmaları gerekiyor. Onların yaşadıkları psikolojik sıkıntıları atmasında yardımcı olmak istiyoruz” diye konuştu. 

Art’s Magazin  Yurt

BORNOVA’DA DEPREMZEDELERE SANAT TERAPİSİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!