BORNOVALILARA TOHUM ÇİMLENDİRME EĞİTİMİ

service

BORNOVALILARA TOHUM ÇİMLENDİRME EĞİTİMİ

Bornova Belediyesi’nin tarımsal kalkınma alanında yaptığı çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar kapsamında, atalık tohumların yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Bornovalılara tohum çimlendirme eğitimi verildi. Uygulamalı eğitime katılanlar hem tohumun nasıl elde edildiğini hem de dikim tekniklerini öğrendi. Bornova Belediyesi, bu yıl vatandaşlara 10 milyon atalık tohum dağıtmayı hedefliyor.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitime katılanlar, istedikleri sebze ve meyvelerin tohumlarını toprakla buluşturdu. Bornova Belediyesi ziraat mühendisleri tarafından verilen derste, tohum dikimi, çimlendirme ve bakımı konusunda bilgiler aktarıldı.

10 MİLYON TOHUM DAĞITILACAK

Kayadibi Mahallesi’nde yerel tohum bahçesi kuran Bornova Belediyesi; domates, patlıcan, biber, bamya, kavun ve karpuzun da aralarında olduğu 45 çeşit üründen elde edilen tohumları vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıyor. Vatandaşlara ayrıca toprak ve tohum yetiştirme aparatları da veriliyor. Bu yıl vatandaşlara 10 milyon tohumun dağıtılması hedefleniyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

İyi ve sağlıklı bir gelecek için sürdürülebilir tarım uygulamalarına ihtiyaç olduğunu ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Atalık tohumların geleceğe taşınması ve yerel tohumlarımıza sahip çıkma adına çalışmalar yapıyoruz. Yerel tohum bahçemizde yetiştirdiğimiz ürünlerden elde ettiğimiz atalık tohumları Bornova’da tarımsal üretim yapanlara ve isteyen vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Böylelikle bu bölgenin özgün koşullarına göre evrimleşmiş, daha az sulama isteyen, daha az gübre isteyen tohum ve fidelerle sürdürülebilir tarımı desteklemeye gayret ediyoruz” dedi.

Art’s Magazin  Yurt

BORNOVALILARA TOHUM ÇİMLENDİRME EĞİTİMİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!