Çiğli Ataşehir’de Tramvay Şantiyesi Trafiği Felç Etti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çiğli Ataşehir'de Tramvay Şantiyesi Trafiği Felç Etti

Çiğli Ataşehir’de Tramvay Şantiyesi Trafiği Felç Etti

İZMİR – Temeli 2021 yılının şubat ayında atılan Çiğli Tramvayı‘nda tamamlanma oranı yüzde 35’e ulaşırken, Çiğli Tramvayı alınan elektrikli araçlarla birlikte 1 milyar 250 milyon liraya mal olacak. Raylı Sistem Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon, “2022 yılı sonunda testlere başlıyoruz” dedi.

Bölgedeki satılık evler Tramvay Yolunda ilanları ile süslenirken yapımı süren Tramvay Şantiyesi Ataşehir sakinleri için problem yaratmaya başladı.

Çiğli Ataşehir'de Tramvay Şantiyesi Trafiği Felç Etti

Ata Sanayi ve Atatürk Organize Sanayi bölgelerinin Karşıyaka ve Otobana bağlantı yolu olarak kullanılan caddenin bir bölümü trafiğe kapatıldı, Çiğli‘den Karşıyaka istikametine giden yolda tek yöne düşürülmesi 100 metrelik yolun ilerlenmesi için çok uzun zaman almaya başladı.

Özellikle Ekol Göz Hastanesi ve Özel Can Hastanesi gibi bölgelere uzantısı bulunan ana caddenin trafiğe kapanması, Ambulansların ulaşımı için de engel teşkil ediyor. Bölgede trafik tek şeritten devam ederken uzayan trafik tepkilere sebep olmaya başladı.

Semt sakinlerinin verdiği bilgiye göre tüm ara yolların da kapatılmasıyla ulaşımda yaşanan zorlukla Ambulans gibi kritik amme hizmetlerinin de aksadığını gösteriyor. Özellikle büyük iki hastanenin olduğu bölge için tek bağlantı yolunda yaşanan trafik için bölge sakinleri geçici bir çözüm istiyor.

ATAŞEHİR-MAVİŞEHİR İZBAN BAĞLANTISI DA YAPILACAK

Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu‘ndan başlayacak hat, bağlantı köprüsü ile Çiğli İstasyonaltı Mahallesi‘ne bağlanacak. Yaklaşık 500 metrelik bağlantı köprüsü, çevre yolunun üzerinden geçecek ve köprüde tramvay hattının yanı sıra yaya ve bisiklet yolları da yer alacak. Güzergahın büyük bölümü mevcut cadde ve yolların orta refüjlerinden geçecek şekilde çift hat şeklinde planlandı.

Hat güzergahı Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu, Ataşehir, Çiğli İstasyonaltı Mahallesi, Çiğli İzban Durağı, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Ata Sanayi Bölgesi, Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi‘ne hizmet verecek şekilde düzenlendi.

Ayrıca Karşıyaka Tramvayı yapımı sırasında, mülkiyet problemleri sebebi ile yapılamayan yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki Ataşehir-Mavişehir İzban bağlantısı da bu hattın yapımı kapsamında gerçekleştirilecek.

TRAMVAY HATTI 33.6 KİLOMETREYE ÇIKACAK

2017’de 8,8 kilometrelik Karşıyaka, 2018’de de 12,8 kilometrelik Konak hattının hizmete alınmasıyla tramvay İzmir‘de toplu ulaşımın en önemlilerinden oldu. Çiğli Tramvayı‘nın da hizmete sunulması ile İzmir‘deki tramvay hatlarının uzunluğu 33,6 kilometreye çıkacak.

Çiğli Ataşehir’de Tramvay Şantiyesi Trafiği Felç Etti
Çiğli Ataşehir'de Tramvay Şantiyesi Trafiği Felç Etti

Çiğli Ataşehir’de Tramvay Şantiyesi Trafiği Felç Etti | Art’s Magazin | İzmir

Çiğli Ataşehir’de Tramvay Şantiyesi Trafiği Felç Etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!